مبنای قیمت‌گذاری گوشی‌های وارداتی تغییر کرد؛ پایان قیمت‌های نجومی؟


مبنای قیمت‌گذاری گوشی‌های وارداتی با تغییراتی مثبت مواجه شده است. ظاهراً ارز دولتی مورد نیاز واردات تلفن همراه به واردکنندگان اختصاص داده شده است.

براساس سیاست‌گذاری‌های جدید و اعلام رسمی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، مبنای قیمت‌گذاری گوشی‌های وارداتی تغییر کرد. با این تغییر انتظار می‌رود قیمت گوشی‌ها وارداتی بالای 600 دلار تا 25 درصد کاهش پیدا کند. در این خصوص مهدی عقبری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل نیز نظارت خود را اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید: امکان مشاهده وضعیت گارانتی و رجیستری موبایل در سامانه گارانتی فراهم شد

مبنای قیمت‌گذاری گوشی‌های وارداتی تغییر کرد

بعد از اخلال در بازار تامین ارز برای واردات گوشی در سال گذشته، دولت تامین ارز گوشی‌هایی با قیمت بالای 600 دلار را به واردات در ازای ارز حاصل از صادرات منوط کرد. این موضوع موجب افزایش قیمت سرسام‌آور گوشی در بازار و رشد قیمت مدل‌های بالا رده و پرچم‌دار بین 50 تا 100 میلیون تومان شد.

حال سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در ابلاغیه‌ای جدید از قیمت‌گذاری پرونده‌های وارداتی با ارز حاصل از صادرات و از طریق منابع مالی شرکت‌ها در خارج از کشور، با ارز سامانه سنا اشاره خبر داده است. تا پیش از این قیمت این گروه از کالاها با نرخ آزاد تعیین می‌شد تا نوسان شدیدی در بازار ایجاد شود.

مهدی عقبری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل نظر خود در مورد این ابلاغیه را در گفتگو با همشهری اعلام کرده است. به گفته وی:

نرخ ارز در سامانه سنا ۴۰ هزار تومان است و نرخ ارز آزاد همین امروز ۲۰ تا ۲۵درصد بالاتر از این نرخ است که گاهی این مابه‌التفاوت به ۳۵ تا ۴۰ درصد هم می‌رسد و این شرایط، سود سرشاری را نصیب این شرکت‌ها می‌کند.

مصوبه جدید می‌تواند با جلوگیری از این سوءاستفاده، قیمت گوشی‌های بالای 600 دلار را تا 25 درصد نیز کاهش دهد. عقبری می‌گوید برخی از واردکنندگان قیمت گوشی‌های زیر 300 دلاری را نیز با استفاده از ارز آزاد تعیین می‌کنند و همین موضوع قیمت آن‌ها را نیز صورت غیرمنطقی بالا برده است.

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره تغییر مبنای قیمت‌گذاری گوشی‌های وارداتی چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

.

منبع: شهر سخت‌افزار

دیدگاهتان را بنویسید