تاثیر مهم فونت، اندازه و رنگ در سئو!


زمانی که در حال طراحی سایت خود هستید، به عنوان یک طراح سایت یا سئو، ممکن است این سوال پیش روی شما باشد تاثیر اندازه فونت بر سئو چنده.کار میکنه یا نه؟ شاید نوع فونت یا اندازه و رنگ آن به طور مستقیم بر سئوی سایت تاثیر نداشته باشد، اما به طور غیرمستقیم بر عواملی که تاثیر زیادی بر سئو سایت شما می گذارد، تاثیر می گذارد. در زیر دلایل این افکت و کاربردهای اصلی فونت ها را به شما آموزش می دهیم تا در طراحی وب سایت به آنها توجه ویژه ای داشته باشید.

از چه فونتی استفاده کنیم؟

نوع فونت به تنهایی تاثیری در سئوی سایت شما ندارد، اما رفتار کاربران را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کلی هیچ استاندارد یا محدودیتی برای استفاده از فونت در طراحی سایت وجود ندارد، اما با توجه به سلیقه و تجربیات هزاران طراح و توسعه دهنده وب، برخی از فونت ها به عنوان استاندارد طراحی سایت انتخاب شده اند. از جمله این فونت ها می توان به ایران سانس، ایران یکان، وزیر و چند فونت مشابه اشاره کرد. فراموش نکنید که برخی از فونت ها دارای مجوز هستند و باید نسخه قانونی آن را خریداری کنید. اما فونت های رایگان زیادی وجود دارد که مشابه فونت های معروف ذکر شده است و اگر علاقه ای به خرید فونت های فوق ندارید، به رایگان اقدام کنید.

اما مراقب باشید هر فونتی که انتخاب می کنید علاوه بر زیبا بودن، خوانا باشد. به عنوان مثال فونت نستعلیق فونت بسیار زیبایی است اما هرگز از این فونت برای طراحی سایت استفاده نکنید. فونت هایی که خواندن را برای کاربر سخت می کند اصلا برای وب مناسب نیستند.

تاثیر رنگ فونت بر سئو

در دنیای وب، طرح رنگی نقش کلیدی و مهمی در تجربه کاربری دارد. گوگل با روانشناسی رنگ ها و اصول انتخاب رنگ سروکار ندارد، اما کاربری که بدون اطلاع از اصول طراحی وارد سایت شما می شود، فقط بر اساس احساسی که از وب سایت شما می گیرد، تصمیم می گیرد که در سایت شما بماند یا خیر. . نکته اصلی در این بخش «عضو ماندن در سایت» است. اگر طراحی و رنگ آمیزی سایت شما به گونه ای باشد که کاربران عادی با آن ارتباط برقرار نکنند، قطعا نظر گوگل را نسبت به سایت شما تغییر خواهد داد.

توصیه می کنم با روانشناسی رنگ ها آشنا شوید تا بتوانید بهترین رنگ هایی را که مکمل یکدیگر هستند هنگام طراحی صفحات خود انتخاب کنید. آنقدرها هم سخت نیست. سایت های زیادی هستند که با توجه به نیاز و سلیقه شما پالت های رنگی مختلفی را در اختیار شما قرار می دهند که حتی می توان از آنها در طراحی لوگو و بنر سایت استفاده کرد.

تاثیر اندازه فونت بر سئو

استانداردهای اندازه گیری فونت معمولا px یا pt هستند، اما واحدهای دیگری مانند em، rem و درصد نیز وجود دارد. اندازه گیری خود را بر روی پیکسل یا px قرار می دهیم. بر اساس تجربه، اندازه فونتی که گوگل دوست دارد باید حداقل 16 پیکسل باشد. اگر می خواهید تاثیر اندازه فونت بر سئو سایت را بدانید کافی است اندازه فونت محتوای خود را زیر 16 پیکسل قرار دهید تا متوجه شوید که در کنسول گوگل اخطاری برای شما ارسال می شود که متون موجود در سایت به راحتی قابل مشاهده نیستند. استفاده کنید .

توصیه من این است که برای بهترین نتیجه، اندازه متن را روی 16 تا 18 پیکسل برای موبایل و 18 تا 22 پیکسل برای تبلت و دسکتاپ تنظیم کنید.

حال باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا اندازه فونت روی سئو تاثیر می گذارد؟ پاسخ بله، اندازه فونت تاثیر غیرمستقیم بر سئوی سایت شما دارد. سئو به این سادگی نیست که فونت سایت خود را تغییر دهید و در صفحه اول گوگل قرار بگیرید، اما اگر فونت و اندازه فونت مناسب را انتخاب نکنید، گوگل آن را یک عامل منفی و همچنین کوچک یا بزرگ بودن آن می داند. متون شما کاربران را از سایت شما دور می کند. به عنوان یک قانون کلی، سایتی که تعامل خوبی با کاربران خود نداشته باشد، در گوگل محبوبیت زیادی نخواهد داشت.

چگونه فونت سایت خود را بهینه کنیم؟

برای هر پست و صفحه سایت نمی توانید کد CSS خاصی تعریف کنید. دو روش کلی برای تعیین استاندارد اندازه و فونت برای محتوای شما وجود دارد. اگر از وردپرس استفاده می کنید، توصیه می کنم سایت خود را با افزونه صفحه ساز Elementor طراحی کنید. Elementor به شما این امکان را می دهد که فونت و اندازه فونت یکسان را برای تمام صفحات خود تعریف کنید. همچنین می توانید بدون نوشتن حتی یک خط کد، استایل مناسب را برای عناوین خود تعریف کنید. با این حال، اگر از Elementor یا WordPress CMS استفاده نمی کنید، می توانید یک سبک کلی تعریف کنید و یک فونت برای متن محتوا و یک فونت برای عنوان های خود تعریف کنید. البته این دو می توانند فونت یکسانی داشته باشند اما بهتر است از فونت های پررنگ تری برای عنوان ها استفاده کنید.

نتیجه

درست است که گوگل اندازه فونت را به عنوان معیار اصلی برای سنجش سئوی سایت در نظر نمی گیرد، اما در کاربری سایت شما تاثیر دارد که در صورت منفی بودن آن در اخطارهای کنسول گوگل قابل مشاهده است. اما اگر بپرسید انتخاب فونت یا رنگ و اندازه اشتباه فونت می تواند سئو سایت شما را خراب کند یا خیر؟ پاسخ مثبت است، زیرا این عامل مستقیماً به کاربران مربوط می شود و اگر حس خوبی از سایت شما دریافت نکنند، آن را ترک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید