تاثیر مهم فونت، سایز و رنگ آن بر سئو! | میثم نصرتی


زمانی که سایت خود را طراحی می‌کنید شاید به عنوان یک طراح سایت یا سئوکار این سوال برای شما به وجود بیاید که تاثیر سایز فونت بر سئو چقدر است. آیا تاثیری دارد یا خیر؟ شاید به صورت مستقیم نوع فونت یا سایز و رنگ آن بر روی سئو سایت تاثیر نگذارد، اما به صورت غیر مستقیم بر روی فاکتورهایی تاثیر می‌گذارد که به شدت سئو سایت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ادامه دلایل این تاثیر و نحوه استفاده اصولی از فونت‌ها را به شما آموزش می‌‍دهیم تا در هنگام طراحی سایت به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

از چه فونتی استفاده کنیم؟

نوع فونت به تنهایی هیچ تاثیری بر روی سئو سایت شما ندارد اما به شدت روی رفتار کاربر تاثیر می‌گذارد. به صورت کلی استاندارد یا محدودیتی برای استفاده از فونت در هنگام طراحی سایت وجود ندارد اما با توجه به سلایق و تجربیات هزاران طراح و توسعه دهنده وب، برخی از فونت‌ها به عنوان استاندارد برای طراحی وبسایت انتخاب شده‌اند. در میان این فونت‌ها می‌توان به ایران سانس، ایران یکان، وزیر و برخی فونت‌های مشابه اشاره کرد. حتما توجه داشته باشید که برخی از فونت‌ها دارای لایسنس هستند و شما باید نسخه قانونی آن را خریداری کنید. اما فونت‌های رایگان زیادی هستند که شباهت به فونت‌های مشهور اشاره شده دارند و در صورتی که علاقه به خرید فونت‌های فوق نیستید یک مورد رایگان را انتخاب کنید.

اما دقت کنید هر فونتی که انتخاب می‌کنید باید علاوه بر زیبایی خوانا نیز باشد. برای مثال فونت نستعلیق بسیار فونتی زیبایی است، اما به هیچ عنوان نباید از این فونت برای طراحی سایت استفاده کنید. فونت‌هایی که کاربر را در هنگام خواندن دچار مشکل می‌کنند اصلا مناسب وب نیستند.

تاثیر رنگ فونت بر سئو

در دنیای وب رنگ بندی بسیار نقش کلیدی و مهمی در تجربه کاربر دارد. گوگل به سراغ روانشناسی رنگ و اصول انتخاب رنگ نمی‌رود ولی کاربری که وارد سایت شما می‌شود بدون آشنایی با اصول طراحی، تنها بر اساس حسی که از وبسایت شما می‌گیرد، تصمیم می‌گیرد که در صفحه سایت شما بماند یا خیر. نکته اصلی در همین قسمت “ماندن کاربر در سایت” است. اگر طراحی و رنگ‌بندی سایت شما به گونه‌ای باشد که عموم کاربران با آن ارتباط برقرار نکنند قطعا نظر گوگل را در مورد سایت شما تغییر می‌دهد.

توصیه می‌کنم که حتما با روانشناسی رنگ نیز آشنایی داشته باشید تا بتوانید در هنگام طراحی صفحات خود بهترین رنگ‌ها را که مکمل یکدیگر هستند انتخاب کنید. این کار چندان هم دشوار نیست. سایت های زیادی هستند که پالت‌های رنگ مختلف را متناسب با نیاز و سلیقه شما در اختیارتان قرار می‌دهند که حتی در طراحی لوگو و بنر سایت نیز به کار شما می‌آید.

تاثیر سایز فونت بر سئو

معیارهای اندازه گیری فونت معمولا برای px یا pt هستند اما واحدهای دیگری همچون em، rem و درصد نیز وجود دارند. ما معیار اندازه گیری‌مان را پیکسل یا همان px قرار می‌دهیم. بر اساس تجربه، فونت سایزی که گوگل پسند است باید حداقل 16px باشد. اگر تاثیر سایز فونت بر سئو را می‌خواهید بدانید، کافیست که سایز فونت مطالب خود را کمتر از 16 پیکسل قرار دهید تا ببینید که در گوگل کنسول شما یک هشدار مبنی بر user friendly نبودن متون سایت برای‌تان ارسال می‌شود.

توصیه من به شما این است که برای دستگاه‌های موبایل، سایز متن را روی 16 تا 18 پیکسل تنظیم کنید و در دستگاه‌های تبلت و کامپیوتر این عدد را بین 18 تا 22 قرار دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

اکنون باید به این سوال که “آیا سایز فونت بر سئو تاثیر دارد؟” پاسخ دهیم. بله سایز فونت به صورت غیر مستقیم بر روی سئو سایت شما تاثیر دارد. سئو به این سادگی نیست که شما فونت سایت خود را تغییر دهید و به صفحه اول گوگل برسید، اما اگر فونت و سایز فونت مناسبی انتخاب نکنید گوگل آن را به عنوان یک فاکتور منفی در نظر می‌گیرد و همچنین کوچک بودن یا بیش از حد بزرگ بودن متون شما باعث فراری دادن کاربران از سایت شما می‌شود. قاعدتا سایتی که تعامل خوبی با کاربران خود ندارد، پیش گوگل نیز محبوبیت چندانی نخواهد داشت.

بیشتر بدانید: تفاوت سئو و SXO چیست؟

چگونه فونت سایت خود را بهینه کنیم؟

شما نمی‌توانید برای تک تک پست‌ها و صفحات سایت یک کد CSS اختصاصی تعریف کنید. دو شیوه کلی وجود دارد که بخواهید استاندارد سایز و فونت برای محتوای خود تعریف کنید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید توصیه می‌کنم که حتما سایت خود را به افزونه صفحه ساز المنتور طراحی کنید. المنتور این قابلیت را به شما می‌دهد که برای تمام صفحات خود یک فونت و اندازه فونت یکسان تعریف کنید. همچنین می‌توانید برای Headingهای خود بدون حتی نوشتن یک خط کد، استایل مناسب را تعریف کنید. اما با این حال اگر از المنتور و یا CMS وردپرس استفاده نمی‌کنید می‌توانید یک استایل کلی تعریف کنید و در آن یک فونت مخصوص بدنه محتوا و یک فونت هم برای سر تیترهای خود تعریف کنید. البته این دو می‌توانند فونت یکسانی داشته باشند اما بهتر است که برای سر تیترها از فونت‌های برجسته‌تر استفاده کنید.

نتیجه گیری

درست است که گوگل سایز فونت را یک معیار اصلی برای سنجش سئو یک سایت در نظر نمی‌گیرد اما در Usability سایت شما تاثیر دارد که این موضوع در صورت منفی بودن در هشدارهای گوگل کنسول قابل مشاهده است. ولی اگر بپرسید که انتخاب فونت نامناسب و یا رنگ و سایز فونت نامناسب می‌تواند سئو سایت شما را خراب کند یا خیر؟ پاسخ مثبت است زیرا این فاکتور مستقیما با کاربران ارتباط دارد و اگر آنها حس خوبی را از سایت شما دریافت نکنند آن را ترک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید