استفاده بیش از حد از فاضلاب و سموم در تولید محصولات زراعی؛ انواع سموم و فلزات سنگین روی سفره مردم!


استفاده بیش از حد از فاضلاب و سموم در تولید محصولات زراعی این موضوع نگرانی های زیادی را برانگیخت. در واقع ایرانی ها با مواد سمی و فلزات سرطان زا تغذیه می شوند!

کمیسیون اصل 90 مجلس در گزارشی به استفاده از فاضلاب برای آبیاری محصولات کشاورزی و سموم مختلف برای از بین بردن آفات اشاره کرده است. استفاده بیش از حد از فاضلاب و سموم در تولید محصولات زراعی باعث از بین رفتن سلامتی افراد و بروز بیماری های مختلف می شود.

با در نظر گرفتن این موضوع باید گفت که آلودگی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید به شما نزدیک است و حتی در سفره های مردم ظاهر شده است. خوردن فلزات سنگین و انواع سموم در خانوارهای ایرانی در درازمدت منجر به بروز انواع سرطان و سلامت مردم را به خطر می اندازد.

بیشتر بخوانید: ناسا می گوید جولای (تیر-آگوست) گرم ترین ماه روی زمین است!

استفاده بیش از حد از فاضلاب و سموم در تولید محصولات زراعی

به گزارش تکراتو و به نقل از روزنامه پیام ما، بر اساس این گزارش بیشتر «آب نامتعارف» یا همان فاضلاب خام و تصفیه نشده در تولید «گیاهان، سبزیجات و سایر محصولاتی است که مستقیماً در سبد غذایی شهروندان قرار می گیرد». استفاده می شود این گزارش نیز نشان می دهد که استفاده غیرمجاز از برخی آفت کش ها فرآورده های گیاهی و صیفی مانند «اسپیرودیکلوفن»، «استامیپرید» و «اکسادیازون» از حد مجاز سلامت فراتر رفته است.

بر اساس این گزارش، در حالی که حداکثر استفاده مجاز از این سموم 50 قسمت در میلیارد است، در برخی موارد استفاده از آنها بین 10 تا 26 برابر حد مجاز رخ داده است. طبق ماده 688 قانون مجازات اسلامی «استفاده غیرمجاز از فاضلاب خام یا پساب تصفیه خانه‌ها برای مصارف کشاورزی ممنوع است و مرتکبین به حبس تا یک سال محکوم می‌شوند مگر اینکه طبق قوانین خاص مجازات سنگین‌تری داشته باشند».

طبق گزارش کمیسیون اصل 90 عدم نظارت صحیح بهداشتی محصولات توسط اداره استاندارد. صدور گواهی استاندارد برای این محصولات نیز سلامت آنها را تضمین نمی کند. وزارت نیرو در پاسخ به مکاتبات کمیسیون، منطقه را برای رشد محصولات کشاورزی با استفاده از آب و فاضلاب آلوده در جنوب تهران (شهر ری) برای کل استان تهران حدود 15 هزار و 500 هکتار و 26 هزار و 117 هکتار اعلام کرد.

با توجه به اینکه حدود 190 هزار هکتار از اراضی استان تهران زیر کشت می رود محصولات زراعی و باغی واقع شده است، ابعاد استفاده از آب آلوده در کشاورزی در تهران بیشتر از سایر نقاط کشور نگران کننده است. اگرچه حداکثر استفاده مجاز از این سموم 50 قسمت در میلیارد است، اما در برخی موارد استفاده از آنها بین 10 تا 26 برابر حد مجاز بوده است.

استفاده بیش از حد از فاضلاب و سموم در تولید محصولات زراعی

آلودگی از آنچه فکر می کنید به شما نزدیکتر است

در بخشی از این گزارش آمده است سازمان غذا و دارو در پاسخ به نامه کمیته، گزارش تفکیک مبلغ بقایای سموم و عناصر سنگین در ده محصول کشاورزی به شرطی که نتایج بسیار هشدار دهنده باشد و بالاتر از حد مجاز و استاندارد گزارش شود. در این گزارش جزئیاتی از میزان سموم و فلزات سنگین باقیمانده در این محصولات ارائه نشده، اما تاکید شده است که هیچ اقدامی برای ارتقای کیفیت محصولات ذکر شده انجام نشده است.

بر اساس این گزارش، سموم و فلزات سنگین ذکر شده در این فرآورده ها بیشترین تاثیر را در رشد و نمو کودکان دارد و در بزرگسالی منجر به بروز انواع سرطان می شود. بر اساس این گزارش:

همچنین سازمان غذا و دارو در پاسخ به نامه این کمیته گزارشی مبنی بر تجزیه و تحلیل میزان باقیمانده سموم و عناصر سنگین در ده محصول کشاورزی (شامل خیار جالیزی، خیار گلخانه ای، گوجه جالیزی، گوجه فرنگی گلخانه ای، سیب زمینی، پیاز، سیب، سبزی و پرتقال و لوبیا بیش از حد استاندارد) ارائه کرد. س.”

نکته قابل توجه در این گزارش این است که فاضلاب مراکز درمانی کوچک نیز در بسیاری از موارد وارد سیستم فاضلاب می شود و بر اساس گزارش کمیسیون اصل 90، حتی در برخی موارد «آلودگی زیستی» در محصولات مذکور مشاهده شده است: «تعداد قابل توجهی از صنایع جاذب آب شامل حدود 460 واحد ساکنین واحدهای کارواش، مجتمع های نظامی، واحدهای رنگرزی، 20 واحدهای نظامی، واحدهای رنگ آمیزی کوچک، 20 واحدهای رنگ آمیزی، مجتمع‌های پزشکی، مجتمع‌های رنگ‌آمیزی، مجتمع‌های پزشکی، مجتمع‌های رنگ‌آمیزی، مجتمع‌های رنگ‌آمیزی، مجتمع‌های پزشکی، 20 واحد رنگ‌آمیزی، مجتمع‌های پزشکی، 20 واحد رنگ‌آمیزی، مجتمع‌های درمانی، 20 واحد رنگ‌آمیزی، مجتمع‌های درمانی، آلودگی زیستی در برخی موارد قابل توجه در این گزارش قابل توجه است. مجتمع های بزرگ تعمیرات و نظافت فرش بدون توجه به استانداردهای زیست محیطی تهران در سطح شهر تهران فعال هستند و فاضلاب آنها عمدتاً به کانال های داخلی شهر تخلیه می شود.

این در حالی است که طبق قانون، شرکت لوله کشی موظف است این آب را جمع آوری، حمل و تصفیه کند و شهرداری ها مراکز آلاینده را شناسایی و ریزه کاری کنند. اما هیچ یک از نهادهای مذکور به تعهدات قانونی خود برای تامین سلامت جامعه عمل نکرده و بر ابعاد نگران کننده این معضل افزوده اند.

این گزارش همچنین نشان می دهد در سراسر کشور 48 هزار هکتار از اراضی زراعی با آب های نامتعارف آبیاری می شود که بیش از نیمی از آن در استان تهران است. این در حالی است که بر اساس گزارش های منتشر شده از مطالعه بزرگ کوهورت سلامت ایرانیان در سال 2018، استان تهران رتبه نخست بروز چندین نوع سرطان مانند کولون و مثانه را دارد و تهران یکی از 3 شهر بزرگ ایران در بروز ام اس است.

استفاده بیش از حد از فاضلاب و سموم در تولید محصولات زراعی

بخشی از این مشکلات به دلیل بی توجهی به نقش اکولوژیکی آب در کشور و توسعه کشاورزی بدون توجه به استانداردهای جهانی منجر به کاهش آن شد. بهره وری آب در کشاورزی در ایران بود. این مشکلی است که در گزارش کمیته اصول 90 نیز به آن اشاره شده و در بخشی از آن گزارش آمده است:

این وزارتخانه (کشاورزی) هنوز نتوانسته بازده واقعی مصرف آب برای بخش کشاورزی را تعیین کند، بنابراین میانگین مصرف آب در اروپا برای کشاورزی حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمکعب در هکتار است، اما در ایران بیش از ۴۰۰۰ مترمکعب است.

این در حالی است که در بخشی از گزارش مربوط به میزان رواناب در کشور، استفاده از آب های نامتعارف برای کشاورزی را غیرضروری دانسته است: «بر اساس اندازه گیری های انجام شده، میزان آب جاری از کوه های تهران حدود 120 میلیون مترمکعب در سال است که با رواناب داخل شهر به حدود 342 میلیون مترمکعب می رسد که با بیش از هزار متر مکعب در هر هکتار زمین قابل کشت است.»

این بخش از گزارش به خوبی نشان می دهد که حتی کمیسیون اصل 90 در محاسبات او نیز نقش دارد اکولوژی آب نادیده گرفته شده است که این ریشه اکثر مشکلات فعلی در بخش کشاورزی و محیط زیست است. بر این اساس کنترل و استفاده از تمام آب های روان برای کشاورزی پیامدهای جبران ناپذیری مانند فرونشست دشت ها و گسترش پدیده گرد و غبار و از بین رفتن اکوسیستم هایی که بخشی از نیازهای بیولوژیکی یک سرزمین معین را تامین می کند، دارد.

چندی پیش عباسعلی نوبخت، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در اظهارنظری عجیب در این خصوص گفته بود که ایران این توانایی را دارد. تولید غذا برای 2 میلیارد نفر که نشان می دهد سازمان مسئول حفاظت از منابع طبیعی نگاهی کاملا ابزاری به آب دارد و پیامدهای چنین رویکردی را نادیده می گیرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد استفاده بیش از حد از فاضلاب و سموم در تولید محصولات زراعی چیست؟ نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تکراری اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید