اخراج اجباری و بازنشستگی پزشکان؛ دولت در حال پاکسازی نظام سلامت است!


روزنامه هم میهن در گزارشی مفصل از ماجرا اخراج و بازنشستگی اجباری پزشکان پرداخت شده و توسط اخراج حداقل 100 پزشک تا امروز اعلام شده است.

روزنامه هم میهن چند روزی است که به اتفاق عجیبی در نظام سلامت ایران پرداخته است. اخراج و البته به بیان رسمی تر، بازنشستگی اجباری بخش قابل توجهی از پزشکان! گفته می شود ماجرا از اخراج حدود 100 پزشک آغاز شده و محدودیت و تهدید برخی پزشکان از دیگر ابعاد آن است.

تاریخ بازنشستگی اجباری 100 پزشک ابتدا با بیانیه مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران رسانه ای شد و هم میهن ابتدا در گزارشی با انعکاس این بیانیه به جزئیات این حادثه پرداخت. در ادامه این مطلب امروز این روزنامه گزارش مفصل تری منتشر کرده است که در مطلب بعدی به آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: یک جریان امنیتی نظامی از فیلترینگ پشتیبانی می کند و از رفع آن جلوگیری می کند!

اخراج و بازنشستگی اجباری پزشکان

به گزارش هم میهن، بیانیه مجمع انجمن های علمی معاونت پزشکی ایران در تاریخ اخراج و محدودیت کلی پزشکان و اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مهمتر از خبر بودن هستند!

در این مقاله مدعی شده است که وضعیت پزشکی کشور به دلیل سیاست های غلط رو به وخامت است و نه تنها بحران پزشکی و امکانات بهداشتی مشکل ساز شده است، بلکه قدرت پزشکی نیز به تدریج تحت الشعاع این سیاست های غلط قرار می گیرد. سوالی که می تواند حجم زیاد مهاجرت در رشته های مختلف پزشکی و پرستاری را توجیه کند.

اخراج و بازنشستگی اجباری پزشکان

در مجموع در سال های اخیر با رویکردهای محدودکننده وزارت بهداشت، پزشکان تازه کار برخلاف انتظارشان از نظر درآمدی تحت فشار زیادی قرار گرفته اند. اگرچه عموم مردم و حتی دانشجویان پزشکی از سال های تحصیل خود انتظار درآمد نسبتاً قابل توجهی دارند، اما در سال های اخیر وضعیت برعکس شده است و پزشکان مبتدی معمولاً وضعیت جالبی از نظر درآمد ندارند.

هام میهن اما به جنبه دیگری از ماجرا می پردازد و در گزارش خود با استناد به بیانیه مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران می نویسد:

بیانیه مذکور همچنین درباره حذف پزشکانی که دولت از نظر سیاسی و اجتماعی آنها را دوست ندارد، توسط متخصصان پزشکی صحبت می کند. حذف آنها از تخته های اختصاصی عجیب است. اینها بالاترین سرمایه های علمی کشور است که از ارکان اصلی این علم عزیز دور ریخته شده است. در سطح متوسط، پزشکان از طریق فشارهای مالیاتی، کاهش تعرفه ها (با قیمت ثابت) و سایر محدودیت ها و افزایش استانداردهای درمانی تحت فشار قرار می گیرند، در حالی که استانداردهای مدیریتی وزارتخانه و دولت آنها در حال سقوط است.

طبیعتاً با یأس و ناامیدی ناشی از این اقدامات و سیاست های نادرست، این نیروهای انسانی ارزشمند، مهاجرت را در اولویت اول خود قرار داده و حتی تمایل دارند به کشورهای حوزه خلیج فارس بروند که شرایط بسیار بهتری برای آنها فراهم می کند. از سوی دیگر، برخی دیگر که به فکر مهاجرت نیستند، دل و جان باخته اند، بی نظمی و پیدایش تقلب نیز محصول همین وضعیت است. کافی است یک بررسی سریع تا چه حد انجام دهید تمایل به تغییر شغل و مهاجرت یا شیوع تقلب در درمان افزایش یافته است؟ در بخشی از بیانیه مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران آمده است:

سیستم بهداشت و درمان کشور یکی از نقاط قوت زیرساخت های ایران بود که در چند دهه گذشته می توانست توریسم درمانی خوبی داشته باشد که نه تنها از نظر درآمدی بلکه اعتباری فراموش نشدنی برای ایران است اما اکنون در حال رسیدن به جایی که احتمالاً قطب طب سنتی کجاست، دگرگون شویم و با حمایت تلویحی که برخی سیاستمداران از شبه علم و خرافات می کنند، دیر یا زود به جای شیمی درمانی و جراحی قلب، شاهد تجویز روغن بنفشه و فضولات حیوانی خواهیم بود. . کسانی که در تولید این ثروت بزرگ یا سرمایه پزشکی کشور مشارکت نداشته اند نیز قدر آن را نمی دانند و دیر یا زود باید برای خود یا برای درمان فرزندانشان چاره ای بیابند و نه تبدیل شدن به کشورهای همسایه که در آن پزشکان ایرانی طبابت می کنند. دیر یا زود عواقب این وضعیت را در میزان بیماری و مرگ و میر خواهید دید.

با این سخنان و با شرایط فعلی باید دید در شرایطی که برخی از مسئولان به کمبود چشمگیر نیروی انسانی در نظام سلامت اشاره کرده اند، با توجه به بحران مهاجرتی پزشکان و پرستاران، سیاست های فعلی دولت منجر به پایان کار خواهد شد کجا نقاشی می کنی؟

شاید اعضای انجمن به درستی اشاره کرده باشند که روند فعلی چیزی جز حرکت به سمت طب سنتی مورد نظر قشر خاصی نیست و شاید دیری نپایید که برای درمان همه شاهد تجویز روغن بنفشه و فضولات حیوانی باشیم. انواع بیماری ها

بیشتر بخوانید:

به گزارش روزنامه هم میهن، اخراج اجباری و بازنشستگی پزشکان افزایش یافته و جامعه پزشکی در ایران دستخوش پاکسازی گسترده ای شده است. شما در مورد آن چه فکر میکنید؟ نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تکراری اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید