لغو امریه سربازی مقطع کارشناسی ؛ معاون علمی رئیس جمهور قول پیگیری داد!


سهمیه امریه سربازی مقطع کارشناسی مطابق با ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح درباره شرایط اعزام آذرماه 1402 برای سازمان‌ها و ارگان‌ها لغو شده است. این موضوع نگرانی‌های زیادی به دنبال داشته است.

امریه سربازی درواقع ظرفیتی است که سازمان‌ها و شرکت‌ها با آن می‌توانند همچنان از تخصص نیروهای مشمول خدمت خود بهره‌برداری کنند. همچنین مشمولان خدمت سربازی قادر خواهند بود تا با استفاده از امریه، طی 24 ماه سربازی، ارتباط خود را با محل کار حفظ کرده و به کار تخصصی خود را ادامه دهند. البته امکان دریافت امریه برای تمامی مشمولان میسر نبوده و تمامی شرکت‌ها نیز از سهمیه امریه سربازی برخوردار نیستند.

بیشتر بخوانید: معافیت از سربازی با خالکوبی در نقاط حساس بدن (+ویدیو)

لغو امریه سربازی مقطع کارشناسی

پیش از این امکان دریافت امریه سربازی با مقطع کارشناسی و بالاتر با شرط معدل وجود داشت. بااین‌حال طبق ابلاغیه‌ای که به‌تازگی ستاد کل نیروهای مسلح منتشر کرده، زین‌پس مدرک کارشناسی پذیرفتنی نیست. پیرو این ابلاغیه در خصوص اعزام آذر ماه 1402 سهمیه استفاده از تسهیلات نظام وظیفه امریه و تمامی سازمان‌ها و ارگان‌های دارای سهمیه امریه برای مقطع تحصیلی کارشناسی حذف شده است.

این خبر کار سازمان‌ها و شرکت‌ها را جهت ادامه همکاری با نیروهای مشمول و آینده‌دار خود با سختی روبرو می‌سازد. یکی از امریه‌هایی که بسیاری از نیروهای نخبه به‌خصوص در زمینه تکنولوژی را جذب می‌کرد، امریه شرکت‌های دانش‌بنیان بود. تا پیش از این، مدرک کارشناسی دانش‌آموختگان برتر فناوری جهت دریافت امریه در صورت کسب امتیاز 60 و نداشتن مهر غیبت پذیرفته می‌شد.

واکنش معاون علمی ریاست جمهوری به لغو امریه سربازی مقطع کارشناسی

در همین خصوص رضا اسدی‌فرد معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری در گفتگویی خبر از رایزنی با ستاد کل نیروهای مسلح جهت حل مشکل امریه سربازی شرکت‌های دانش‌بنیان در مقطع کارشناسی داده است. اسدی‌فرد می‌گوید این تصمیم جدید ناشی از نیاز نیروهای مسلح به نیروی جدید در بخش‌های مختلف است:

«با توجه به اینکه مثل قدیم تعداد نیروها زیاد نیست، تصمیم گرفته شد تا دیگر سهمیه کارشناسی برای امریه دستگاه‌های اجرایی که بخش دانش‌بنیان هم شامل آن می‌شود، اختصاص نیابد و فقط فارغ‌التحصیلان مقطع ارشد و دکترا بتوانند از این امریه استفاده کنند.»

اسدی‌فرد همچنین گفته که بعد اعلام این تصمیم، معاونت علمی ریاست جمهوری نامه‌نگاری با سرلشگر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را آغاز کرده است و خطرات این تصمیم را خاطرنشان کرده است.

معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی در بخش دیگری از اظهارات خود به قول ستاد کل نیروهای مسلح برای حل این مشکل اشاره کرد و گفت:

«در حاشیه جلسه روز گذشته، سردار باقری قول مساعد دادند تا این محدودیت برای شرکت‌های دانش‌بنیان برداشته شود.»

به گفته اسدی‌فرد، قرار است معاونت علمی ریاست جمهوری با معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح جلسه‌ای برای رفع این موضوع برگزار کند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص لغو امریه سربازی مقطع کارشناسی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید