ارتباط سئو با دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ – ریراکو سئو


سئو و دیجیتال مارکتینگ دو دوست نزدیک و جدایی ناپذیر هم اند. کمتر کسب و کار آنلاین موفقی پیدا می شود که تمرکز زیادی روی سئو نداشته است. چرا؟ چون شما هر اندازه هم که در کسب و کار دیجیتالی خود موفق باشید، نیاز دارید که خود را در معرض دید کاربران بیشتری قرار دهید و این دقیقاً همان کاری است که سئو انجام می دهد. اما در این راهنما همراه ما باشید تا باهم ابعاد مختلف سئو در بازاریابی دیجیتال را بررسی کنیم.

نقش سئو در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

سئو یا به انگلیسی SEO (Search Engine Optimization)، بخش مهمی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ هر برند یا کسب و کار است. سئو فرایندی است که باعث بهبود رتبه وب‌سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجو می‌شود. به بیان دیگر، سئو به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا برای کلمات کلیدی مرتبط با محصولات و خدماتشان در موتورهای جستجو مثل گوگل بهتر دیده شوند. این کار می‌تواند ترافیک طبیعی به وب‌سایت افزایش دهد.

سئو دارای دو بخش اصلی است:

 1. سئو درون صفحه‌ای (On-Page SEO): این شامل بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت و اعمال تنظیمات فنی به وب‌سایت برای بهبود رتبه در جستجوها می‌شود. این ممکن است شامل بهبود عنوان‌ها، توضیحات متا، محتوای بدنه وب‌سایت، استفاده از تگ‌های مناسب، ایجاد یک ساختار URL بهینه و غیره باشد.
 2. سئو بیرون صفحه‌ای (Off-Page SEO): این شامل تلاش‌هایی است که خارج از وب‌سایت انجام می‌شود تا محبوبیت و اعتبار وب‌سایت افزایش یابد. این ممکن است شامل ایجاد پیوندهای برگشتی (Backlinks) از وب‌سایت‌های مرتبط و با کیفیت، افزایش ارجاعات در شبکه‌های اجتماعی، و غیره باشد.

نقش سئو در دیجیتال مارکتینگ این است که باعث می‌شود کسب و کارها بتوانند به صورت طبیعی و بدون هزینه تبلیغاتی اضافی، مشتریان بیشتری را جذب کنند. کسب و کارهایی که سئو را به خوبی اجرا کنند، می‌توانند از رقابت با دیگر کسب و کارها پیشی بگیرند و رتبه بالاتری در نتایج جستجو بدست آورند.

به طور کلی سئو در دیجیتال مارکتینگ، پروسه ای است که در آن چند هدف داریم:

 • ربات های گوگل بتوانند سایت را به راحتی کراول کنند (یعنی ارزیابی کنند)
 • گوگل بتواند سایت را رتبه بندی کند (که البته هدف اصلی رسیدن به رتبه های برتر گوگل است)
 • در نهایت این که سایت در صفحه اول گوگل نمایش داده شود تا شانسمان برای جذب کاربران بیشتر شود.

بنابراین سئو در دیجیتال مارکتینگ یک بازی دو سر بُرد است؛ چون هم کاربران می توانند محتوا، محصولات و خدمات شما را راحت تر پیدا کنند و هم شما می توانید ترافیک بیشتر و در نتیجه فروش بیشتری داشته باشید.

نقش تبلیغات در سئو مارکتینگ

تبلیغات نقش مهمی در سئو و برنامه‌های بازاریابی دیجیتال دارد. در حقیقت، استراتژی‌های تبلیغاتی می‌توانند به سئو کمک کنند و بالعکس. برای مثال:

 1. تبلیغات پرداختی (PPC) می‌تواند ترافیک سریع به وب‌سایت شما بیاورد. اگرچه این ترافیک مستقیماً رتبه سئو شما را افزایش نمی‌دهد، اما بازدیدکنندگان بیشتر می‌توانند سرعت افزایش اعتبار سایت شما را بالا ببرند و ممکن است باعث افزایش پیوندهای برگشتی طبیعی شوند.
 2. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند باعث افزایش آگاهی از برند و ترافیک وب‌سایت شما شود. این می‌تواند بر تعداد افرادی که به سایت شما لینک می‌دهند تاثیر بگذارد، که در نهایت به سئو کمک می‌کند.
 3. استراتژی‌های محتوای تبلیغاتی، مثل مقالات مهمان یا پادکست‌ها، می‌توانند به شما اجازه دهند لینک‌های برگشتی ارزشمندی بسازید که سئو شما را تقویت می‌کند.
 4. تبلیغات رتبه سئو را به طور مستقیم افزایش نمی‌دهد، اما با افزایش آگاهی و ترافیک، می‌تواند بر سئو تاثیر بگذارد. مثلاً افرادی که با تبلیغات با برند شما آشنا شده‌اند ممکن است تصمیم به لینک دادن به شما بگیرند، یا شاید حتی ترغیب شوند که ترم‌های مرتبط با برند شما را جستجو کنند – هر دوی این موارد می‌تواند به سئو کمک کند.

به همین ترتیب، تبلیغات نقش مهمی در تقویت سئو دارد و در استراتژی کلی دیجیتال مارکتینگ باید در نظر گرفته شود.

مثالی ساده برای درک نقش سئو در دیجیتال مارکتینگ

تصور کنید که یک فروشگاه بی نام و نشان و بدون دسته بندی دارید. یعنی فروشگاهی که همه چیز در آن تصادفی چیده شده و خبری از استانداردها نیست! در این صورت احتمالاً افرادی از روی کنجکاوی و برای جست و جوی کالای “الف” وارد فروشگاه شما شوند؛ اما شما در حال عرضه کالای “ب” هستید. یعنی چیزی که شما عرضه می کنید با نیاز کاربر تطابق دقیقی ندارد. از طرفی این بی نظمی به کاربر احساس سردرگمی می دهد و این کاربر ترجیح می دهد به سراغ رقبای باکیفیت تر شما برود.

حالا تصور کنید که فروشگاهی دارید که در آن می توانید کاربران را طوری هدایت کنید که هر کاربر دقیقاً به محصول ای خدمات مورد نظرش برسد. از طرفی این فروشگاه شما به حدی منظم و مرتب است که کاربران ترجیح می دهند صفحات دیگر را ببینند و حتی شما را به دیگران هم معرفی کنند.

مثال اول مصداقی از یک وب سایت سئو نشده و مثال دوم مصداقی از یک وب سایت سئو شده و هدفمند است.

 چرا باید دیجیتال مارکتینگ را چاشنی کسب و کار آنلاین خود کنیم؟

ظهور اقتصاد جهانی آنلاین باعث شده که تقریباً همه مشاغل بتوانند نسخه آنلاینی هم داشته باشند. از فروش محصولات مصرفی گرفته تا حتی خدماتی مانند سلامتی و بهداشت و … .

کاربران دنیای امروزی تا حدی به جست و جوی آنلاین باور دارند که در حال حاضر در هر یک ماه، حدود ۱۴ میلیون جست و جوی آنلاین اتفاق میفتد! حالا تصور کنید که بخشی از این ۱۴ میلیون کاربر به دنبال کالایی هستند که شما در حال عرضه آن هستید. خب چطور این درصد را به سایت خود هدایت کنیم؟

برای دستیابی به این هدف لازم است که وب سایت شما در SERP (صفحه نتایج موتورهای جست و جو) رتبه بالاتری به نسبت دیگر رقیبان بگیرد. در کنار آن نیز برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ، باید به سراغ بازاریابی رسانه های اجتماعی و PPC (تبلیغات کلیکی) بروید. ترکیب سئو سایت، سوشال مارکتینگ و PPC می تواند شما را جمع نمونه های موفق دیجیتال مارکتینگ برساند.

اهمیت رتبه بندی وب سایت

حالا دیگر می دانید که رعایت اصول سئو در دیجیتال مارکتینگ می تواند وب سایت شما را در بالاترین رتبه بندی SERP قرار دهد. اما چرا نباید به رتبه های کمتر یا به صفحات دوم و دوم به بعد گوگل قانع باشیم؟

بر اساس گزارش های گوگل، فقط 25% از کاربران وب به صفحه دوم گوگل هم می روند. پس یعنی 75% از کاربران، نیاز خود را در همان صفحه اول مرتفع می کنند (حالا این نیاز می تواند پاسخ یک سؤال باشد، خریداری یک محصول باشد یا دریافت خدمات).

بنابراین اگر بتوانید خودتان را به صفحه اول گوگل برسانید، شانس جذب 75% از کاربران وب را دارید!

مراحل کسب رتبه برتر گوگل چگونه است؟

موتورهای جست و جو یک سری ربات دارند که این ربات ها مسئولیت ارزیابی سایت ها را به عهده می گیرند. این ربات ها (که با آنها Crawler می گویند) وارد سایت می شوند و زیر و بم سایت را بررسی می کنند تا ببینند شما چه قدر استانداردهای سئو را در سایتتان رعایت کرده اید.

به عبارت دیگر این ربات ها می خواهند سطح کیفیت سایت شما را تخمین بزنند و ببینند سایت شما تا چه اندازه می تواند رضایت کاربران را جلب کند (رضایت کاربران برای موتورهای جست و جو از همه چیز مهم تر است). طبیعتاً هر چه شما از قبل اصول سئو را بیشتر در سایتتان پیاده کرده باشید، نتیجه نهایی هم بهتر خواهد بود.

در قدم بعدی این ربات ها نتیجه را به گوگل گزارش می دهند. این نتیجه درواقع کارنامه اعمال شماست که گوگل هم بر اساس همان تصمیم می گیرد که چه رتبه ای به سایت شما بدهد. این که آیا سایت شما مستحق حضور در صفحه اول گوگل هست یا صفحات دوم به بعد برای آن کافیست؟

وقتی کراول شدن سایت تمام می شود؛ سایت شما در گوگل Index می شود. منظور از ایندکس شدن این است که گوگل کلاً این سایت را می شناسد و آن را در لیست نتایج جست و جو خود قرار می دهد. حالا شاید فعلاً رتبه سایت حتی در صفحات دوم به بعد باشد. اما جای نگرانی نیست؛ می توانید کم کم سئو سایت را ارتقا دهید و رتبه خود را بالاتر ببرید.

عوامل موثر در رتبه بندی سایت توسط موتورهای جست و جو

اگر بخواهیم به همه استانداردهایی که برای گوگل مهم است اشاره کنیم، باید از بیش از 200 فاکتور نام ببریم! اما گاهی واقعاً نیازی نیست که همه آنها را بدانیم و رعایت کنیم؛ بلکه چند عامل مهم تر هستند که اگر بیشتر وقت خود را برای سئو کردن آنها صرف کنید، احتمالاً به نتیجه دلخواهتان خواهید رسید. این فاکتورهای مهم عبارت اند از:

 • نام وب سایت و URLs
 • محتوای صفحات
 • متا تگ های موجود در وب سایت
 • مشخصات لینک های موجود در سایت
 • قابلیت استفاده و قابلیت دسترسی به وب سایت
 • طراحی صفحات وب سایت (کیفیت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX))

چرا برای ما مهم است که سایت هر چند وقت یک بار کراول شود؟

با توضیحات بالا احتمالاً متوجه شده اید که کراول شدن سایت توسط ربات های گوگل، برای مایی که می خواهیم سایتمان رتبه خوبی داشته باشید خیلی مهم است. چرا؟ چون تا زمانی که این ربات ها وارد سایت نشوند و آن را ارزیابی کنند، اصلاً عمل رتبه بندی اتفاق نمیفتد. درواقع گزارشی که کراول ها به گوگل می دهند، پیشنیاز رتبه بندی سایت است.

فرض کنید اولین باری که این ربات های وارد سایت شما شده اند، سئو متوسطی داشته اید. به همین خاطر هم فعلاً در صفحات دوم به بعد گوگل هستید. اما درعرض یک ماه گذشته روی سئو سایت کار کرده اید و حالا اوضاع بهتری دارید. خب گوگل از کجا باید بفهمد که سئو سایت شما ارتقا پیدا کرده؟ بله؛ اول ربات های گوگل باید سایت را بررسی کنند و بعد گوگل طبق گزارشی که از آنها می گیرد، رتبه سایت را تغییر می دهد.

دقیقاً به همین دلیل است که کراول شدن سایت بخش بسیار مهمی از سئو در دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود.

عمل کرولینگ چه زمانی در وبسایت شما اتفاق می افتد ؟

کراول ها یا خزنده های گوگل، صفحات وب سایت های موجود در اینترنت را هر روز بررسی نمی کنند! این عمل معمولاً ماهی یک بار، دو ماه یک بار یا حتی دیر به دیرتر اتفاق میفتد. این که این کراول ها هر چند وقت یک بار سایت را بررسی می کنند، با متغیری به اسم “نرخ خزش” مطرح می شود. در مقاله “بودجه خزش چیست؟” می توانید به طور کامل به این مفهوم آشنا شوید.

اما چه چیزی باعث می شود که خزنده ها زود به زود سایت ما را کراول و بررسی کنند؟ “آپدیت کردن محتواهای سایت”. اگر محتوای صفحات را هر چند وقت یک بار به روز کنید، این ربات ها متوجه این تغییرات می شوند. پس خودشان را می رسانند تا ببیند این تغییرات در جهت مثبت بوده اند یا منفی.

عمل کراولینگ روی چه محتوایی انجام می شود؟

“کراولینگ” یک فرآیند است که توسط موتورهای جستجو مثل گوگل اجرا می‌شود. در این فرآیند، ربات‌های موتور جستجو (معروف به “کراولرها” یا “عنکبوت‌ها”) از صفحه به صفحه سایت شما حرکت می‌کنند، محتوای آن‌ها را اسکن می‌کنند و اطلاعات را برای فهرست‌بندی در ایندکس موتور جستجو ذخیره می‌کنند.

کراولرها به طور عمده روی متن‌های وب‌سایت اجرا می‌شوند، از جمله عنوان‌ها، تگ‌ها، متن اصلی، لینک‌ها و بسیاری از عناصر دیگر. اما آن‌ها همچنین می‌توانند اطلاعات متا، تصاویر، فیلم‌ها و بسیاری از انواع دیگر محتوا را اسکن کنند.

یکی از مهمترین عناصری که کراولرها از آن استفاده می‌کنند، لینک‌ها هستند. عنکبوت‌ها لینک‌ها را به عنوان راهبردهایی برای رفتن از یک صفحه به صفحه دیگر استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که ساختار لینک در سایت شما – یعنی چگونگی ارتباط صفحات شما با یکدیگر – برای سئو بسیار مهم است.

کراولینگ روی هر نوع محتوا که در وب‌سایت شما وجود دارد انجام می‌شود، از جمله محتوای متنی، تصاویر، فیلم‌ها، فایل‌های PDF و بیشتر. اما توجه داشته باشید که برخی از این محتواها، مثل تصاویر و فیلم‌ها، برای کراولرها دشوارتر برای فهمیدن هستند و به همین دلیل نیاز به ارائه اطلاعات اضافی مثل متن الحاقی یا برچسب‌های alt دارند.

نقش ایندکس سازی در بازدید بیشتر کاربران از وب سایت

ایندکس سازی یکی از مراحل کلیدی فرآیند جستجوی موتورهای جستجو است و نقش حیاتی در افزایش ترافیک وب‌سایت دارد.

ایندکس‌سازی، فرایندی است که در آن موتورهای جستجو (مانند گوگل) اطلاعات را از صفحات وب جمع‌آوری و آن‌ها را در یک “ایندکس” یا پایگاه داده ذخیره می‌کنند. وقتی کاربری یک جستجو انجام می‌دهد، موتور جستجو از این ایندکس استفاده می‌کند تا نتایج مرتبط و مفید را پیدا و نمایش دهد.

اگر صفحات وب‌سایت شما به خوبی ایندکس شوند، آن‌ها برای کاربرانی که در موتورهای جستجو مثل گوگل جستجو می‌کنند، قابل دسترس خواهند بود. این به طور مستقیم می‌تواند ترافیک وب‌سایت شما را افزایش دهد، زیرا افراد بیشتری صفحات وب‌سایت شما را خواهند دید و احتمالاً روی آن‌ها کلیک خواهند کرد.

در عین حال، اگر صفحات وب‌سایت شما به درستی ایندکس نشوند – مثلاً اگر محتوای مهم شما توسط موتورهای جستجو قابل دسترس نباشد یا اگر صفحات مهم شما به اشتباه به عنوان بخشی از وب‌سایت با کیفیت پایین یا نامرتبط دیده شوند – ممکن است در نتایج جستجو ظاهر نشوند و در نتیجه ترافیک کمتری جذب کنند.

بنابراین، اطمینان از اینکه صفحات وب‌سایت شما به طور مناسب و دقیق ایندکس شده‌اند، یکی از جنبه‌های مهم بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) است و نقش حیاتی در جذب بازدیدکنندگان بیشتر به وب‌سایت شما دارد.

هوشمندی موتورهای جستجو

موتورهای جست و جو با هر سرچ کاربر و رجوع به وب سایت شما، محتوای وب سایت شما را آنالیز می کنند و هر نوع تضاد نسبت به کلمه کلیدی و محتوای موجود را تشخیص می دهند. هر زمان که موتورهای جست و جو بفهمند که سایت شما به خوبی قبل نیست ( مثلاً محتواهایتان دچار افت کیفیت شده یا دارید محتواهای بی ربط با سایت را منتشر می کنید) رتبه قبلی را از شما خواهد گرفت. بنابراین به هوشمندی این موتورهای و ربات هایشان باور داشته باشید و سعی کنید همیشه خودتان را با قوانین آنها تطبیق دهید.

وجود الگوریتم ها در موتورهای جستجو

الگوریتم های متفاوت در موتورهای جستجو سعی درآنالیز وبسایت شما دارند، این الگوریتم ها انواع مختلفی دارند که در تلاشند که جنبه های خاص از وبسایت شما را از جمله متا تگ ها و تگ های موجود در عنوان و لینک ها و چگالی کلمه ی کلید ی و … را تحت نظر بگیرد و باید دانست که تمام این الگوریتم ها زیر مجموعه ای از الگوریتم های بزرگ تری در دنیای سئو هستند.

تفاوت سئو و دیجیتال مارکتینگ

سئو و دیجیتال مارکتینگ هر دو راهبردهایی برای جذب مشتریان و افزایش بازدید از یک وب‌سایت هستند، اما آن‌ها در نحوه عملکرد و هدف‌های خود متفاوت هستند.

سئو، یا بهینه‌سازی موتور جستجو، بخشی از بازاریابی دیجیتال است که تمرکز خاص خود را بر روی افزایش قابلیت دید و بازدید از یک وب‌سایت در موتورهای جستجو مثل گوگل دارد. سئو بر روی اصول خاصی مانند کلمات کلیدی، ساختار صفحه وب، لینک‌های برگشتی و کیفیت محتوا تمرکز می‌کند. هدف از سئو این است که وب‌سایت شما را در صفحه نتایج جستجو (SERP) برای کلمات کلیدی مرتبط باالا ببرد، تا بازدیدکنندگان بیشتری از طریق جستجو به سایت شما بیایند.

دیجیتال مارکتینگ، از سوی دیگر، یک مفهوم بسیار گسترده‌تر است که شامل سئو و بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی دیگر می‌شود، از جمله تبلیغات پرداختی مثل پرداخت برای هر کلیک (PPC)، بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیل، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و بیشتر. هدف از دیجیتال مارکتینگ این است که به کمک فناوری دیجیتال، مشتریان را جذب کند، با آن‌ها ارتباط برقرار کند و آن‌ها را به خرید ترغیب کند.

به طور خلاصه، سئو یکی از راهبردهایی است که در دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌شود، و هر دوی آن‌ها هدف اصلی مشابهی دارند: جذب مشتریان به وب‌سایت شما و تبدیل آن‌ها به مشتریان.

دیجیتال مارکتینگ در رسانه های اجتماعی

دیجیتال مارکتینگ در رسانه‌های اجتماعی شامل استفاده از پلتفرم‌های مختلف مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین، تیک‌توک و غیره برای ارتباط با مشتریان و ارائه محصولات یا خدمات به آن‌ها است. این نوع بازاریابی می‌تواند شامل بسیاری از فعالیت‌ها باشد، از جمله:

 1. ارسال محتوا: شامل ارسال عکس‌ها، ویدئوها، مقالات، اینفوگرافی‌ها، مطالب وبلاگ و محتوای دیگر برای جذب توجه کاربران و ارتباط با آن‌ها.
 2. تبلیغات پرداختی: بسیاری از رسانه‌های اجتماعی امکان اجرای تبلیغات پرداختی را فراهم می‌کنند که به شما اجازه می‌دهد تا به گروه‌های خاصی از کاربران هدف‌گیری کنید.
 3. پیوستن به گروه‌ها و انجمن‌ها: شرکت در گروه‌ها و انجمن‌های مرتبط با صنعت شما می‌تواند راهی برای برقراری ارتباط با مشتریان پتانسیل و تقویت وجود شما در رسانه‌های اجتماعی باشد.
 4. ارتباط با مشتریان: رسانه‌های اجتماعی امکان ارتباط مستقیم با مشتریان را فراهم می‌کنند، چه از طریق پاسخ به نظرات، اجرای پرسش و پاسخ زنده، یا حتی پشتیبانی مشتری.
 5. ارزیابی و پیگیری: اکثر رسانه‌های اجتماعی ابزارهایی را فراهم می‌کنند که به شما امکان می‌دهند تا تعامل کاربران با محتوای شما را پیگیری و ارزیابی کنید، این به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های خود را بر اساس داده‌ها بهبود ببخشید.

استفاده از دیجیتال مارکتینگ در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به شما کمک کند تا مشتریان بیشتری را جذب کنید، بازاریابی هدفمند را اجرا کنید، و به افراد بیشتری در مورد محصولات یا خدمات خود اطلاع رسانی کنید.

رسانه های اجتماعی (مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، گوگل پلاس و … ) توانسته اند در میان کاربران محبوبیت خاصی به دست آورند. از این رو دیجیتال مارکتینگ در این رسانه های اجتماعی هم به پیشرفت بیزنس های کوچک و بزرگ کمک شایان ذکری می کنند.

بنابراین پیشنهاد می دهیم که از سوشال مارکتینگ غافل نشوید و آن را با سئو سایت ادغام کنید تا به بهترین نتیجه برسید.

نقش لینک بیلدینگ ها در دیجیتال مارکتینگ

لینک‌بیلدینگ، یا ساخت پیوند، استراتژی مهمی در بازاریابی دیجیتال و به‌خصوص سئو است. این فرایند شامل ایجاد لینک‌های برگشتی (یا “بک‌لینک‌ها”) از سایت‌های دیگر به وب‌سایت شما است. این لینک‌ها می‌توانند به عنوان “رأی اعتماد” به نظر برسند و به موتورهای جستجو نشان می‌دهند که وب‌سایت شما اعتبار دارد و مرتبط است.

نقش لینک‌بیلدینگ در دیجیتال مارکتینگ عبارت‌اند از:

 1. افزایش رتبه سئو: موتورهای جستجو مانند گوگل از بک‌لینک‌ها به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی استفاده می‌کنند. وب‌سایت‌هایی با بک‌لینک‌های با کیفیت و مرتبط معمولاً رتبه بهتری در نتایج جستجو دارند.
 2. افزایش ترافیک: لینک‌های برگشتی می‌توانند منبع قابل توجهی از ترافیک به وب‌سایت شما باشند. افرادی که روی لینک شما در یک سایت دیگر کلیک می‌کنند، مستقیماً به وب‌سایت شما منتقل می‌شوند.
 3. افزایش آگاهی و اعتبار برند: لینک‌های برگشتی از سایت‌های با اعتبار و معتبر می‌توانند به افزایش اعتبار برند شما کمک کنند. همچنین، آن‌ها می‌توانند کمک کنند تا آگاهی از برند شما افزایش یابد.
 4. ایجاد روابط با دیگر سایت‌ها و برندها: فرآیند لینک‌بیلدینگ می‌تواند فرصتی باشد برای برقراری ارتباط و همکاری با دیگر سایت‌ها و برندها.

با این حال، مهم است که لینک‌بیلدینگ به صورت اخلاقی و بهینه انجام شود. تلاش برای خرید لینک یا استفاده از تکنیک‌های “سیاه کلاهی” ممکن است باعث برخورد منفی موتورهای جستجو و کاهش رتبه شما شود. بهترین روش برای لینک‌بیلدینگ ایجاد محتوای با کیفیت و ارزشمند است که دیگران بطور طبیعی بخواهند به آن لینک دهند.

تاثیر لینک های موجود در شبکه های اجتماعی در شناخت یک برند

لینک‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند نقش قابل توجهی در شناخت و افزایش آگاهی از یک برند ایفا کنند. زمانی که شرکت‌ها لینک به وب‌سایت یا محتوای خاص خود در پست‌های شبکه اجتماعی قرار می‌دهند، این یک فرصت برای افراد کشف و کاوش بیشتر در برند می‌باشد.

این فرصت می‌تواند به معرفی محصولات و خدمات، توضیح مأموریت و ارزش‌های برند، و ارائه راه‌های ارتباط با برند منجر شود. همچنین، این لینک‌ها می‌توانند به افراد اجازه دهند که با محتوای بیشتری که برند ایجاد کرده است، مانند مقالات وبلاگ، ویدیوها، وبینارها و غیره، تعامل کنند.

به علاوه، این لینک‌ها می‌توانند به برند کمک کنند تا با مخاطبین خود ارتباط برقرار کند و بازخورد آن‌ها را بگیرد، که این می‌تواند به بهبود محصولات و خدمات و افزایش رضایت مشتری کمک کند.

در عین حال، لازم به ذکر است که لینک‌های شبکه‌های اجتماعی به طور مستقیم تأثیری در رتبه سئو ندارند، چرا که موتورهای جستجو مانند گوگل این لینک‌ها را به عنوان “nofollow” ترتیب می‌دهند، یعنی آن‌ها در نتیجه سئو شما نمی‌توانند امتیازی ایجاد کنند. با این حال، لینک‌های شبکه اجتماعی می‌توانند ترافیک به وب‌سایت شما هدایت کنند و می‌توانند به افزایش آگاهی از برند و ارزش ادراک شده برند کمک کنند.

اشتراک گذاری محتوای سایت در رسانه های اجتماعی چه نتیجه ای دارد؟

اشتراک‌گذاری محتوای وب‌سایت در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند چندین نتیجه مثبت داشته باشد:

 1. افزایش دیده‌شدن: اولین و مهم‌ترین نتیجه این است که محتوای شما توسط گروه بزرگی از افراد دیده می‌شود. این کار باعث می‌شود بیشتری از مخاطبین شما با برند شما آشنا شوند.
 2. ترافیک وب‌سایت: وقتی شما لینک به محتوای وب‌سایت خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، این افراد را به وب‌سایت شما هدایت می‌کند، که می‌تواند به افزایش ترافیک وب‌سایت شما منجر شود.
 3. ارتباط با مخاطبین: این امکان را به شما می‌دهد که با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید. آن‌ها می‌توانند نظرات، لایک‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها را ارائه دهند، که به شما امکان می‌دهد تا با بازخورد آن‌ها و علایق آن‌ها آشنا شوید.
 4. افزایش بک‌لینک‌ها: اگر محتوای شما معتبر و ارزشمند باشد، دیگران ممکن است تصمیم بگیرند که به آن لینک دهند. این باعث ایجاد “بک‌لینک‌ها” به وب‌سایت شما می‌شود، که می‌تواند به سئو کمک کند. هرچند لینک‌های مستقیم از رسانه‌های اجتماعی عموما به عنوان “nofollow” تلقی می‌شوند و به طور مستقیم بر رتبه سئو تأثیر نمی‌گذارند، اما باز هم می‌توانند ترافیک مستقیم و افزایش آگاهی برند را تقویت کنند.
 5. افزایش محبوبیت و اعتبار: وقتی محتوای شما در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود، این به عنوان یک نوع تأیید اجتماعی عمل می‌کند. اگر افراد زیادی محتوای شما را به اشتراک بگذارند، این می‌تواند به دیگران نشان دهد که برند شما اعتبار دارد و از آن حمایت می‌کند.

بنابراین، اشتراک‌گذاری محتوا در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند روشی قدرتمند برای تقویت حضور دیجیتال و برند شما باشد.

تمرکز بر عملکرد موبایل فرندلی

مسئله مهم در سئو مارکتینگ توجه به قابلیت موبایل فرندلی بودن وب سایت شما است. همه ما می دانیم که امروزه موبایل ها برای خیلی ها جای کامپیوترها و دسکتاپ های قدیمی را گرفته اند. از این رو وب سایت شما باید قادر به نمایش وب سایت بر روی هر نوع دستگاهی و به خصوص موبایل ها باشد.

به یاد داشته باشید که مشتریان شما باید از هر طریقی که وارد وب سایت شما می شوند، دسترسی راحت و کاملی به تمام صفحات داشته باشند و از گذراندن زمان در وب سایت شما رضایت کامل داشته باشند.

برای اطمینان از این که سایتتان برای موبایل بهینه است، می توانید URL وب سایت خود را در ابزارهای آنلاینی مانند ” Google’s Mobile Friendly test” چک کنید. در مبحث “سئو موبایل چیست” به طور کامل به توضیح این موضوع پرداخته ایم.

تغییر فاکتورها در سئو مارکتینگ

با توجه به تغییرات مداوم در الگوریتم‌های موتورهای جستجو، فاکتورهای موثر در سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) نیز به طور مداوم در حال تغییر هستند. در اینجا چندین فاکتور کلیدی را که در سئو مهم هستند و ممکن است تغییر کنند می‌بینید:

 1. کیفیت محتوا: کیفیت محتوای شما همیشه یکی از فاکتورهای بزرگ در سئو بوده است، اما به مرور زمان، گوگل به طور فزاینده‌ای می‌تواند محتوای با کیفیت را تشخیص دهد. پس از این به بعد، اهمیت ایجاد محتوای عمیق، مفید و کیفیت بالا بیشتر خواهد شد.
 2. تجربه کاربری: گوگل به طور فزاینده‌ای بر روی تجربه کاربری تأکید می‌کند. این شامل سرعت بارگذاری صفحه، قابلیت استفاده در موبایل، امنیت وب‌سایت و غیره است.
 3. رتبه‌بندی بر اساس معیارهای وب اصلی (Core Web Vitals): گوگل در سال 2021 معیارهایی جدید را معرفی کرد به نام “معیارهای وب اصلی” که بر روی عواملی مانند سرعت بارگذاری صفحه، پایداری تعامل با صفحه، و زمان اولین تعامل بایت تمرکز می‌کنند. این عوامل اکنون بخش مهمی از الگوریتم رتبه‌بندی گوگل هستند.
 4. امنیت و حریم خصوصی: امنیت وب‌سایت، از جمله استفاده از HTTPS، یک فاکتور مهم در سئو است و احتمالاً به این موضوع بیشتر توجه خواهد شد.
 5. ارتباطات و بک‌لینک‌ها: ارتباطات و بک‌لینک‌ها همچنان فاکتورهای مهمی در سئو هستند، اما ممکن است نحوه‌ای که آن‌ها توسط گوگل ارزیابی می‌شوند تغییر کند. به طور مثال، کیفیت و مرتبط بودن لینک‌ها احتمالاً اهمیت بیشتری نسبت به تعداد کل لینک‌ها خواهد داشت.

این تنها برخی از فاکتورهای ممکن هستند که در سئو تغییر کنند. مهم است که به‌روز باشید و با تغییرات جدید در الگوریتم‌های گوگل آشنا شوید.

چرا فاکتورهای سئو در دیجیتال مارکتینگ در حال تغییر است؟

فاکتورهای سئو در حال تغییر هستند به دلیل چندین عامل که در زیر برخی از آن‌ها را می‌بینید:

 1. تغییرات در الگوریتم‌های موتورهای جستجو: گوگل و سایر موتورهای جستجو به طور مداوم الگوریتم‌های خود را بروز می‌کنند تا بهتر بتوانند نتایج مرتبط و با کیفیت را برای کاربران خود ارائه دهند. به همین دلیل، فاکتورهایی که تأثیر مستقیم در رتبه‌بندی سئو دارند ممکن است به مرور زمان تغییر کنند.
 2. تغییرات در رفتار کاربران: رفتار کاربران در اینترنت همچنین در حال تغییر است. به عنوان مثال، با افزایش استفاده از موبایل برای جستجو در اینترنت، موتورهای جستجو اکنون بیشتر تمرکز خود را بر روی تجربه کاربر موبایل قرار می‌دهند.
 3. پیشرفت‌های تکنولوژیک: تکنولوژی‌های جدید مانند تکنولوژی‌های جستجوی صوتی، AI، و جستجوی محلی، تأثیر گذار بر فاکتورهای سئو هستند.
 4. تغییرات در استانداردهای وب: استانداردهای وب مانند HTTPS و Core Web Vitals نیز می‌توانند تأثیر بزرگی بر روی سئو داشته باشند.

به همین دلیل، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) فرایندی مستمر است که به طور مداوم باید به‌روز و تنظیم شود تا با تغییرات جدید مطابقت داشته باشد.

قبل تر توضیح دادیم که پروسه سئو یک فرآیند در حال رشد به صورت مداوم است و هیچ زمانی تغییرات در آن متوقف نخواهد شد. اما سؤال این است که چرا این فاکتورها روز به روز تغییر می کنند؟

در جواب باید بگوییم که این فاکتورها و الگوریتم ها، با توجه به نیاز مشتریان تعیین می شوند (نیاز کاربران با توجه به چیزی که جست و جو کرده اند تشخیص داده می شود). خب طبیعتاً نیازهای کاربران هم در هر بازه زمانی متغیر هستند. بنابراین گوگل برای این که بتواند در هر زمان بهترین خدمات را به کاربران بدهد، الگوریتم های خود را هم به روز نگه می دارد.

اسپم وبسایت توسط اسپایدر در دیجیتال مارکتینگ

گاهی افراد به منظور افزایش رتبه در SERP کارهایی می کنند که برای گوگل قابل قبول نیست. معمولاً در چنین شرایطی فقط به فکر افزایش رتبه سایت هستیم (به هر روشی)؛ غافل از این که چنین اشتباهاتی می توانند حتی رتبه قبلی سایت را از ما بگیرند.

اسپایدرها به طور مداوم در حال کاوش وب سایت ها هستند. از طرفی یکی از خطوط قرمز این ربات ها، این است که محتوای سایت شما (یعنی محتوای بخش بلاگ یا مجله سایت) با موضوع برند، کلمات کلیدی و دیگر فاکتورهای مهم در سئو بی ارتباط هستند، به سرعت محتوای شما را اسپم (هرزنامه) تشخیص می دهند. یادتان باشد که هدف سئو در دیجیتال مارکتینگ این است که یک سایت مفید داشته باشیم که دقیقاً با نیازهای کاربران تطابق دارد.

کلام آخر در خصوص اهمیت سئو در دیجیتال مارکتینگ

اولین قدم برای داشتن یک وب سایت موفق در دنیای دیجیتال مارکتینگ که هم مشتریان وفادار خود را دارد و هم می تواند دائماً مشتریان جدیدی را هم جذب کند، سئو کردن سایت است. اما این که آیا این موفقیت دائمی باشد یا نه، به پشتکار شما برای سئو نگه داشتن سایت و همینطور به کیفیت محصولات و خدمات شما بستگی دارد.

اگر یک سایت فروشگاهی، شرکتی، آموزشی یا … دارید که برای سئو کردن آن نیاز به مشاوره دارید، می توانید از خدمات مشاوره ریراکو استفاده کنید. همینطور اگر تیمی برای سئو کردن سایت ندارید هم می توانید تمام این فرآیند را به تیم خدمات سئو این مجموعه بسپارید.

منبع : educba

دیدگاهتان را بنویسید