اپل با فناوری میکرولنز نمایشگر آیفون 16 را پرنورتر و کم‌مصرف‌تر می‌کند


با استفاده از جدیدترین تکنولوژی در صنعت نمایشگر موسوم به میکرولنز، اپل سعی دارد نمایشگر آیفون 16 پرنورتر و همچنین بهینه‌تر در مصرف انرژی باشد.

خبرگزاری کره‌ای The Elec در گزارشی اختصاصی می‌گوید اپل در حال بررسی ایده‌ی استفاده از «فناوری میکرو-لنز» در پنل OLED آیفون ۱۶ است. این فناوری به اپل امکان می‌دهد که مصرف انرژی نمایشگر را پایین بیاورد و روشنایی را حفظ کند. احتمال دارد میکرو-لنز حتی باعث افزایش روشنایی هم بشود.

بیشتر بخوانید: قیمت تمام اعضای سری آیفون 15 فاش شد؛ از پرچمداران آینده اپل فاصله بگیرید!

احتمال استفاده از فناوری میکرولنز در تولید نمایشگر آیفون 16

سامسونگ و ال‌جی احتمالاً آرایه‌ی میکرو-لنز (MLA) را به پنل‌های اولد اضافه می‌کنند و به اپل می‌فروشند. این دو، مهم‌ترین تأمین‌کنندگان نمایشگر محصولات اپل هستند. فناوری میکرو-لنز یک‌سری مزایا و معایب به‌دنبال دارد.

فناوری میکرو-لنز بدین معنی است که الگویی یک‌نواخت از میلیاردها لنز به پنل تزریق می‌شود تا بازتاب‌های داخلی نور کاهش یابد. این لنزها نور منعکس‌شده از داخل را به‌جای بخش پشتی، به بخش جلویی نمایشگر هدایت می‌کنند. ساختار لنزها باعث می‌شود که نمایشگر با فرض ثابت‌ماندن مصرف انرژی، پرنورتر شود. در سناریوی دوم، روشنایی حفظ می‌شود و مصرف انرژی پایین ‌می‌آید.

فناوری MLA مسیر نور را برای افزایش نورتابی جلوییِ پنل تغییر می‌دهد، اما گاهی‌اوقات همین فناوری ممکن است باعث کاهش نورتابی کناری شود. با کاهش نورتابی کناری و افزایش نورتابی جلویی، میدان دید نمایشگر محدود خواهد شد.

مشکل مهم دیگر این است که اضافه‌کردن میکرو-لنز به نمایشگرهای اولد، هزینه‌ی تولید را بالا می‌برد. بالارفتن هزینه‌ی تولید ممکن است در قالب افزایش قیمت آیفون به کاربران تحمیل شود. شایعه‌ها به افزایش قیمت موبایل اپل در نسل جدید اشاره کرده‌اند و اگر در آیفون ۱۶ نیز قیمت بار دیگر بالا برود، کاربران ناامید خواهند شد.

به گفته‌ی منابع آگاه، سامسونگ و ال‌جی برای ساخت نمایشگر اولد میکرو-لنز از مواد اولیه‌ی متفاوتی استفاده می‌کنند. ظاهراً هیچ‌یک از نمایشگرهای ساخته‌شده توسط این دو شرکت، مطابق استانداردهای اپل نبوده است. گفته می‌شود که اپل تاکنون تصمیم نهایی را درباره‌ی استفاده از MLA نگرفته است.

اگر سامسونگ و ال‌جی بتوانند روشنایی فعلی نمایشگر آیفون و میدان دید را حفظ کنند و مصرف انرژی پنل را پایین بیاورند، MLA فناوری ارزشمندی برای اپل خواهد بود.

سامسونگ تجربه‌ی بیشتری در زمینه‌ی اضافه‌کردن میکرو-لنز به پنل‌های اولد دارد. این شرکت پیش‌تر فناوری میکرو-لنز را در برخی از گوشی‌های رده‌بالای سری گلکسی S اولترا استفاده کرده و پنل‌های این‌چنینی را در دسترس شماری از شرکت‌های چینی ازجمله ویوو قرار داده است. ازطرفی دیگر، فناوری MLA وارد چند مدل تلویزیون ال جی شده است. ال‌جی تقریبا هیچ تجربه‌ای در اضافه‌کردن میکرو-لنز به پنل‌های کوچک و متوسط ندارد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد استفاده از فناوری میکرولنز در تولید نمایشگر آیفون 16 چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک گذاشته و اخبار فناوری را از تکراتو دنبال  کنید.

.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید