رفع فیلترینگ تلگرام در عراق ؛ پیامرسان محبوب یک هفته هم فیلتر نبود!


در شرایطی که حدودا 5 روز پیش تلگرام در عراق فیلتر شده بود، حالا وزارت ارتباطات عراق خبر از رفع فیلترینگ تلگرام در عراق داده است.

وزارت ارتباطات عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: بر اساس بخشنامه نخست وزیر محترم از فردا (یکشنبه) ممنوعیت پیام رسان تلگرام در عراق لغو می شود.

این بیانیه با اشاره به اینکه مالک شرکت تلگرام آمادگی کامل خود را برای برقراری ارتباط با مقامات ذیصلاح اعلام کرده است، می گوید: این امر (رفع ممنوعیت) به دلیل پاسخ مالک شرکت پیام رسان ( تلگرام) به الزامات مقامات امنیتی نسبت به شناسایی طرف‌هایی است که اطلاعات شهروندان را درز داده‌اند.

بیشتر بخوانید: قابلیت استوری تلگرام برای کاربران عادی نیز منتشر می‌شود

رفع فیلترینگ تلگرام در عراق

در ادامه این بیانیه آمده است: در این زمینه وزارت ارتباطات عراق بار دیگر تاکید می‌کند که در برابر آزادی بیان نمی‌ایستد بلکه بر اهمیت تعهد شرکت‌های صاحب پلتفرم های شبکه‌های اجتماعی نسبت به احترام به قوانین کشور و امنیت داده‌های کاربران تاکید دارد.

یک منبع دولتی عراق امروز (شنبه) در گفت وگو با پایگاه خبری «شفق نیوز» گفته بود که مسئولان تلگرام پس از مسدود شدن این پیامرسان خارجی در عراق رایزنی و همکاری خود را با مقامات ذیربط عراقی در خصوص نشت اطلاعات شهروندان این کشور و امنیت داده‌ها آغاز کرده‌اند.

شفق نیوز در این خصوص به نقل از منبع یاد شده توضیحات بیشتری ارائه نکرده بود. یکشنبه هفته گذشته وزارت ارتباطات عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیام رسان تلگرام بنا به دستور نهادهای امنیتی این کشور مسدود شده است.

وزارت ارتباطات عراق در بیانیه خود با اشاره به اینکه این پیام‌رسان در رابطه با اطلاعات شهروندان عراقی قوانین را نقض کرده است، افزود: موسسات دولتی ذیربط بارها از شرکت مرتبط با مدیریت برنامه فوق الذکر درخواست کرده‌اند تا در بستن سکوهایی که باعث نشت داده‌های نهادهای رسمی دولتی و اطلاعات شخصی شهروندان می‌شود و تهدیدی برای امنیت ملی عراق و سلامت جامعه است، همکاری کند، اما این شرکت به هیچ یک از این درخواست‌ها پاسخ نداده است.

بر اساس آمار وزارت کشور عراق بیش از ۱۶ میلیون نفر در این کشور از این پیام رسان خارجی تلگرام استفاده می‌کنند و هزاران کانال عراقی در زمینه‌های مختلف به ویژه اخبار و سرگرمی در این شبکه اجتماعی راه اندازی شده است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص رفع فیلترینگ تلگرام در عراق چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید