تولید داروهای ضد پیری با کمک هوش مصنوعی امکان پذیر شده است


تولید داروهای ضد پیری با کمک هوش مصنوعی امکان پذیر شده است. فناوری پیشرفته هوش مصنوعی هر روز در علم پزشکی جایگاه ویژه ای پیدا می کند.

محققان دانشگاه ادینبورگ و مرکز تحقیقات ملی IBBTEC-CSIC در سانتاندر اسپانیا با استفاده از ویژگی های هوش مصنوعی توانستند تولید داروهای ضد پیری البته برای رسیدن به این نتیجه، دانشمند از کامپیوتر بهره برد و 4340 مولکول برای این کامپیوتر مجهز به هوش مصنوعی تعریف کرد و جالب اینکه تنها در 5 دقیقه از آن نتایج مثبت گرفتند.

بیشتر بخوانید: تغییرات آب و هوا و گرم شدن کره زمین باعث کوچک شدن مغز انسان می شود!

ساخت داروهای ضد پیری با استفاده از هوش مصنوعی

به گزارش The Conversation، محققان دانشگاه ادینبورگ و مرکز تحقیقات ملی IBBTEC-CSIC در سانتاندر، اسپانیا، نمونه هایی از داده ها را جمع آوری کردند. داروهای ضد پیری و داروهای ضد پیری نامربوط دارند مدل هایی با هوش مصنوعی آنها کامپیوتر را برای یادگیری تفاوت بین این داروها راه اندازی کردند. در نهایت 4340 مولکول به مدل هوش مصنوعی داده شد و نتایج پس از پنج دقیقه به دست آمد.

این رایانه توانست 21 مولکول ترکیبی را شناسایی کند که بیشترین شانس را برای مبارزه با پیری دارند. دانشمندان می گویند که اگر همه این 4340 مولکول در این آزمایش آزمایش شوند، حداقل چندین هفته زمان و 50000 یورو سرمایه لازم است.

در مرحله بعد، این داروهای داوطلبانه بر روی سلول های سالم و آسیب دیده (یا زامبی ها) آزمایش شدند و مشخص شد که سه مولکول ترکیبی قادر به حذف سلول های آسیب دیده هستند و به اکثریت سلول های سالم آسیب نمی رسانند. علاوه بر این، آزمایشات بیشتر نشان داد که یکی از این سه دارو به نام «اولئاندرین» نسبت به بقیه مؤثرتر است.

دانشمندان با تایید تأثیر این داروها بر سلول های زامبی، اکنون این سه دارو را در نمونه های بافت ریه انسان آزمایش می کنند. آنها امیدوارند تا دو سال دیگر بتوانند نتیجه تلاش خود را نشان دهند.

محققان می گویند پتانسیل استفاده از این رویکرد ترکیبی در کشف دارو بسیار زیاد است. هوش مصنوعی با به دست آوردن اطلاعات کافی و باکیفیت و کمک به ساخت داروهای بیماری های صعب العلاج منجر می شود.

محققان در درمان های ضد پیری معمولاً به دنبال مکانیسم هایی برای از بین بردن سلول های ناکارآمد هستند. این سلول ها سلول هایی هستند که زنده می مانند اما توانایی تولید مثل خود را از دست می دهند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد تولید داروهای ضد پیری با کمک هوش مصنوعی چیست؟ نظرات خود را با تکراتو در بخش نظرات به اشتراک بگذارید اخبار فناوری با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *