پیشرفت هوش مصنوعی گوگل


هوش مصنوعی گوگل با جهشی در حال پیشرفت است. گوگل زمانی را پشت سر گذاشته است که عکس های پیکسلی را نمی توان به طور کامل بازسازی کرد، همانطور که در فیلم ها یا سریال های تلویزیونی دیده ایم. اکنون آنها موفق شده اند تصاویر 8×8 پیکسل را به تصاویری کاملاً نزدیک به آنچه هستند تبدیل کنند.

گوگل به لطف هوش مصنوعی آزمایشی را انجام داده است که در آن موفق شده است نمایش چهره ها را با 16 بلوک رنگی به تصاویری با تعریف بسیار بهتر که شبیه تصاویر واقعی هستند تبدیل کند.

اکنون، ممکن است تعجب کنید که چگونه آنها به آن دست یافته اند. هوش مصنوعی که گوگل برای انجام این آزمایش از آن استفاده کرده است، پیکسل هایی با رنگ های مختلف را مشاهده کرد که باعث شد تصور کند که آنها چهره هستند. با این حال، من این امکان را نداشتم که اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست بیاورم، بنابراین فقط اطلاعاتی را بر اساس تصاویری که قبلاً دیده بودم اضافه کردم.

اگر برای بررسی عکس های استفاده شده برای این آزمایش توقف کنیم، گوگل فقط از تصویر 8×8 پیکسل برای کار استفاده می کند، که تصویر سمت چپ است. در مرکز تصویر اصلی را می بینیم، یعنی تصویری که برای به دست آوردن 8 × 8 پیکسل کاهش یافته است. تصاویر سمت راست همان چیزی است که گوگل معتقد است واقعی است و اساسا بر اساس داده های ذخیره شده است. بدیهی است که نمی‌توان گفت که نتایج به‌دست‌آمده بی‌نقص هستند، اما بسیار بیشتر از آن چیزی است که مدت کوتاهی پیش می‌توانستیم به دست آوریم.

خب، حالا یک چیز عادی این است که از خود بپرسیم این فناوری می تواند در چه کاری به ما خدمت کند. فناوری تبدیل تصویر ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد، اما خیلی زود برای تبدیل تصاویر در سرویس‌ها یا برنامه‌های کاربردی آنلاین استفاده می‌شود. یک مثال خوب استفاده از آن در برنامه Google Photos است. شما می توانید یک عکس قدیمی را که آسیب دیده یا پیکسل شده است آپلود کنید و برنامه به تنهایی آن را بهبود بخشد.

از این فناوری می‌توان در قالب ویدیویی نیز استفاده کرد. می توان تصاویر را از نوارهای VHS قدیمی که ممکن است تقریباً از بین بروند بازسازی کرد و آنها را با وضوح بالا ارائه کرد. جالبه، درسته؟

دیدگاهتان را بنویسید