اندازه پایگاه داده: چیست و چگونه آن را کاهش دهیم


امروزه فناوری پایگاه داده در قلب دنیای دیجیتال قرار دارد. هنگام بحث در مورد پایگاه های داده، می دانیم که اندازه پایگاه داده عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود. تعیین اندازه مناسب برای پایگاه داده شما در تعیین نیازهای ذخیره سازی و ظرفیت شما و همچنین برنامه ریزی برای نیازهای دیسک آینده بسیار مهم است. فرآیند محاسبه این نیازها به عنوان اندازه پایگاه داده نامیده می شود.

امروز ابتدا داده ها و پایگاه های داده را به اختصار توضیح می دهیم. دوم، ما بر اهمیت اندازه یک پایگاه داده تمرکز خواهیم کرد. سپس مراحلی را برای یافتن اندازه پایگاه داده برای سرورهای SQL و MySQL به شما معرفی می کنیم. این مراحل برای ترسیم مسیری برای فرآیند بهینه سازی پایگاه داده شما حیاتی هستند. پس از مراحل اولیه، روش‌های آسان و سریع را مورد بحث قرار خواهیم داد تا به شما در کاهش اندازه هر پایگاه داده کمک کند. بنابراین، اگر آماده هستید، بیایید با تعریف داده شروع کنیم!

داده چیست؟

داده به اطلاعات مربوط به یک هدف خاص اشاره دارد. به عبارت دیگر، به هر نمادی مربوط می شود که برای یک هدف خاص جمع آوری و تفسیر می شود، معمولاً برای مشاهده، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل. به عنوان مثال، اطلاعات شخصی شما انواع داده های مرتبط با شما هستند، مانند نام، سن، وزن، قد، شماره تلفن، آدرس منزل و غیره.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده به مجموعه ای از داده ها اشاره دارد که از ذخیره سازی دیجیتال پشتیبانی می کند. به عنوان مثال، یک وب سایت فهرست تلفن از یک پایگاه داده برای نگهداری اطلاعات در مورد افراد، شماره تلفن شخصی آنها و جزئیات تماس اضافی، در صورت وجود، استفاده می کند. می توان گفت که پایگاه های داده به عنوان پایگاهی برای ذخیره اطلاعات در مورد ارسال پیام های شخصی از طریق اینترنت یا ایمیل عمل می کنند.

اهمیت اندازه پایگاه داده

همانطور که ممکن است حدس بزنید، پایگاه های داده بزرگ نمی توانند برای حرفه ای ها مفید باشند زیرا چنین پایگاه هایی برای ذخیره و نگهداری بسیار گران هستند. با افزایش اندازه پایگاه داده، سرور SQL به حافظه و قدرت پردازش اضافی برای بازیابی داده ها از جداول نیاز دارد و در نتیجه سرعت عملیات پایگاه داده کاهش می یابد. علاوه بر این، این احتمال نیز وجود دارد که پایگاه های داده در حال گسترش ممکن است منجر به نیاز به فضای دیسک بیشتر شود. در این مرحله، متخصصان اغلب با مسئله استفاده از فضای دیسک بیش از حد در فرآیندهای پایگاه داده مواجه می شوند که نظارت بر اندازه پایگاه داده را برای تضمین مصرف کمی حافظه و قدرت پردازش بسیار مهم می کند. سرور SQL را با جزئیات بیاموزید.

نحوه یافتن اندازه پایگاه داده SQL Server

قبل از بهینه سازی اندازه پایگاه داده، باید اندازه فعلی را بررسی کنید، درست است؟ نگران نباش! آن چنان آسان. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سرعت مراحل زیر را دنبال کنید.

روش اول

می توانید اندازه پایگاه داده را به صورت دستی بررسی کنید. برای تشخیص اندازه:

 • سرور اکسپلورر را راه اندازی کنید.
 • بر روی گزینه Expand کلیک کنید.
 • روی دکمه سمت راست ماوس در پایگاه داده کلیک کنید.
 • Properties را انتخاب کنید.
 • تب General را در پنجره انتخاب کنید. آفرین! اکنون می توانید اندازه پایگاه داده را مشاهده کنید.

برای تعیین اندازه جداول در سرور SQL:

 • به SQL Server Management Studio (SSMS) بروید.
 • روی دکمه سمت راست ماوس در پایگاه داده کلیک کنید.
 • در منو به ترتیب روی Reports و Standard Reports کلیک کنید.
 • گزینه Disk Usage by Tables را فشار دهید.

در گزارش شما قادر خواهید بود تمامی رکوردهای جداول از جمله اندازه جدول بر حسب کیلوبایت را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که گزارش داده های دقیق در مورد استفاده از فضای دیسک توسط جداول را نشان می دهد، اما داده هایی را برای جداول بهینه سازی شده برای حافظه ارائه نمی دهد.

روش دوم

 • به SQL Server Management Studio (SSMS) بروید.
 • از منوی فایل روی Connect Object Explorer کلیک کنید.
 • در کادر “اتصال به سرور” عبارت زیر را تایپ کنید:
  نوع سرور: گزینه Database Engine را انتخاب کنید
  نام سرور: نام سرور خوشه SQL را وارد کنید
  احراز هویت: روش احراز هویت ترجیحی خود را انتخاب کنید و اعتبار مورد نیاز را وارد کنید.

سپس،

 • دکمه Connect را فشار دهید.
 • پس از فشار دادن New Query، کدهای زیر را وارد کرده و “Execute” را فشار دهید.
  EXEC sp_helpdb;
  EXEC sp_spaceused;
  انتخاب کنید
  DB_NAME(database_id) AS (نام پایگاه داده)،
  اندازه
  اندازه * 8/1024 ‘اندازه (MB);
  حداکثر_اندازه
  از sys.master_files

اکنون، شما قادر خواهید بود کل اندازه پایگاه داده محاسبه شده را با جمع کردن اندازه هر جدول در سرور SQL مشاهده کنید. نحوه نوشتن پرس و جوهای SQL را بررسی کنید.

چگونه اندازه پایگاه داده SQL Server را کاهش دهیم

کوچک کردن پایگاه داده یک مشکل رایج برای همه استفاده از سرور است. همه ما می دانیم که پایگاه های داده ظرفیت زیادی برای ذخیره انواع داده ها و کدها برای اجرای عملکردهای خاص دارند. با این حال، اگر به حد خود برسد، باید یا فضا را افزایش دهیم یا اندازه پایگاه داده را کوچک کنیم. حال سوال این است که “چگونه؟” پاسخ به زبان های مرتبط با پایگاه داده ای که استفاده می کنید بستگی دارد: از MySQL یا SQL.

MySQL، SQL و سایر نرم افزارهای پایگاه داده اغلب از روش های مختلفی برای افزایش سرعت جستجو و ارائه اطلاعات درخواستی استفاده می کنند. این روش‌ها معمولاً شامل ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی موقت برای عمل به عنوان واسطه و ارائه سریع‌تر بازیابی داده‌ها هستند. در حال حاضر، ما می خواهیم بر روی روش های مختلف برای کاهش اندازه هر پایگاه داده تمرکز کنیم. همچنین، مقاله فایل های CSS، HTML و JavaScript را به حداقل برسانید.

ابتدا، ما می خواهیم مراحل ضروری را که می توانید برای کاهش اندازه پایگاه داده سرور SQL استفاده کنید، معرفی کنیم. در این مرحله، انواع مختلفی از راه ها وجود دارد که می توانید استفاده کنید. ما می خواهیم با ساده ترین آنها شروع کنیم.

روش اول

 • SQL Server Management Studio (SSMS) را راه اندازی کنید.
 • روی دکمه سمت راست ماوس روی نام پایگاه داده کلیک کنید.
 • از منوی کشویی گزینه Tasks را انتخاب کنید.
 • گزینه Shrink را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Database کلیک کنید.
 • در پنجره بازشو روی دکمه آبی OK کلیک کنید.

نکته: همچنین می توانید فضای اختصاص داده شده فعلی و فضای آزاد موجود را روی صفحه مشاهده کنید.

روش دوم

 • SQL Server Management Studio (SSMS) را راه اندازی کنید.
 • اتصال به موتور پایگاه داده برقرار کنید.
 • از نوار بالا روی دکمه New Query کلیک کنید.
 • کد زیر را کپی کرده و در واسط پرس و جو قرار دهید:
  DBCC SHRINKDATABASE (UserDB، 10)؛
  برو
  از نوار بالا روی دکمه Execute کلیک کنید.

پس از انجام مراحل بالا، کاهش اندازه کلی پایگاه داده با کوچک کردن فایل‌های آن و آزاد کردن فضای بلااستفاده انجام می‌شود.

نحوه یافتن اندازه پایگاه داده MySQL Server

اول چیزهای مهم. قبل از بهینه سازی پایگاه داده، باید اندازه کل تمام جداول پایگاه داده را مشاهده کنید. برای انجام این کار، می توانید از رابط phpMyAdmin استفاده کنید. در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید دنبال کنید:

 • دسترسی به سی پنل
 • phpMyAdmin را در قسمت DATABESES در صفحه اصلی cPanel فشار دهید.
 • برای مشاهده یک پایگاه داده خاص، نام آن را از پنجره سمت چپ در phpMyAdmin انتخاب کنید.
 • پایگاه داده خود را از منوی سمت چپ انتخاب کنید، سپس روی عنوان “Size” در بالا کلیک کنید.

phpMyAdmin اندازه هر جدول را در پایگاه داده انتخابی به شما نشان می دهد. علاوه بر این، جداول پایگاه داده را می بینید که بر اساس اندازه مرتب شده اند تا بتوانید تعیین کنید کدام جداول بیشترین فضا را مصرف می کنند. به منظور تعیین اندازه کل پایگاه داده، به پایین ستون ‘Size’ بروید.

برای کاهش اندازه پایگاه داده سرور MySQL

پایگاه های داده MySQL از جداول داخلی برای پاسخ سریع به جستجوهای پرس و جو استفاده می کنند. با این حال،
با اضافه شدن داده های بیشتر یا گسترش داده های موجود، این جداول کارآمدتر می شوند. بنابراین، پایگاه داده نیاز به بهینه سازی دوره ای دارد. این نه تنها اندازه پایگاه داده را به حداقل می رساند بلکه منجر به بهبود عملکرد نیز می شود.

اکنون که اصول اولیه سرورهای MySQL را درک کرده اید، زمان آن رسیده است که به چگونگی کاهش اندازه پایگاه داده نگاهی بیندازیم.

حذف داده های غیر ضروری

اگر پایگاه داده از حداکثر اندازه مجاز فراتر می رود یا به حد مجاز نزدیک می شود، توصیه می شود برای کاهش اندازه آن، به طور دوره ای هر داده غیرضروری را بررسی و حذف کنید.

برای حذف داده ها از جدول، می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • DELETE FROM table_name
 • شرایط WHERE؛

پستهای اخیر

راهنمای کدهای زمان پاسخگویی سرور

فرض کنید می خواهید یک جفت کفش ورزشی بخرید تا در حین قدم زدن در مرکز خرید از آن استفاده کنید. به جای مراجعه به یک فروشگاه فیزیکی، تصمیم به خرید کفش گرفتید…

پس از شناسایی جدولی که قصد حذف داده ها از آن را دارید، از معیاری برای تعیین اینکه کدام ردیف ها باید با استفاده از WHERE حذف شوند استفاده می کنید. DELETE تمام ردیف هایی را که شرایط مشخص شده را برآورده می کنند حذف می کند. به خاطر داشته باشید که WHERE اجباری نیست. اگر شامل نباشد، DELETE تمام ردیف‌های جدول فعلی را حذف می‌کند.

نکته: اگر می‌خواهید داده‌های بیش از یک جدول را با استفاده از DELETE حذف کنید، می‌توانید از DELETE JOIN استفاده کنید.
نکته: لازم است قبل از هر گونه تغییر در پایگاه داده یا وب سایت یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

برای تهیه نسخه پشتیبان قبل از هر گونه تغییر، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از نوار به ابزار سایت بروید.
 • بر روی گزینه Security کلیک کنید.
 • Backups را انتخاب کنید.
 • در قسمت Create New Backup and Backup Name، نامی را انتخاب کنید.
 • بر روی دکمه Create Backup کلیک کنید.

فهرست های تکراری / استفاده نشده / غیر موثر را حذف کنید

تعداد زیاد فهرست روی یک جدول می تواند منجر به عملکرد کندتر فرآیندهای UPDATE، INSERT و DELETE شود. این به نوبه خود منجر به افزایش استفاده از فضای دیسک می شود. برای بهینه سازی عملکرد پایگاه داده، تعیین ایندکس هایی که استفاده نمی شوند و حذف آنها به منظور حفظ فضای دیسک و حفظ کارایی بسیار مهم است.

خب، روش‌های مختلفی برای شناسایی شاخص‌های غیر ضروری وجود دارد. ساده ترین روش بررسی جدول sys.schema_unused_indexes است. جدول نمایه هایی را ارائه می دهد که از آخرین راه اندازی مجدد سرور هنوز مورد استفاده قرار نگرفته اند.

جدول sys.schema_unused_indexes دارای اطلاعات زیر است:

 • object_schema: نام طرحواره.
 • object_name: نام طرحواره.
 • index_name: نام شاخصی که استفاده نمی شود.

پس از به دست آوردن فهرست نمایه‌های استفاده نشده، ناکارآمد یا تکراری، می‌توانید از دستور «DROP INDEX ‘index_name’ on table» برای حذف این فهرست‌ها از پایگاه داده فعلی استفاده کنید.

نوع داده مناسب برای ستون ها را انتخاب کنید

نوع داده نوع و محدوده داده های ذخیره شده در یک ستون انتخابی را تعیین می کند. در اینجا، بهینه‌سازی انواع داده‌های شما برای ستون‌های یک جدول می‌تواند به میزان قابل توجهی بر میزان فضای دیسک تأثیر بگذارد. این بدان معنی است که انتخاب صحیح نوع ستون به طور مستقیم بر عملکرد کلی پایگاه داده تأثیر می گذارد.

ستون ها را فشرده کنید

نحوه ذخیره‌سازی فیزیکی ردیف‌ها در جدول نیز با فرمت ردیف آن تعیین می‌شود، که می‌تواند بر عملکرد پرس و جو و استفاده از دیسک تأثیر بگذارد. برای فشرده سازی می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 • «نام جدول» را ایجاد یا تغییر دهید.
 • ROW_FORMAT=فشرده شده

نظرات نهایی ما در مورد اندازه پایگاه داده

بهینه سازی اندازه پایگاه داده برای استفاده موثر و کارآمد از نیازهای ذخیره سازی و ظرفیت سیستم شما ضروری است. در راهنمای امروز می خواستیم نحوه بهینه سازی پایگاه داده را به صورت کامل و سریع به شما آموزش دهیم. با این حال، توصیه می کنیم قبل از بهینه سازی پایگاه داده، یک نسخه پشتیبان در برابر نتایج غیرمنتظره یا نامطلوب ایجاد کنید. پس از مشاهده اندازه جدول در سرور SQL و سرور MySQL، می توانید تصمیم بگیرید که چگونه اندازه پایگاه داده انتخابی را کاهش یا کوچک کنید. در این مرحله، می توانید داده های غیر ضروری را حذف کنید، فهرست های تکراری، استفاده نشده یا بی اثر را حذف کنید، نوع داده مناسب برای ستون ها را انتخاب کنید یا ستون ها را فشرده کنید تا عملکرد سرور خود را سرعت بخشد!

دیدگاهتان را بنویسید