دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: همه کشورهای دنیا از فیلترینگ استفاده می کنند!


این را دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی می اندیشد همه کشورهای جهان از فیلتر استفاده کنید. آیا ذکر این جمله دلیل موجهی برای توجیه فیلترینگ شدید است؟

عبدالحسین خسروپنا، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در اظهارنظری عجیب که نمی تواند توجیه کافی برای محدودیت های اینترنتی و فیلترینگ گسترده و سخت گیرانه باشد، گفت: همه کشورهای دنیا از فیلترینگ استفاده می کنند.

علیرغم اینکه بسترهای ارتباطی خارجی در ایران فیلتر شده و بیش از 30 سایت برتر دنیا نیز در کشور با فیلترینگ مواجه هستند، آقای خسروپناه معتقد است که برخوردهای مشابه با فضای مجازی در سراسر جهان رایج است.

بیشتر بخوانید: فیلترینگ بلبل جان به اصرار ساترا و خبرگزاری فارس; شوک برای دوستداران سینمای بدون سانسور!

همه کشورهای دنیا از فیلترینگ استفاده می کنند!

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی وی معتقد است فیلترینگ مشکل رایجی در دنیاست که همه کشورها با شرایط خاصی پذیرفته اند: «ما هیچ کشوری در دنیا سراغ نداریم که از فیلترینگ استفاده نکند.» البته خسروپناخ توضیح نداد که دنیا چه شرایطی برای پذیرش فیلترینگ دارد و تحت چه شرایطی و برای چه موضوعاتی فیلترینگ را می پذیرد و اعمال می کند.

به گفته وی، همه کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، ژاپن، کره جنوبی و چین از فیلترینگ استفاده می کنند. وی به عنوان نمونه به آمریکا اشاره کرد و گفت: در آمریکا افراد هجده ساله نمی توانند وارد کانال ها و سایت های غیراخلاقی شوند یا با شرایط خاصی وارد شوند.

البته موضوع پورنوگرافی و محدودیت های آن در تمام دنیا پذیرفته شده است و اعمال محدودیت در این زمینه به ویژه برای کودکان امری رایج است. علاوه بر پورنوگرافی، محدودیت هایی برای محتوای خشونت آمیز برای کودکان نیز وجود دارد، اما این موضوع یک امر قانونی تلقی می شود و بسیاری از کشورها بر اساس این قانون محدودیت هایی اعمال می کنند.

البته همان محدودیت هایی که طبق قانون در کشورهای مختلف دنیا برای کودکان اعمال می شود، با وجود محدودیت های گسترده در اینترنت، عملاً در ایران امکان پذیر نیست. در شرایطی که حتی بستر دانلود نرم افزار و اپلیکیشن یعنی. گوگل پلی استور فیلتر شده و کاربران باید یک برنامه را دانلود و نصب کنند. از VPN استفاده کنید بله، بچه‌ها نیز VPN روی ابزارهای خود دارند و این باعث می‌شود حتی ویژگی جستجوی ایمن Google، که اساساً برای محدود کردن دسترسی کودکان تنظیم شده است، عملاً بی‌اثر باشد و بچه‌ها به راحتی در معرض محتوای مضر و نامناسب برای آن گروه سنی قرار بگیرند.

نحوه فیلتر و محدودیت برای کودکان که در سرتاسر دنیا وجود دارد با آنچه در اینجا اعمال می شود کاملاً متفاوت است و محدودیت هایی که به طور انبوه بسیاری از پلتفرم ها را پوشش می دهد کاملاً متفاوت است. در حالی که در گزارش اخیر انجمن تجارت الکترونیک آمده است که ایران پس از چین، دومین اینترنت محدود در جهان تمام 6 شبکه اجتماعی پرکاربرد جهان را مسدود می کند و بیش از 33 درصد از 100 وب سایت برتر جهان را فیلتر می کند. مقایسه فیلترینگ ایران با کشورهای دیگر به جز چین مقایسه منصفانه ای نیست.

خسروپناه بر تقویت توان داخلی تاکید کرد و گفت:

اپلیکیشن های داخلی باید هر روز تقویت شود و مردم بتوانند از آن در فعالیت های تجاری و اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و حتی هیئت های مذهبی استفاده کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین توضیح داد: «در برخی شهرهایی که منبرهای فرهیخته و معروفی دارند، افرادی که نمی توانند در جلسات آنها شرکت کنند از ظرفیت فضای مجازی استفاده می کنند».

موضوع تقویت سکوهای داخلی یکی از نیازهای جدی در حوزه فناوری ایران این است که زیرا در برخی موارد دیده‌ایم که پلتفرم‌های پیام‌رسانی که ادعا می‌کنند می‌توانند نمونه‌های خارجی فیلتر شده را جایگزین کنند، ظرفیت کافی برای استفاده کاربران را ندارند و در برخی موارد، مانند اتفاقی که در دسامبر گذشته در پیام‌رسان ایتا رخ داد، شاهد نقص‌هایی در آن‌ها بوده‌ایم.

پلتفرم های دیگری مانند “شاد” با افزایش تعداد کاربران و استفاده از این پلتفرم متوقف یا در دسترس نبودند.

علاوه بر ضعف‌های فنی و زیرساختی که دلیل اصلی خرابی برخی از پلتفرم‌های داخلی عنوان شده است، چالش حریم خصوصی یکی دیگر از مواردی است که کاربران را برای استفاده از این پلتفرم‌ها مردد می‌کند و این نیز مانعی برای رشد این پیام‌رسان‌ها است.

آخرین نمونه از چالش های مرتبط با تهدید حریم خصوصی کاربر و امنیت اطلاعات حکایت انتشار تصویری از سامانه مانیتورینگ در پیام رسان «بله» است که خود پیام رسان نیز طی اطلاعیه ای آن را تأیید و اعلام کرد که تصویر منتشر شده در واقع روش و ابزاری است که «مطالب منتشر شده در کانال ها و گروه های عمومی با بیش از 1000 عضو» را به صورت سیستمی و بر اساس نیاز کارشناسان به منظور مقابله با کلاهبرداری کاربران بررسی می کند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره صحبت های دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره فیلترینگ چیست؟ آیا این بهانه خوبی است که بگوییم همه کشورهای دنیا از فیلترینگ استفاده می کنند؟ نظرات خود را با تکراتو در بخش نظرات به اشتراک بگذارید اخبار فناوری با ما همراه باشید.

.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *