دو هفته اول آگوست گرم ترین روزها از سال 1402 خواهد بود


بر اساس آخرین پیش بینی های هواشناسی کشور در مرداد ماه پیش بینی می شود گرم ترین روزهای سال 1402 ثبت خواهد شد.

بر اساس اعلام احد تعزیف، رئیس مرکز ملی مدیریت بحران آب و هوا و خشکسالی، دو هفته اول مردادماه گرم ترین روزهای سال 1402 مشخص خواهد شد از چند روز پیش روند افزایش دما در کشور به شدت تشدید شده تا جایی که دمای هوا در برخی نقاط کشور به 66 درجه سانتی گراد رسیده است. حالا طبق پیش بینی های جدید، این ماه رکورد گرما را خواهد شکست.

بیشتر بخوانید: گرمایش زمین چیست و چگونه با آن مقابله کنیم؟

آگوست گرم ترین روزها از سال 1402 خواهد بود

به گفته وی در روزهای آینده دمای هوا در تهران به 40 درجه سانتیگراد و حتی بیشتر خواهد رسید. یک ناهنجاری مثبت دمایی در سایر نقاط کشور در انتظار ما است. دمای طبیعی تابستان در هیچ جای کشور پیش بینی نمی شود.

ماه گذشته شاهد یک ناهنجاری مثبت دمایی در سراسر کشور به ویژه در مناطق شرقی بودیم. این کارگروه با بیان اینکه استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و یزد با میانگین دمای 1.5 تا 2 درجه بالاتر از حد نرمال گرم‌ترین نقاط کشور هستند، اعلام کرد. همچنین استان های خراسان شمالی و اصفهان یک درجه بالاتر از نرمال دمای هوا را تجربه کردند.

عموما در سطح کشور میانگین دما در ماه جولای 1 تا 2 درجه بالاتر از حد معمول اندازه گیری شد.

این افزایش دما در ایران بی سابقه نیست. با این حال، در تیرماه سال جاری رکورد گرما در برخی نقاط ایران این شکست. همچنین میانگین دمای جهانی در 12 جولای به 17.01 درجه سانتیگراد و در 13 جولای به 17.18 درجه سانتیگراد رسید. این رکورد گرمترین میانگین دمای زمین (حداقل از سال 1979) را شکست که قبلاً تا اوت 2016 حفظ شده بود.

موج گرما ماه گذشته بخش هایی از چین، خاورمیانه و شمال آفریقا را درنوردید. حتی در پایگاه تحقیقاتی Vernadsky در قطب جنوب، رکورد دمای 8.7 درجه سانتیگراد شکسته شد.

در 12 و 13 جولای امسال، گرم ترین میانگین دمای کره زمین از سال 1979 به ثبت رسید.

به گفته کارگروه، می توان انتظار داشت که این رکوردها در هفته های آینده ادامه یابد. با توجه به رتبه بندی هواشناسیهنوز از اوج گرمای تابستان نگذشته ایم.

به طور کلی رکود دمایی در ماه های خرداد، تیر و مرداد ثبت می شود. با گرم شدن هوا، می توان انتظار افزایش موج گرما و آتش سوزی گسترده جنگل ها در اروپا و آمریکای شمالی را داشت. این یکی از تأثیرات مستقیم تغییر اقلیم و گرم شدن زمین در زندگی ما است.

محققان قبلاً دریافته بودند که امواج گرما و افزایش آتش‌سوزی‌های جنگلی در تابستان می‌تواند زنجیره‌ای از رویدادها را در آب و هوای زمین ایجاد کند که منجر به گرم‌تر شدن دمای پاییز و زمستان در برخی از مناطق نیمکره شمالی می‌شود.

پیش بینی وضعیت بارندگی و دما برای بقیه سال

در تیرماه امسال با بارندگی بیش از حد معمول در کشور مواجه بودیم. اما با توجه به وظیفه، با افزایش حتی 1 درجه ای دما نسبت به وضعیت عادی، میزان تبخیر آب های سطحی به 6 درصد افزایش می یابد. از این حیث، بارندگی های ماه جولای کمک چندانی به وضعیت منابع آبی کشور نکرد. زیرا بسیاری از آنها به سرعت تبخیر شدند. این شرایط فقط در مناطق شمالی کشور وجود نداشت. زیرا در حال حاضر دما در این مناطق نرمال تر است.

با افزایش تبخیر، آب پشت دریاچه‌ها، سدها، تالاب‌ها، رودخانه‌ها و آب‌های سطحی زودتر تبخیر می‌شود و با خشک شدن بستر بسیاری از تالاب‌های استان‌های مرکزی شرق کشور و همچنین خشک شدن دریاچه‌های نمک قم، هامون و ارومیه، پیش‌بینی می‌شود در بقیه ایام سال با گرد و غبار زیادی مواجه باشیم.

با این حال، تکلیف می گوید که با عبور از اوج گرمای تابستان، می توان به افزایش بارندگی در فصل پاییز امیدوار بود. بر اساس پیش بینی انجام شده در پاییز امسال شاهد بارش نرمال یا نزدیک به نرمال هستیم.

پیش از این پیش بینی می شد با ظهور پدیده ال نینو در نیمه دوم سال جاری در اقیانوس آرام، بارندگی در ایران افزایش یابد. در حال حاضر با تداوم پدیده لانینا، طبق پیش بینی ها دوره خشکسالی را در ایران پشت سر می گذاریم.

با این حال، باید توجه داشت که برخی از اثرات خشکسالی، مانند افزایش استفاده از آب های زیرزمینی و از بین رفتن پوشش گیاهی، می تواند ظرفیت زیرساخت ها و سنگ بستر را برای مدیریت رواناب ناشی از بارندگی بیش از حد نرمال کاهش دهد. این به نوبه خود باعث ایجاد چالش هایی مانند سیل و از دست دادن آب روان می شود.

بیشتر بخوانید:

گرم ترین روزهای سال 1402 در راه است تجربه شما از گرمای شدید چیست؟ نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تکراری اشتراک گذاری

.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید