تماشا کنید: ویدیو حیرت‌انگیز گردش ماهواره‌های استارلینک به دور زمین (+ویدیو)


ویدیو حیرت‌انگیز گردش ماهواره‌های استارلینک به دور زمین در شبکه‌های اجتماعی باعث تعجب کاربران شد. گفتنی است که در حال حاضر 5 هزار ماهواره استارلینک به دور زمین گردش می‌کنند.

ویدیو حیرت‌انگیز گردش ماهواره‌های استارلینک به دور زمین واکنش کاربران فضای مجازی را برانگیخت. ایلان ماسک با پرتاب ماهواره‌های استارلینک به جو زمین درنظر دارد همه نقاط جهان را به اینترنت ماهواره‌ای پرسرعت خود مجهز کند. این کارآفرین بزرگ تاکنون 5 هزار ماهواره استارلینک را به فضا فرستاده است و این ماهواره‌ها مدام به دور زمین درحال گردش هستند. در ادامه می‌توانید ویدیو گردش ماهواره‌های ایلان ماسک به دور زمین را تماشا کنید.

بیشتر بخوانید: توسعه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در آفریقا

ویدیو حیرت‌انگیز گردش ماهواره‌های استارلینک به دور زمین

ویدئو حیرت‌انگیزی که از ماهواره‌های ایلان ماسک منتشر شده نشان می‌دهد که ۵ هزار ماهواره کوچک استارلینک در اطراف زمین در گردش‌اند. با در نظر گرفتن ۹ هزار ستاره‌‌ای که در حال حاضر از سیاره ما قابل مشاهده هستند، بیم آن می‌رود که تعداد ماهواره‌های ماسک از ستاره‌های آسمان پیشی بگیرند. این موضوع مشاهدات نجومی را برای دانشمندان دشوار خواهد ساخت.

ویدئو خیره‌کننده‌ای که به‌تازگی از سوی کاربر flightclubio در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شده نشان می‌دهد که هزاران نقطه نارنجی کوچک که نشان‌دهنده ماهواره‌ها هستند در حال چرخیدن به دور سیاره ما هستند. این ویدئو مقیاس عظیم سرمایه‌گذاری ماسک را نشان می‌دهد.

با آنکه استارلینک به‌دلیل ارائه اینترنت در اوکراینِ جنگ‌زده مورد تحسین قرار گرفته است، اخترشناسان از این هراس دارند که این دستگاه‌ها به زودی مانع دید ما از کیهان شود. در حال حاضر ۹ هزار ستاره از سیاره ما قابل مشاهده‌اند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که امواج رادیویی با فرکانس پایین، نظیر آنچه توسط دستگاه‌های ماسک تولید می‌شود، در حال پخش‌شدن در آسمان هستند؛ موضوعی که مشاهدات نجومی را برای دانشمندان دشوار می‌کند.

دانشمندان همچنین نگران هستند که زباله‌های فضایی ماسک موجب برخوردهای شدید شود. سندرم کسلر (Kessler syndrome) که در سال ۱۹۷۸ توسط دونالد کسلر، دانشمند ناسا، مطرح شد این نظریه را عنوان کرد که اگر زباله‌های فضایی بیش از حد در مدار زمین وجود داشته باشند، اجسام می‌توانند با هم برخورد کرده و زباله‌های فضایی بیشتری تولید کنند. این موضوع منجر به ناپایدار شدن مدار زمین خواهد شد.

اسپیس ایکس در ماه می ۲۰۱۹ ماهواره استارلینک را به فضا پرتاب کرد و تاکنون بیش از ۵ هزار شیء تولید انبوه را به فضا فرستاده است. این شرکت اعلام کرد که در سپتامبر ۲۰۲۳ به بیش از ۲ میلیون مشترک دست یافته و قصد دارد ۱۲ هزار ماهواره را مستقر کند؛ هدفی که می‌تواند تا رقم ۴۲ هزار افزایش پیدا کند.

استارلینک یک ماهواره در مدار پایین زمین است که اینترنت با داده‌های نامحدود و سرعت پهنای باند سریع فراهم می‌کند. این ماهواره‌ها گزینه‌های اینترنت قابل حمل یا ثابت را با قیمت هنگفت به کاربران ارائه می‌دهند.

محققان موسسه Max Planck در هلند از یک تلسکوپ برای مشاهده ۶۸ دستگاه ساخته‌شده توسط استارلینک استفاده کردند و دریافتند که ۴۷ دستگاه در حال ساطع کردن «تشعشع الکترومغناطیسی ناخواسته» بودند که ناشی از وسایل الکترونیکی تعبیه‌شده داخل هواپیما بود.

هراس این تیم از این بود که این میزان انتشار به اندازه‌ای باشد که با امواج رادیویی ساطع‌شونده از اجرام آسمانی اشتباه گرفته شود. مدیرعامل اسپیس ایکس در اکتبر ۲۰۱۹ اسنادی را برای بهره‌برداری از ۳۰ هزار دستگاه کوچک دیگر به اتحادیه بین المللی مخابرات ارائه کرد.

ویدیو حیرت‌انگیز گردش ماهواره‌های استارلینک به دور زمین

گفته می‌شود ماسک از ماهواره‌های خود برای مداخله در جنگ روسیه و اوکراین استفاده کرده است. مدیر عامل میلیاردر تسلا، ایکس و اسپیس ایکس در کتاب جدیدی متهم به قطع دسترسی اوکراین به استارلینک در سواحل کریمه برای جلوگیری از حمله به ناوگان دریایی روسیه شده است.

ماسک در توضیح این ادعا گفت: «اگرچه به مهندسان دستور نداده که سیستم ماهواره‌ای را خاموش کنند، اما درخواست کیِف برای روشن کردن آن را رد کرده است، زیرا به گفته خودش نمی‌خواهد «در یک اقدام مهم جنگی» شریک باشد.»

بنابر جدیدترین گزارش‌های آژانس فضایی اروپا، در‌حال‌حاضر حدود 5000 ماهواره در مدار زمین در‌حال‌گردش هستند که حدود دوهزار ماهواره هنوز در مرحله‌ی آزمایش هستند.

این ماهواره‌ها که بنابر برنامه‌ریزی قرار است در آینده تعدادشان بیشر هم بشود به سادگی می‌توانند خطوطی در تصاویری که اخترشناسان از فضا ثبت می‌کنند ایجاد کند و این چیزی است که دانشمندان نه آن را می‌خواهند نه حتی می‌توانند در قبال آن سکوت کنند. اما آیا آلودگی نوری ماهواره‌های استارلینک می‌تواند مانع از توسعه برنامه‌های اسپیس ایکس شود؟

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره ویدیو حیرت‌انگیز گردش ماهواره‌های استارلینک به دور زمین چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

.

منبع: روزیاتو

دیدگاهتان را بنویسید