زبان جاوا اسکریپت – ساختار زبان جاوا اسکریپت برای طراحی


1400-09-28

456 بازدید

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که جاوا اسکریپت کجا استفاده می شود؟ اگر این سوال در ذهن شما بوده است، در این مقاله از Eco-Learn با ما همراه باشید. زیرا قصد داریم برنامه های زبان جاوا اسکریپت را بررسی کنیم. با دانستن این اپلیکیشن ها می توانید متوجه شوید که جاوا به هدف نهایی خود رسیده است. یک بار بنویس، هر جا اجرا کن. برای آشنایی بیشتر با این برنامه می توانید دوره جامع جاوا اسکریپت چشمی را بگذرانید.

کاربردهای جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت پرکاربردترین زبان برنامه نویسی در جهان است. دارای بزرگترین مخزن بسته منبع باز (npm) جهان است. هر نوع نرم افزاری از جاوا اسکریپت استفاده می کند، از جمله کد سرور (Node.js)، برنامه های بهره وری، بازی های سه بعدی، ربات ها، دستگاه های اینترنت اشیا. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی شی گرا سبک وزن است که توسط بسیاری از وب سایت ها برای اسکریپت صفحات وب استفاده می شود. این یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده و کامل است. هنگامی که جاوا اسکریپت بر روی یک سند HTML اعمال می شود، تعامل پویا را در وب سایت ها فعال می کند.

جاوا اسکریپت معمولاً برای تغییر پویا HTML و CSS برای به روز رسانی رابط کاربری از DOM API استفاده می شود. عمدتا در برنامه های کاربردی وب استفاده می شود. کاربردهای مختلفی از جاوا اسکریپت در زمینه های مختلف وجود دارد، بیایید یک به یک آنها را مورد بحث قرار دهیم. کاربردهای زبان جاوا اسکریپت به شرح زیر است:

استفاده از جاوا اسکریپت در وب سایت ها

جاوا اسکریپت به شما امکان می دهد رفتاری را به یک صفحه وب اضافه کنید که در آن صفحه بدون بارگیری صفحه جدید برای پردازش درخواست، به اقدامات پاسخ می دهد. این به وب سایت اجازه می دهد تا با بازدیدکنندگان تعامل داشته باشد و اقدامات پیچیده ای را انجام دهد.

در واقع می توان گفت که جاوا اسکریپت عموما برای ایجاد صفحات وب استفاده می شود. این به ما امکان می دهد رفتار پویا را به صفحه وب اضافه کنیم و جلوه های ویژه را به صفحه وب اضافه کنیم. در وب سایت ها، عمدتاً برای اهداف احراز هویت استفاده می شود. جاوا اسکریپت به ما کمک می کند تا اقدامات پیچیده را انجام دهیم و همچنین به وب سایت ها اجازه می دهد با بازدیدکنندگان تعامل داشته باشند. با استفاده از جاوا اسکریپت، امکان بارگیری محتوا در یک سند بدون بارگیری مجدد صفحه وب نیز وجود دارد. با دوره کامل بهینه سازی سایت می توانید اطلاعات دقیق تری کسب کنید.

برنامه های کاربردی وب

یکی دیگر از کاربردهای زبان جاوا اسکریپت در برنامه های کاربردی وب است. همانطور که مرورگرها هر روز به پیشرفت خود ادامه می دهند، جاوا اسکریپت برای ساخت برنامه های کاربردی وب قابل اعتماد محبوب شده است. با مثال گوگل مپ می توانیم آن را درک کنیم. در Maps، کاربر فقط باید ماوس را کلیک کرده و بکشد. جزئیات را می توان تنها با یک کلیک مشاهده کرد. پشت این مفاهیم استفاده از جاوا اسکریپت است.

اپلیکیشن های سرور یکی از کاربردهای زبان جاوا اسکریپت هستند

با ظهور Node.js چند سال پیش، جاوا اسکریپت راه خود را از مرورگر به سرور باز کرد. از آن زمان، Node توسط شرکت‌های بزرگی مانند Wal-Mart به عنوان بخش کلیدی زیرساخت‌های back-end آنها پذیرفته شده است. با این حال، می‌توانید سرورهای بسیار قدرتمندتری را با استفاده از Node یا چارچوب استاندارد سرور برنامه Express.js بسازید. بسیاری از گره هایی که قبلا ذکر شد در واقع با استفاده از پشته MEAN (Mongo Express Angular Node) ساخته می شوند که Express جزء اصلی آن است.

ساخت بازی با جاوا اسکریپت

همچنین می توانید از جاوا اسکریپت برای ساخت بازی های مرورگر استفاده کنید. اینها یک راه عالی برای توسعه دهندگان مبتدی است تا مهارت های جاوا اسکریپت خود را تمرین کنند. کتابخانه ها و چارچوب های مختلفی برای ساخت بازی ها وجود دارد. بازی می تواند دو بعدی یا سه بعدی باشد. برخی از موتورهای بازی جاوا اسکریپت مانند PhysicsJS، Pixi.js به ما در ایجاد بازی وب کمک می کنند. همچنین می توانیم از WebGL (Web Graphics Library) استفاده کنیم که یک API جاوا اسکریپت برای رندر کردن تصاویر دو بعدی و سه بعدی در مرورگرها است.

برنامه های موبایل

یکی از کاربردهای زبان جاوا اسکریپت استفاده از آن در تلفن های همراه است. در حال حاضر، دستگاه های تلفن همراه به طور گسترده به صورت روزانه برای دسترسی به اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از جاوا اسکریپت می توانیم یک برنامه کاربردی برای زمینه های غیر وب ایجاد کنیم. ویژگی ها و اپلیکیشن های جاوا اسکریپت آن را به ابزاری قدرتمند برای ایجاد اپلیکیشن های موبایل تبدیل کرده است.

آخرین کلمه

در این مقاله از وب سایت Eco-Learn، کاربردهای زبان جاوا اسکریپت را بررسی کردیم. استفاده از این زبان در بخش های مختلف مانند وب، بازی، موبایل و غیره را برای شما توضیح داده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در Eco-Learn تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید