چه عواملی بر سرعت وب‌سایت موثر هستند؟

وب سایت شما چقدر سریع بارگذاری می شود؟ آیا به بهینه سازی آن فکر کرده اید؟

تحقیقات و آمار نشان می دهد که تقریبا نیمی از کاربران زمانی که وارد یک وب سایت می شوند، انتظار دارند که آن در 2 ثانیه یا کمتر بارگذاری شود و اگر انتظارات آنها در عرض 3 ثانیه برآورده نشود، سایت را ترک می کنند.

از سوی دیگر، حدود 78 درصد از کسانی که به صورت آنلاین خرید می کنند، اگر تجربه خوبی از وب سایت کسب نکنند و سرعت آن پایین باشد، دیگر برای خرید به آن مراجعه نمی کنند و جالبتر اینکه 44 درصد از آنها موفق می شوند. این تجربه بد در دوستان خود.

داده های به دست آمده از این تحقیق نشان می دهد که تنها یک ثانیه تاخیر در زمان بارگذاری وب سایت می تواند نرخ تبدیل را تا 7 درصد کاهش دهد.

به عنوان مثال در نظر بگیرید که اگر کسب و کار شما روزانه 1 میلیون تومان درآمد داشته باشد، تنها با یک ثانیه تاخیر در بارگذاری وب سایت می توانید سالی 25 میلیون تومان ضرر کنید.

بنابراین، با آگاهی از این اطلاعات و داده ها، همین حالا دست به کار شوید. در این مقاله به شما کمک می کنیم تا معرفی 11 عامل موثر بر سرعت سایت که باید بدانید را بشناسید و سپس راه حلی برای افزایش سرعت به شما ارائه دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

ابزار اندازه گیری سرعت بارگذاری وب سایت

قبل از شروع هر کاری، اولین چیزی که باید از آن آگاه باشید سرعت بارگذاری وب سایت شما است. وب سایت های زیادی برای این کار وجود دارد که فقط باید آدرس هر وب سایتی را که می خواهید وارد کنید تا سرعت آن را به شما گزارش دهند. یکی از محبوب ترین این سایت ها GTmetrix است.

کافیست وارد این سایت شوید و آدرس وب سایت خود را در قسمت اختصاصی وارد کنید، آن را تحلیل می کند و پس از چند ثانیه سرعت وب سایت را بر حسب ثانیه و میلی ثانیه گزارش می دهد.

البته علاوه بر گزارش سرعت وب سایت، فاکتورهای دیگری مانند تعداد درخواست های ارسالی به سرور، سرعت سرور و یا اندازه صفحه فرود نیز در اختیار شما قرار می گیرد که می توان از آنها به طرق مختلف استفاده کرد.

عوامل موثر بر سرعت وب سایت

شناسایی عوامل موثر بر سرعت بارگذاری وب سایت به ما درک بهتری از علت این امر می دهد. دانستن اینکه دقیقاً چه عواملی می توانند بر سرعت تأثیر بگذارند به حل این مشکل کمک می کند.

اگرچه بسیاری از این عوامل ممکن است اجتناب ناپذیر باشند که ابزارها و راه حل هایی برای آن در نظر گرفته می شود. در ادامه با این عوامل بیشتر آشنا خواهیم شد.

سرعت سرور (هاستینگ)

یکی از مهم ترین عواملی که بر سرعت بارگذاری وب سایت شما تأثیر می گذارد، شرکت میزبان وب سایت شما، نوع سروری که برای وب سایت شما استفاده می کند و سرعت آن است. اگر منابع کافی در سرور اصلی وجود نداشته باشد، سرویس دهی به سایت های مختلف مشکل خواهد بود.

وب سایت های کوچکتر معمولاً از یک سرور اشتراکی استفاده می کنند، اما وب سایت های بزرگتر اغلب به یک سرور اختصاصی نیاز دارند.

به عنوان مثال سایت هایی مانند فیس بوک یا توییتر به دلیل حجم بالای ترافیک به سرور اختصاصی نیاز دارند تا بتوانند تمامی منابع را کنترل کرده و به این حجم از ترافیک پاسخ دهند.

سرعت سرور (هاستینگ)

زمانی که می خواهید شرکت هاست خود را انتخاب کنید باید به این نکته توجه کنید که نرخ Uptime (آپ تایم، بدون وقفه) حداقل 99.5 درصد باشد.

این امنیت 0.5 درصد برای زمانی که سروری که وب سایت شما روی آن در حال به روز رسانی است نیز اعمال می شود و این کاملاً طبیعی است. به خاطر داشته باشید که اگر سرعت سرور پایین باشد، هر کاری که برای بهینه سازی سرعت وب سایت خود انجام می دهید بی فایده خواهد بود.

اگر ترافیک شما از مکان های جغرافیایی مختلف می آید، بهتر است روی سیستم CDN (شبکه تحویل محتوا) سرمایه گذاری کنید.

این نوع شبکه ها مجموعه ای از سرورها هستند که زمانی که کاربر وب سایت شما را از یک موقعیت جغرافیایی خاص باز می کند، نزدیکترین سرور به آن متصل می شود و در نتیجه نیازی به سفر طولانی مدت داده ها نیست و با سرعت مناسب بارگذاری می شود. کاربر.

اندازه و نوع فایل های وب سایت

به زبان ساده و کلی، هر چه حجم فایل هایی که در وب سایت آپلود می کنید بیشتر باشد و حجم فایل هایی که آپلود می کنید بیشتر باشد، تاثیر منفی بر سرعت وب سایت شما خواهند داشت زیرا طبیعتا به زمان بارگذاری بیشتری نیاز دارند.

برای بهینه سازی این مشکل باید کدهایی را که استفاده می کنید کوتاه کنید، حجم فایل های آپلود شده را کاهش دهید و از همه مهمتر اندازه و فرمت تصاویر را تا حد امکان بهینه کنید.

حجم ترافیک
برخی از وب سایت ها دارای پهنای باند مشخصی هستند. پهنای باند به مقدار داده ای اشاره دارد که در یک دوره زمانی (معمولاً یک ماه) منتقل می شود.

ترافیک زیاد قطعا نشانه خوبی است. اما اگر هاست شما توانایی کمی در تخصیص پهنای باند داشته باشد، نه تنها خطر سرعت پایین برای وب سایت وجود دارد، بلکه در صورت کمبود پهنای باند و تا رسیدن مجدد به شروع دوره، وب سایت شما خاموش می شود و ظاهر نخواهد شد..

حجم ترافیک

این امر به ویژه برای فروشگاه های آنلاین بسیار مهم است. حجم بالای ترافیک نشان می دهد که کسب و کار

را می توان به طور قابل توجهی کاهش داد، به خصوص اگر بهینه نشده باشد. پلاگین ها کاربردهای متفاوتی دارند.

برخی شامل پایگاه داده هستند و برخی دیگر برای استفاده در جلو طراحی شده اند. در این میان، افزونه هایی که شامل دیتابیس می شوند، قطعاً سنگین تر هستند و به سرعت بیشتری نسبت به وب سایت نیاز دارند.

متاسفانه تعداد مشخصی برای نصب افزونه در وب سایت وجود ندارد و نمی توان حداکثر تعداد افزونه های نصب شده را شمارش کرد، زیرا این موضوع کاملاً به ظرفیت وب سایت شما، نوع افزونه های استفاده شده و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد.

اندازه یک افزونه بد می تواند بیش از 10 فایل باشد، در حالی که چندین افزونه خوب می توانند یک فایل باشند.

همچنین بستگی به توسعه دهنده افزونه دارد، اینکه چقدر خوب کدگذاری شده یا چقدر بهینه شده است. حتی در صورت امکان، سعی کنید از افزونه های محبوب و شناخته شده استفاده کنید و بیش از حد آنها را نصب نکنید.

باقی مسایل…
چندین عامل دیگر نیز وجود دارد که ممکن است خارج از کنترل شما و مربوط به سیستم کاربر باشد که ممکن است نتوانید کاری در مورد آنها انجام دهید. عواملی مانند کش مرورگر، سرعت اتصال کاربر و نوع مرورگر استفاده شده و غیره.

می توانند در سرعت بارگذاری وب سایت موثر باشند هرچند سهم کمی دارند و آنچه باید روی آن تمرکز کنید موارد ذکر شده در بالا است.

اما اکنون که با عوامل کاهش سرعت وب سایت آشنا شدیم باید بدانیم چه روش هایی برای افزایش و بهینه سازی آن وجود دارد.

یکی از محبوب ترین روش ها استفاده از افزونه ها یا افزونه ها برای افزایش سرعت است. در زیر 10 مورد از قدرتمندترین افزونه ها را معرفی می کنیم که می توانید با توجه به نیاز خود از آنها استفاده کنید.

10 افزونه برای افزایش سرعت وب سایت وردپرس شما

1. موشک WP

موشک WP

قیمت: 49 دلار

یکی از قدرتمندترین افزونه های بهینه سازی سرعت وردپرس WP Rocket است که تقریبا همه چیز را پوشش می دهد. این افزونه به شما کمک می کند تا صفحات وب سایت خود را کش کنید و بسیاری از تاکتیک های بهینه سازی عملکرد دیگر را پیاده سازی کنید.

با نصب این افزونه، موارد زیر به صورت خودکار انجام می شود:
حافظه پنهان صفحات وب سایت را پاک کنید
کش مرورگر را پاک کنید
فشرده سازی فایل (Gzip)

یکی از مزایای این افزونه این است که بر خلاف سایر پلاگین ها که کار با آنها کمی پیچیده است، این افزونه بسیار ساده و آسان برای استفاده است و به ویژه برای افراد مبتدی توصیه می شود. یکی از معایب این افزونه قیمت بالای آن است اما برای افرادی که وقت یادگیری ندارند این افزونه بسیار کاربردی و ساده خواهد بود.

سایر ویژگی هایی که WP Rocket در اختیار شما قرار می دهد:
کاهش حجم کدها
ادغام فایل ها
جاوا اسکریپت را حذف کنید
مدیریت API ضربان قلب
افزایش سرعت صفحه
ادغام CDN
بهینه سازی پایگاه های داده
2. عملکرد مهم است
Perfmatters

قیمت: 25 دلار
Perfmatters کمی متفاوت از پلاگین های موجود در این لیست است. این افزونه به شما کمک می کند تا قسمت های بسیار کوچک تری از وب سایت وردپرس خود را بهینه کنید. البته این افزونه کش را پاک نمی کند، اما اگر از افزونه های کش استفاده می کنید، این افزونه بهترین افزونه برای بهینه سازی سرعت شما خواهد بود. یکی از بهترین ویژگی های این افزونه حذف بسیاری از تنظیمات کوچکی است که برای وب سایت فایده ای ندارند، مانند فونت ایموجی، شماره نسخه وردپرس و غیره. این افزونه همچنین برخی از درخواست های غیر ضروری HTTP را حذف می کند.

علاوه بر این، افزونه Perfmatters دارای یک مدیر اسکریپت است که به شما امکان می دهد جاوا اسکریپت/CSS را در هر زمان به صورت دستی در صفحات خاصی بارگذاری کنید. به عنوان مثال، اگر افزونه فرم تماس شما اسکریپت های خود را در همه جای وب سایت بارگیری می کند، با استفاده از Perfmatters می توانید آن را سفارشی کنید تا فقط اسکریپت های آن را در صفحه تماس شما بارگیری کند. این برای جلوگیری از درخواست های غیر ضروری HTTP بسیار مفید است.