سئو سایت وردپرس | آموزش بهبود سئو سایت وردپرس


سئو، یکی از مهمترین مباحث برای دارندگان سایت های اینترنتی است. این مبحث برای دارندگان سایت هایی که با وردپرس طراحی و مدیریت شده اند، بسیار مهمتر است و به همین دلیل این دسته از افراد باید از سئو سایت وردپرس برای ارتقاء جایگاه سایت خود در موتورهای جستجو بخصوص گوگل، استفاده نمایند. در ادامه به آموزش سئو وردپرس پرداخته می شود و شما با استفاده از این قواعد و اصول سئو در وردپرس می توانید سایت خود را به بهترین نحوه مدیریت نمایید.

اگر شما هم تصمیم دارید بهبود سئو سایت وردپرس را در دستور کار خود قرار دهید و خود را در نتایج موتور های جستجو بالا بکشید این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

بهبود سئو سایت های وردپرسی

با استفاده از تکنیک ها و اصول سئو وردپرس که در این بخش ارائه کردیم قادر خواهید بود سایت خود را سئو کنید و یک گام بزرگ در راستای بازاریابی سئویی بردارید.

تکنیک های سئو وردپرس

در این مقاله ما به انواع روش ها، ابزارها و راه های سئو سایت وردپرسی پرداختیم که کافیست آن را روی سایت خود اعمال و رعایت کنید. همچنین برخی از افزونه ها سئو نیز معرفی شده است.

خدمات سئو سایت وردپرس

در کنار این مقاله آموزش سئو سایت وردپرس و معرفی تکنیک ها ما خدمات سئو برای کاربران ارائه میکنیم که در صورت نیاز میتوانید سفارش سئو خود را به ما بسپارید.

بهبود سئو سایت وردپرس

وردپرس امروزه به یکی از ‍‍پرمخاطب ترین سیستم های مدیریت محتوا در همه دنیا تبدیل شده است. بنابراین سئو سایت وردپرس یکی از مهمترین مباحث در مدیریت سایت هایی است که از این نرم افزار استفاده کرده اند. افزونه های بسیاری در وردپرس وجود دارند که برای سئو وردپرس باید این بر روی این افزونه ها و قسمت های مختلف وردپرس کار کنید. معمولا برای سئو سایت ، از نرم افزارها و افزونه های خاصی استفاده می شود که این افزونه ها می توانند به راحتی کار سئو وردپرس را انجام دهند. با یک مسر درست در امر سئو وردپرس، شما شانس بیشتری خواهید داشت که سایتتان در رتبه های بالاتر و نتایج ابتدایی موتورهای جستجو قرار گیرد و همین کار باعث افزایش ترافیک سایت و افزایش بازدید از سایت شما می شود. بنابراین با افزایش سئو سایت وردپرس، برند و نام کسب و کار شما در سطح گسترده تری شناخته شده و همین کار هر چند کوچک، می تواند شما را از سایر رقبایتان پیش اندازد.

کارهایی که برای سئو سایت وردپرس باید انجام داد

شاید یکی از قدم های بسیار اساسی و مهمی که بسیاری از افراد در بحث سئو وردپرس با آن آشنا نیستند، فراهم نمودن زیرساخت های مناسب برای سئو اینگونه از سایت ها پیش از راه اندازی سایت است. یعنی شما باید پیش از آنکه برای سئو خود فکری بکنید، بهتر است از همان ابتدای کار به فکر باشید. برای این منظور، باید از همان ابتدا دامنه ای را انتخاب و خریداری کنید که دارای سرعت، امنیت و پایداری بالایی است. بنابراین نوع هاست خیلی بر روی مسئله سئو وردپرس تاثیر می گذارد. پس از تهیه یک هاست مناسب، چک لیستی برای آموزش سئو سایت وردپرس وجود دارد که شما باید این موارد را برای یک سئو قوی و خوب وردپرس رعایت نمایید.

 • از یک عنوان خوب و با محتوا برای سایت خود استفاده کنید.
 • ثبت آدرس سایت خود در کنسول گوگل
 • استفاده از یک پیوند یکتا
 • بررسی همیشگی سرعت هاست
 • اضافه کردن افزونه سئو وردپرس
 • ایجاد صفحه 404
 • استفاده از منو در سایت که شامل کلمات کلیدی باشد.
 • استفاده از حداقل یک عدد تگ h1  و یک عدد تگ h2
 • استفاده از محتوا، تصاویر و ویدیوهای جذاب
 • استفاده از لینک های داخلی و خارجی
 • استفاده از یک متن بسیار جذاب برای سایت که باید 100 کلمه اول سایت شما بسیار جذاب و مخاطب پسند باشد.
 • انتخاب نمایش سایت با www یا بدون www
 • تحقیق، پیش زمینه سئو سایت وردپرس

متاسفانه بسیاری از افراد، هنوز با تحقیق و تجزیه و تحلیل پیش از سئو آشنا نیستند. اما باید بدانید که تحقیق یا همان تجزیه و تحلیل برای پیش از سئو سایت وردپرس نیاز است. برای این کار، ابتدا باید بدانید ک سایت وردپرس شما در رابطه با چه موضوعی است؟ مخاطبان سایت چه کسانی هستند؟ سایت وردپرس بر روی چه کلماتی تمرکز کرده است؟. پس از پاسخ دادن به این سوالات، می توانید کار خود را آغاز کنید و در مورد دیگر رقبای خود نیز تحقیقاتی انجام دهید. به طور مثال باید مشخص کنید که ساختار سایت های رقیب شما چگونه است؟ آنها از چه کلماتی برای سایت خود استفاده می نمایند و اینکه رتبه این سایت ها چگونه است. پس از مشخص کردن این موضوعات، شما می توانید به راحتی بر روی سئوی سایت خود خیلی دقیق تر کار کنید.

اهمیت سئو سایت وردپرس

سئو یکی از پر اهمیت ترین چیزهایی است که دارندگان سایت های اینترنتی که می خواهند کسب و کار خود را گسترش دهند و نام برند و کسب و کار خود را در حوزه ای جهانی مطرح سازند، باید به آن دقت کنند. زیرا امروزه همه کاربران برای جستجو در رابطه با یک موضوع از موتورهای جستجویی همچون گوگل استفاده می کنند. از این رو اگر شما به درستی از سئو برای سایت خود استفاده کنید، می توانید رنکینگ سایت خود را افزایش داده و در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل و یا دیگر موتورهای جستجو قرار گیرید. با این کار، مخاطبان شما بیشتر شده و اعتماد آنها نیز نسبت به کار شما خیلی بهتر خواهد شد.

گزینه خواندن در وردپرس

متاسفانه بسیاری از افراد تازه کار که هنوز با وردپرس آشنایی ندارند، نمی دانند که در وردپرس گزینه ای وجود دارد که در حالت عادی سایت آن ها را به عموم نشان نمی دهد و تا زمانی که این گزینه غیرفعال باشد، همچنان سایت در این حالت باقی خواهد ماند. بنابراین برای دیده شدن در موتورهای جستجو، باید این گزینه را حتما فعال کنید.

از URL مناسب و استاندارد استفاده کنید

آدرس های url که می بینید، همگی استاندارد و کاربر پسند نیستند و شما برای سایت خود باید از یک آدرس ulr کاربر پسند باید استفاده کنید. یک url مناسب و استاندارد باید حاوی کلماتی باشد که به راحتی و به طور خیلی واضح نشان دهند که محتوای سایت شما چیست و کاربر را در این زمینه کمک نماید. این نوع url ها خیلی مفید هستند و کاربر خیلی راحت تر با آنها برخورد می کند زیرا می داند صفحه ای که می خواهد بازدید کند، حاوی چه محتویاتی است. برای این منظور در وردپرس می توانید به صفحه تنظیمات رفته و پیوندهای یکتا را تیک بزنید و پس از نوشتن نام، تغییرات را حتما ذخیره کنید. البته دقت کنید که اگر از زمان راه اندازی سایت شما، بیش از 6 ماه می گذرد، این گزینه را تغییر ندهید زیرا کاربران خود را از دست خواهید داد.

محتوای با کیفیت و جذاب تولید کنید

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای سئو سایت وردپرس خود انجام دهید، محتوایی بسیار با کیفیت و جذاب باید تهیه کنید. هیچ چیزی مانند یک محتوای جذاب، نمی توان مخاطب را به سایت شما جذب نماید. در این حالت، بازدیدکنندگان شما خیلی هیجان دارند تا از صفحه شما بازدید کنند و قطعا زمان بیشتری نیز در سایت شما باقی خواهند ماند که همین امر سبب می شود تا گوگل برای سایت شما ارزش خیلی زیادی قائل شود. حتما در نوشتن متن خود، علاوه بر جذابیت و کاربر پسند بودن آن، باید از کلمات کلیدی نیز به درستی در همه متن خود استفاده کنید. این کلمات باید به درستی در متن شما پخش شده باشند تا ارزش متن شما خیلی بیشتر شود. تحقیقات نشان داده اند که نوشتن مقاله هایی با حداقل 1890 کلمه می تواند شما را رتبه های برتر گوگل قرار دهد.

سئو سایت وردپرس با YoastSEO

افزونه های بسیاری برای سئو سایت وردپرس وجود دارند که شما می توانید از آنها استفاده کنند.  اما یکی از پرکاربردترین و مهمترین افزونه هایی که می توانید برای بهینه سازی سایت وردپرس خود استفاده کنید، YoastSEO است. با این افزونه وردپرس شما می توانید به راحتی سایت خود را مدیریت کرده و دارای امکانات متعددی همچون توابع بسیار قدرتمند، بروزرسانی های مدام، کنترل آدرس های تولیدی برای جلوگیری از تولید محتوای تکراری، کنترل متا تگ و … می باشد. این افزونه را می توان به صورت رایگان یا پولی دریافت کرده و به راحتی از آن استفاده نمایید. البته در کنار استفاده از این افزونه، باید خودتان نیز فعالیت هایی انجام دهید زیرا این افزونه به تنهایی نمی تواند برای سئو سایت وردپرس کافی باشد.

کلمات کلیدی را به طور مناسب انتخاب کنید

انتخاب کلمات کلیدی با آنکه ممکن است در ابتدا کاری ساده بنظر برسد، اما این کار باید به بهترین نحو ممکن انجام شود. برای انتخاب هر چه بهتر کلمات کلیدی، ابتدا باید کلمات مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید و ببینید که رتبه کلمه کلیدی مورد نظر شما در گوگل چند است. در جستجوی کلمات مورد نظر، باید همان کلمات صفحه اول را در نظر بگیرید و اگر دیدید که کلمه کلیدی مورد نظر شما در صفحه اول نیست، باید آن را تغییر دهید. برای این منظور، باید دقت کنید که کلمه کلیدی مورد نظر شما نباید خیلی کوتاه یا خیلی بلند باشد و همچنین به نحوه قرار دادن کلمات کلیدی در هر پاراگراف نیز باید دقت کنید.

سئو عکس ها در سایت وردپرس

یکی از نکاتی که در بهبود سئو سایت وردپرس باید مد نظر داشته باشید. سئو عکس ها است زیرا عکس ها در سایت ها حجم بسیاری دارند و با سئو آنها می توانید سایت خود را به بهترین نحو مدیریت و بهینه سازی نمایید. فشرده سازی و کاهش حجم عکس ها، اولین چیزی است که باید در سئو وردپرس در نظر بگیرید، زیرا این کاهش حجم می تواند سرعت لود سایت شما را بسیار افزایش دهد. در کنار این کاهش حجم، باید نامی مناسب برای عکس خود استفاده نمایید که در این نام باید از کلمات کلیدی نیز به درستی استفاده کنید. البته در تگ ALT عکس نیز، باید از سعی کنید که از بیشتر کلمات کلیدی استفاده کنید. با این تگ، به راحتی عکس شما در جستجوی گوگل نیز نمایش داده می شود و کاربران می توانند به راحتی از نوع عکس شما اطلاع پیدا کنند.

افزایش کامنت های کاربران در سایت وردپرس

شاید بسیاری از افراد این موضوع را ندانند که کامنت کاربران در سایت، تا چه اندازه می تواند به  سئو وردپرس کمک نماید. همین دیدگاه ها می تواند تا مدتی ذهن کاربران شما را درگیر کند و آنها مدت بیشتری در سایت شما می مانند. ماندن هر چه بیشتر در یک سایت، یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل برای رده بندی سایت ها است که به آن ها امتیاز می دهد. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که کامنت ها باید واقعی باشند و از کامنت های فیک استفاده نکنید زیرا این کامنت های فیک، ارزش سایت شما را پایین می آورند. برای این منظور، می توانید افزونه Akismet را نصب کنید. این افزونه همه کامنت های فیک را از بین می برد.

استفاده از لینک های داخلی و خارجی برای سئو سایت های وردپرس

لینک های داخلی و خارجی قطعا یکی از بهترین روش ها برای بهبود سئو سایت وردپرس است. زیرا گوگل با دنبال کردن یک لینک داخلی و دنبال کردن آن، می تواند رتبه دیگر صفحات شما را نیز بالاتر ببرد. اگر لینک دهی داخلی به درستی و کاملا اصولی انجام شود، احتمال اینکه مقالات شما در گوگل خیلی بهتر دیده شود، بیشتر است. البته باید در همه صفحات سایت خود نیز از مقالات و مطالب با کیفیت استفاده نمایید. سعی کنید درون هر مطلب، از یک الی سه لینک داخلی استفاده کنید زیرا تعداد لینک های بیشتر می تواند برای مخاطب خیلی خسته کننده تر باشد. اما در مورد لینک خارجی، قضیه خیلی فرق دارد و شما باید به سایت هایی که دارای اعتبار بسیار بالایی هستند، لینک دهید. زیرا اگر به سایت های بی ارزش و غیرمعتبر لینک دهید، این کار می تواند حتی باعث افت رتبه سایت شما شود و حتما سعی کنید تا لینک های خارجی شما به صورت nofollow باشند تا اعتبار سایت شما خیلی بیشتر شود.

نمایش سایت با www یا بدون www

در نظر داشته باشد تمامی وب سایت ها به دو شکل یعنی با www و بدون www قابل دسترس هستند. اما در راستای بههبود سئو و همچنین ایندکی سریع محتوای سایت باید یکی آدرس دهی ها را انتخاب کنید. بهترین حالت بدون استفاده از www است. برای این کار می توانید از بخش تنظیمات وردپرس » عمومی اقدام کنید.

استفاده از نقشه سایت برای سئو سایت های وردپرس

ایجاد مپ سایت، یکی از بهترین روش ها برای بالا بردن سئو سایت وردپرس است. یکی از مزیت های استفاده از سایت هایی که از وردپرس استفاده کرده اند این است که شما بدون نیاز به برنامه نویسی، به راحتی می توانید از مپ در وب سایت خود استفاده کنید. برای اینکه بهتر و راحت تر بتوانید از نقشه اتوماتیک سایت استفاده کنید، می توانید از افزونه Yoast SET برای این کار استفاده کنید.

عدم استفاده از مطالب تکراری در سایت وردپرس

از دیگر نکاتی که در آموزش سئو سایت وردپرس باید بدانید این است که نباید از مطالب تکراری استفاده کنید زیرا وجود هرگونه مطالب تکراری می تواند باعث کاهش ارزش سایت از نظر گوگل و دیگر موتورهای جستجو شود. این مطالب تکراری می تواند شامل عناوین تکراری در سایت، تاریخ های در آدرس، URL های تکراری، تگ های تکراری و … می باشد. بنابراین با حذف مطالب تکراری می توانید رنکینگ سایت خود را افزایش دهید.

دیگر نکاتی که در رابطه با سئو سایت وردپرس باید بدانید

سرعت سایت خود را باید بالا ببرید. در واقع کاربر با حداقل کلیک باید بتواند به صفحه مورد نظر خود دسترسی داشته باشد.

سعی کنید حتما سایت خود را با نصب و استفاده از گل SSL می توانید سایت خود را مجهز نموده و امنیت آن را بالا ببرید. این کار سبب می شود تا ارزش سایت شما از دید بسیاری از موتورهای جستجو همچون گوگل خیلی بیشتر شود.

حتما فایل های جاوا  و CSS موجود در سایت را فشرده سازید.

باید این مسئله را در نظر داشته باشید، که داشتن صفحات زیاد در سایت، نمی تواند ارزش سایت شما را بالا ببرد. زیرا داشتن صفحات زیاد اما بی کیفیت، حتی می تواند باعث کاهش افت سایت شما شود. شما باید از صفحاتی با کیفیت استفاده نمایید و در همه این صفحات، اصول سئو را رعایت کرده و مطالبی باکیفیت داشته باشید. اگر صفحاتی بی ارزش دارید، می توانید با استفاده از تگ noindex از نمایش آنها در موتورهای جستجو همچون گوگل استفاده نمایید.

سعی کنید از خبرنامه در سایت خود استفاده کنید. زیرا خبرنامه برای بسیاری از کاربران جذاب است و آن ها را به راحتی جذب سایت شما می نماید.

سعی کنید در عناوین خود از کلمات کلیدی استفاده کنید، زیرا این کار کاربران را خیلی مشتاق تر می نماید.

از یک قالب وردپرس با اعتماد بالا استفاده کنید زیرا استفاده از یک قالب وردپرس ضعیف می تواند باعث پایین آمدن رنک سایت شما شود.

عناوین صفحات نباید خیلی کوتاه یا خیلی بلند باشد زیرا عدم رعایت این نکته می تواند باعث پایین آمدن رنک سایت شما شود.

توضیحات متا یکی از مهمترین مطالبی است که می تواند مخاطب را جذب نماید تا از صفحه شما دیدن کند. این توضیحات که شامل چندین خط توضیح در رابطه با سایت شما می باشد، در گوگل نمایش داده می شود و اگر شما از مطالبی با کیفیت و جذاب برای این منظور استفاده نمایید، کاربر ترغیب می شود تا از سایت بازدید کرده و بازدیدکنندگان از سایت شما افزایش می یابند.

آیا وردپرس بهینه است؟

در آخرین بخش از آموزش بهبود سئو سایت وردپرس باید به این سوال نیز پاسخ داد، بسیاری از افرادی که دارای سایت های وردپرس هستند، معتقدند که وردپرس خودش بهینه است و نیازی به بهینه سازی آن نیست. اما باید بدانید که هیچ سیستم مدیریت محتوایی که برای موتورهای جستجو بهینه باشد، وجود ندارد و این شما هستید که باید به بهترین نحو آن را بهینه و مدیریت نمایید. بنابراین پس از ایجاد یک وب سایت با وردپرس، باید آن را به بهترین شکل ممکن بهینه نمایید. این کار را می توانید به راحتی با در نظر گرفتن مطالبی که در بالا به آن ها اشاره شده است، می توان به دست آورد و سایتی عالی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید