نخستین برانکارد مکانیکی با قابلیت کنترل از راه دور توسط اوکراین معرفی شد (+عکس)


اوکراین از نخستین برانکارد مکانیکی با قابلیت کنترل از راه دور رونمایی کرد. این برانکارد هوشمند مخصوص حمل مجروحین در جبهه جنگ است.

بیش از یکسال است که اوکراین با روسیه وارد جنگی بزرگ و سخت شده است و تاکنون افراد بسیاری از هردو کشور کشته شده‌اند. در این اوضاع وانفسا علی‌رغم همه کمک‌های مالی و معنوی به کشور جنگ‌زده اوکراین، تکنولوژی نیز حضور فعالی داشته و چندباری شاهد بودیم که در همین اوضاع سخت، اوکراین از تکنولوژی‌های نوین جهت آسان کردن جنگ استفاده می‌کند.

آخرین اقدام این کشور نیز ابداع نخستین برانکارد مکانیکی است که می‌توان از آن در شرایط سخت جنگ و در میادین جنگ استفاده کرد و جالب‌تر اینکه قابلیت کنترل از راه دور هم دارد.

بیشتر بخوانید: استفاده از ChatGPT توسط اوکراین برای هدایت پهپادهای انتحاری!

نخستین برانکارد مکانیکی مخصوص استفاده در میدان جنگ معرفی شد

یک برانکارد مکانیکی با قابلیت کنترل از راه دور که توسط یک طراح اسباب‌بازی ابداع شده و هزینه ساخت آن از طریق کمک‌های مالی عام تهیه شده است، اکنون سربازان زخمی اوکراینی را از خطوط مقدم خارج می‌کند.

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد که این برانکارد نصب شده بر روی زنجیرهای شنی کوچکی قرار گرفته و می‌تواند تا ۱۵۰ کیلوگرم را بر روی زمین‌های ناهموار حمل کند و کنترل‌کننده این برانکارد مکانیکی نیز می‌تواند آن را از فاصله ۱۰۰ متری، در ایمنی و سلامت کامل، هدایت کند. در این گزارش به نقل از یک پزشک نظامی اوکراینی آمده است که برانکارد مکانیکی تخلیه سربازان مجروح در زیر آتش دشمن را بسیار ایمن‌تر کرده است.

این سرباز که با نام مستعار Kylm شناخته می‌شود، به وبسایت armyinform.com.ua گفته است: «وقتی همه چیز در اطراف شما منفجر می‌شود، نمی‌توانید چیزی را به سرعت حمل کنید». او تصریح می‌کند که تخلیه با استفاده از برانکارد دستی حدود یک مایل در ساعت سرعت دارد.

درگیری‌ها در خطوط مقدم بسیار شدید بوده و نیروهای ضدحمله اوکراین تلاش می‌کنند تا در مناطق وسیعی که توسط روس‌ها به میدان‌های مین تبدیل شده، عبور کنند. تلفات نیروهای اوکراینی در مواجهه با میادین مین سنگین بوده است و تحلیلگران می‌گویند که نیروهای اوکراینی اکنون بیش از تلفات بریتانیا در پایان جنگ جهانی دوم دچار قطع عضو شده است.

کیلم می‌گوید که پس از یک تجربه نزدیک به مرگ در هنگام تخلیه زخمی‌ها با برانکارد، به یکی از دوستان مخترعش زنگ زده است:

«معلوم شد که او قبلاً تانک‌های اسباب‌بازی با کنترل بی‌سیم برای کودکان می‌ساخت. اکنون او تغییر مسیر داده و برانکاردهای ما را توسعه داده است. داوطلبان هزینه‌اش را پرداخت کردند، که ۷۰،۰۰۰ هریونیا( ۱,۵۰۰ دلار ) است و ما برانکاردها را در عرض دو هفته در اختیار داشتیم».

مزیت اصلی برانکارد مکانیکی این است که تیم تخلیه به جای هفت نفر به دو یا سه نفر کاهش می‌یابد. یک پیشاهنگ اوکراینی با اسم رمز کاماز می‌گوید که یک سرباز هنگام تخلیه یک سرباز زخمی ۵۰ متر جلوتر از برانکارد مکانیکی راه می‌رود و مامور کنترل ۵۰ متر عقب‌تر از آن راه می‌رود.

Ironclad نام کشتی‌های جنگی آهنی با ارتفاع کم بود که در طول جنگ داخلی آمریکا در سالهای ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ به کار گرفته شدند، زمانی که جنگ دریایی از کشتی‌های چوبی بلند سنتی به سمت کشتی‌های فلزی تغییر مسیر داد که یک تغییر عمده تکنولوژیکی در عرصه جنگ بود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره نخستین برانکارد مکانیکی با قابلیت کنترل از راه دور چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

.

منبع: روزیاتو

دیدگاهتان را بنویسید