طراحی پردازنده در 5 ساعت در چین; صد سال در یک شب با هوش مصنوعی!


طراحی یک پردازنده در 5 ساعت در چین توسط هوش مصنوعی صنعت نیمه هادی ها را چندین مرحله پیش برد. جالب اینجاست که از این تراشه در صنعت نیز استفاده می شود.

طراحی پردازنده در 5 ساعت در چین توسط بهترین مهندسان این کشور آورده شده است. این مهندسان با استفاده از ویژگی های هوش مصنوعی توانستند تنها در 5 ساعت پردازنده ای را طراحی کنند که در صنعت قابل استفاده باشد. لازم به ذکر است که این تراشه هوشمند بر اساس معماری RISC-V توسعه یافته و عملیات ساخت تراشه را تا 1000 برابر سریعتر از نیروی انسانی انجام می دهد.

بیشتر بخوانید: استفاده از هوش مصنوعی با رعایت اصول اخلاقی؛ واتیکان دستورالعملی صادر کرد

طراحی پردازنده در چین در 5 ساعت محقق شد

طراحی CPU یک فرآیند بسیار تخصصی و پر زحمت است که بسته به نیاز و اهداف ممکن است چندین ماه طول بکشد تا یک CPU عملی شود. اما به نظر می رسد هوش مصنوعی در این زمینه نیز به انسان ها کمک کرده است. طبق اخبار منتشر شده، گروهی از محققان چینی تشکر کردند هوش مصنوعی آنها توانستند یک پردازنده معماری RISC-V را طراحی کنند که می تواند تنها در 5 ساعت ساخته شود و در دنیای واقعی اجرا شود.

طراحی یک پردازنده نیاز به دانش سطح بالا و تجربه گسترده دارد که این روزها توسط یک مهندس یا دانشمند در زمینه سخت افزار پردازشی قابل دستیابی نیست. در واقع پردازنده‌ها توسط تیم‌هایی طراحی می‌شوند که در بخش‌ها و اهداف مختلف با یکدیگر کار می‌کنند و در نهایت با ترکیب پلان‌ها پلتفرم نهایی را می‌سازند و طی چندین مرحله عیب‌یابی، توسعه و بازسازی به طراحی نهایی تبدیل می‌شود. در تمام این مراحل، می‌تواند یک فرآیند طولانی باشد و بسته به هدفی که دنبال می‌شود، می‌تواند ماه‌ها طول بکشد و به هزاران روز کار نیاز داشته باشد.

اما همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، گروهی از دانشمندان چینی مقاله ای با عنوان “غلبه بر محدودیت های طراحی ماشین: طراحی خودکار CPU با هوش مصنوعی” منتشر کرده اند که طراحی یک CPU جدید در مقیاس صنعتی با RISC- را شرح می دهد. معماری V و فقط در کمتر از 5 ساعت پرداخت می کند. گفته می شود که این شاهکار هوش مصنوعی خودکار حدود 1000 برابر سریعتر از یک تیم انسانی است که می تواند یک طراحی مشابه CPU را اجرا کند.

طراحی پردازنده در 5 ساعت در چین

ذکر این نکته ضروری است که ظاهرا قدرت پردازشی این پردازنده چندان قابل توجه نیست و با توجه به سرعت و نتایج به دست آمده در تست های عملی باید گفت که این پردازنده طراحی شده توسط هوش مصنوعی تنها با اینتل i486 یا پردازنده 80486 که در سال 1989 توسط این شرکت معرفی شد و از ساختار آدرس دهی 32 بیتی استفاده می کرد. عملکردی که شاید بسیاری از دانشمندان آن را مضحک و فقط یک شوخی بدانند!

جدا از عملکرد پردازنده ساخته شده، هدف تیم تحقیقاتی چینی پاسخ به این سوال بود که آیا ماشین‌ها می‌توانند تراشه‌هایی را مانند انسان طراحی کنند؟ این تیم بر این باور است که طراحی های قبلی مبتنی بر هوش مصنوعی نسبتاً کوچک یا از نظر دامنه بسیار محدود بوده اند. بنابراین، برای آزمایش قدرت طراحی هوش مصنوعی، ایده طراحی خودکار یک CPU RISC-V دنبال شد که منجر به نتایج عنوان فوق شد.

پروژه هایی مانند این معمولاً با ساخت یک پایگاه داده بزرگ یا دوره یادگیری ماشین شروع می شوند. فرآیند یادگیری مورد نظر در این طراحی شامل مشاهده یک سری ورودی و خروجی برای یک پردازنده خاص است. در واقع، دانشمندان یک نمودار حدس و گمان دودویی (BSD) از این ورودی ها/خروجی ها ایجاد کردند و از اصول توسعه بر اساس روش آزمایش مونت کارلو (الگوریتم محاسباتی که از نمونه تصادفی برای محاسبه نتایج استفاده می کند) و توابع بولی برای بهبود دقت استفاده کردند. و کارایی طراحی پردازنده بر اساس هوش مصنوعی.

در مقاله ای که در مورد روش خود منتشر شده است، دانشمندان توضیح می دهند که طراحی پردازنده “فقط با مشاهدات ورودی-خروجی خارجی شکل گرفته است، نه با روش معمول طراحی کد برنامه”. جالب است بدانید که طبق ادعای محققان چینی، دقت پردازنده طراحی شده 99.99999999999 درصد است که در نوع خود قابل تحسین است.

با استفاده از فرآیند ذکر شده در بالا، الف طراحی خودکار هوش مصنوعی توسط یک پردازنده ایجاد شده است. این پردازنده که از مجموعه دستورالعمل RISC-V32IA بهره می برد، با استفاده از فناوری ساخت 65 نانومتری توسعه یافته و حداکثر فرکانس کاری آن نیز 300 مگاهرتز اعلام شده است.

در نهایت، دانشمندان توانستند با موفقیت سیستم عامل لینوکس (هسته 5.15) و SPEC CINT 2000 را بر روی CPU تولید شده با هوش مصنوعی اجرا کنند و عملکرد صحیح طراحی تولید را تایید کنند.

طراحی پردازنده در چین در 5 ساعت محقق شد

همانطور که گفته شد، در بنچمارک های Drystone، پردازنده ساخت نهایی عملکردی مشابه پردازنده قدیمی i486 داشت. جالب اینجاست که در همان تست کمی سریعتر از Acorn Archimedes A3010 که سال ها پیش رقیب شماره یک کامپیوترهای آمیگا بود، سریعتر به نظر می رسد.

به هر حال باید گفت بدون توجه به قدرت پردازشی که با این روش به دست می آید، بدیهی است که بیشتر اهداف حول محور نمایش هستند. قدرت هوش مصنوعی این در طراحی یک ماشین پردازش به عنوان یک سیستم اختصاصی بوده است. در واقع، دانشمندان می توانند این ایده را دنبال کنند که چگونه یک هوش مصنوعی توسعه دهد که بتواند پردازنده ای مشابه خود تولید کند.

اگر به خاطر داشته باشید، دو سال پیش گروهی از محققان گوگل موفق به طراحی یک پردازنده هوش مصنوعی به لطف مدل دیگری با هوش مصنوعی توسعه یافتند. با توجه به این ایده و اخباری مبنی بر اینکه حتی شرکت‌هایی مانند انویدیا از هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی طراحی تراشه‌ها استفاده می‌کنند، ممکن است امید به چنین طراحی‌هایی بسیار بیشتر از طراحی‌های عملی تصور شود. به عنوان یک کنار، باید توجه داشته باشید که سال گذشته نیز اعلام شد که نرم افزار DSO.ai به عنوان یک مدل پیشرفته هوش مصنوعی در بیش از 200 طرح تراشه مشتری استفاده شده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد طراحی یک پردازنده در 5 ساعت در چین با استفاده از هوش مصنوعی چیست؟ نظرات خود را با تکراتو در بخش نظرات به اشتراک بگذارید روزنامه فن آوری با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید