ذخیره‌سازی اطلاعات تمدن بشری در سراسر منظومه شمسی ؛ میراثی برای آیندگان احتمالی!


ذخیره‌سازی اطلاعات تمدن بشری در سراسر منظومه شمسی یکی‌از راهکارهای مثبت برای حفظ تاریخ بشر بوده که به‌عنوان ایده‌ای ناب مطرح شده است. آیا امکان ذخیره‌سازی اطلاعات در محیط خارج از زمین وجود دارد؟

موسسه Arch Mission Foundation از چندین سال پیش تاکنون مشغول جمع‌آوری اطلاعات از زندگی بشر، آیین‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن انسان از 1 میلیارد سال پیش است و اخیراً ایده‌ای برای حفظ این اطلاعات با‌عنوان ذخیره‌سازی اطلاعات تمدن بشری در سراسر منظومه شمسی نیز مطرح کرده است. گفتنی‌ست که کل اطلاعات موجود در این مؤسسه براساس همه اطلاعات موجود در ویکی‌پدیا به زبان انگلیسی، هزاران فایل PDF و دیسک‌های بسیاری تهیه شده است.

بیشتر بخوانید: آخرین وداع یک ستاره از نگاه تلسکوپ جیمز وب ؛ مرگی باشکوه

ذخیره‌سازی اطلاعات تمدن بشری در سراسر منظومه شمسی

موسسه Arch Mission Foundation با نام AMF، چند سالی هست در حال جمع‌آوری اطلاعات مربوط به زمین و انسان‌ها و زندگی و فرهنگ و تمدن بشر از یک میلیارد سال پیش تاکنون بوده و قصد دارد یک آرشیو میان سیاره‌ای در سراسر منظومه شمسی برای حفظ و نگهداری دانش بشری ایجاد کند.

این موسسه قصد دارد پس از کره ماه، به سراغ استقرار اطلاعات بشر در مریخ برود و قصد دارد این کار را تا سال 2025 میلادی انجام دهد. رسانه‌های ذخیره‌سازی انتخاب شده توسط این شرکت به قدری باکیفیت هستند که می‌توانند در سطح کره ماه تا 50 میلیون سال داده‌ها را درون خود نگه دارند.

بر اساس اعلام tomshardware این رسانه ذخیره‌سازی با نام Nanofiche شناخته می‌شوند که شبیه یک سی دی معمولی باقطر 120 میلی متر بوده و از 25 لایه از جنس فلز نیکل طراحی شده است. دیسک‌های نانوفیش AMF با ترکیبی از داده‌های آنالوگ و دیجیتال پر شده است.

چهار لایه رویی این دیسک شامل بیش از 60 هزار صفحه است که روی آن حکاکی شده و از طریق یک میکروسکوپ قابل خواندن است. اما 21 لایه دیگر این دیسک حاوی بیش از 100 گیگابایت داده‌های دیجیتال است که به صورت فشرده بوده و پس از خارج کردن آنها از حالت فشرده، حجم این اطلاعات به 200 گیگابایت می‌رسد و شامل حدود 30 میلیون صفحه خواهد شد.

این اطلاعات شامل کل اطلاعات ویکی‌پدیا به زبان انگلیسی بوده و ده‌ها هزار کتاب PDF هم روی این دیسک‌ها ذخیره شده است. علاوه بر این در هر بار پرتاب این آرشیو به کرات دیگر، اطلاعات آن بروز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره ذخیره‌سازی اطلاعات تمدن بشری در سراسر منظومه شمسی چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

.

منبع: شهر سخت‌افزار

دیدگاهتان را بنویسید