عملکرد دادگاه های عمومی آنلاین افزایش خواهد یافت


رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به ایجاد زیرساخت الکترونیک قضایی برای گسترش برگزاری دادگاه های عمومی آنلاین در کشور برجسته شده است.

به گزارش تکراتو و به نقل از دادگستری استان تهران، «محمد کاظمی فرد» رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه روز شنبه در بازدید از معاون فناور دادگستری استان تهران در خصوص گسترش برگزاری دادگاه های عمومی آنلاین وی در کشور گفت: سال گذشته زیرساخت های مناسب برای دادرسی الکترونیکی در دستگاه قضایی راه اندازی شد و به همین دلیل هم اکنون در بسیاری از پرونده ها مردم به صورت الکترونیکی در دادگاه ها حضور دارند.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات مهمی که بر اساس سند اصلاح قضایی برای جامعه علمی کشور انجام شد، ایجاد سامانه انتشار آرای قضایی است و این سامانه با کمک هوش مصنوعی و در چارچوب سامانه مذکور، 10 میلیون رأی را بی نام کرده است که گام مهمی در راستای شفافیت است و این بانک عظیم، به منظور افزایش کیفیت به پژوهشگران، سفارش بی نامی را ارائه می دهد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه هنگام بیان مزایا برگزاری دادگاه های عمومی آنلاین وی در کشور گفت: همین موضوع باعث شد در بسیاری از استان های کشور این فکر شکل بگیرد که مردم می توانند به صورت مجازی در دادگاه ها شرکت کنند چرا که در گذشته به صورت ناظر در دادگاه ها حضور فیزیکی داشتند و این موضوع اجرایی شد.

کاظمی فرد با تاکید بر اولویت اقدامات این مرکز برای خدمت به مردم، گفت: رضایت بیشتر مردم از دستگاه قضایی و مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه مهمترین هدفی است که به دنبال آن هستیم، بنابراین استفاده از فناوری اطلاعات و فناوری های نوین بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: مهر دفتر دیجی کالا برای عدم حجاب; آیا فروشگاه اینترنتی محبوب دادگاه خواهد بود؟

رشد دادگاه های عمومی آنلاین در کشور

کاظمی فرد برای نقطه شروع پروژه برگزاری دادگاه های عمومی آنلاین وی گفت: اکنون به جایی رسیده ایم که استان تهران به عنوان پایتخت و استانی پرجمعیت اقدام به برگزاری آنلاین دادگاه های عمومی کرده است و این نشان دهنده رشد فناوری اطلاعات در دستگاه قضایی است.

وی همچنین افزود: باید تمام توان و تلاش خود را به کار بگیریم تا با استفاده از فناوری اطلاعات و فناوری نوین، این معضل در سراسر کشور گسترش یابد.

در ادامه این بازدید «سید محمد شفیعی» سرپرست معاونت فناوری دادگستری استان تهران ضمن برشمردن برگزاری آنلاین دادگاه های عمومی به عنوان یکی از توصیه ها سند تبدیل قضایی و از همه مهمتر از جامعه علمی کشور تصریح کرد: هم اکنون دستگاه قضایی استان تهران به عنوان یکی از استان های پیشرو در این امر اقدام به برگزاری دادگاه های عمومی آنلاین کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه اجرای این امر به دلیل جدید بودن ممکن است با چالش هایی همراه باشد، اما با توجه به تاکید بالاترین مراجع قضایی استان به ویژه رئیس کل دادگستری استان تهران و دغدغه جدی استفاده از فناوری در پرونده های قضایی، این موضوع پشتوانه و نقطه امیدی برای رفع نواقص است و همکاران ما در مجموعه فناوری اطلاعات استان در حال توسعه هستند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد افزایش برگزاری دادگاه های عمومی آنلاین آینده ایران چیست؟ نظرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید اخبار فناوری موارد تکراری را پیگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید