میلان کوندرا خالق رمان «بار هستی» درگذشت.


میلان کوندرا نویسنده چک تبار فرانسوی که یکی از مشهورترین نویسندگان عصر ما به شمار می رفت، امروز در سن 94 سالگی درگذشت.

به گزارش تکراتو، میلاد کوندرا نویسنده رمان معروف سبک تحمل ناپذیر هستی که در ایران با نام بر هستی ترجمه و منتشر شد، پس از یک دوره طولانی بیماری امروز در سن 94 سالگی در پاریس درگذشت.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های فلسفه جهان; برای شروع تحصیل در فلسفه چه باید کرد؟

میلان کوندرا درگذشت

کوندرا در برنو، جمهوری چک متولد شد، اما در سال 1975 پس از رد شدن به دلیل انتقاد از حمله شوروی به چکسلواکی، به فرانسه مهاجرت کرد.

او به دلیل سبک خود در به تصویر کشیدن مضامین و شخصیت هایی که بین واقعیت پیش پا افتاده زندگی روزمره و دنیای عالی ایده ها معلق هستند، تحسین شده است.

اولین رمان کوندرا، شوخی، در سال 1967 منتشر شد و روایتی تلخ از رژیم کمونیستی چکسلواکی این اثر اولین گام کوندرا برای تبدیل شدن به یک منتقد در تبعید است.

البته کوندرا در سال 1976 در گفتگو با روزنامه لوموند گفت که سیاسی خواندن آثار او به معنای ساده سازی بیش از حد و پنهان کردن معنای واقعی آنهاست.

رمان «سبک تحمل ناپذیر تو» که در ایران با نام «بار هستی» نیز ترجمه شد در سال 1363 منتشر شد. این رمان محبوب ترین اثر کوندرا گفته می شود که با مشکلات زوجین با یکدیگر و دشواری سازگاری با زندگی در چکسلواکی مقابله می کند. فیلیپ کافمن کارگردان آمریکایی در سال 1988 بر اساس این کتاب به همین نام فیلمی ساخت. اگرچه کوندرا احساس می‌کرد که رمان‌هایش برای ساختن فیلم مناسب نیستند، اما به‌عنوان مشاور در ساخت این فیلم همکاری کرد.

بعداً در سال 1990 رمان جاودانگی کوندرا منتشر شد که در مقایسه با دیگر آثار او که عمدتاً افکار سیاسی را ارائه می کرد، محتوای فلسفی بیشتر و عمیق تری داشت و مفاهیم جهانی تری را در بر می گرفت.

او در سال 1987 جایزه ملی اتریش برای ادبیات اروپا را دریافت کرد. علاوه بر این، در سال 2000 برنده جایزه بین المللی “سخت تر” شد. این نویسنده در سال 2007 جایزه ملی ادبیات جمهوری چک را دریافت کرد.

از سوی دیگر آثار معروف کوندرا که در ژانرهای ادبی رمان، داستان کوتاه، شعر، مقاله و نمایشنامه نوشته می شود، می توان به «عشق های خنده دار»، «دون خوان»، «زندگی جای دیگری است»، «پارتی خداحافظی»، «والس وداع»، صاحب کلید، «ژاک و اربابش»، «هیچ کس نمی خندد»، «آخرین ماه می»، «کلاه کلمنتیس»، «خنده و فراموشی»، «هنر رمان»، «آهستگی»، «اراده های پیچ خورده»، «هویت» و «جهل» ذکر شده است.

بیشتر بخوانید:

چقدر با میلان کوندرا و آثارش آشنا بودید؟ نظرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تکراری اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید