(6 راه طلایی برای رفع) یک خطای مهم در این وب سایت رخ داده است


وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا برای وب سایت ها و وبلاگ ها است. اما مانند هر نرم افزار دیگری ممکن است به مرور زمان با مشکلات و باگ هایی مواجه شوید. یکی از اون اشتباهات “یک خطای حیاتی در این وب سایت رخ داده است” که ممکن است باعث شود وب سایت شما در دسترس نباشد. اگر نسخه وردپرس شما به زبان انگلیسی است، متن پیام یک مشکل اساسی در این وب سایت وجود داشت” این خطا معمولاً به دلیل خطاهایی در فایل‌های اصلی وردپرس، پوشه‌های تم و افزونه‌ها رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل می‌توانید از روش‌هایی مانند به‌روزرسانی وردپرس، غیرفعال کردن افزونه‌ها و قالب‌های نامعتبر و بررسی فایل‌های سیستم وردپرس استفاده کنید، همچنین می‌توانید با بررسی پیام‌های خطا و گزارش‌های وب سرور به دنبال علت اصلی این مشکل باشید. گاهی اوقات این خطا ممکن است به دلیل مشکلاتی در پایگاه داده وردپرس نیز رخ دهد که در این صورت می توانید از ابزارهایی مانند phpMyAdmin برای بررسی و بازیابی دیتابیس استفاده کنید که در زیر 6 روش قطعی را ارائه می دهیم که می تواند به شما در رفع این مشکل کمک کند. خطا را به سادگی برطرف کنید.

1- لاگ ها را بررسی کنید

با استفاده از این روش می توانید اطلاعات خطای PHP ذخیره شده در فایل error_log را بررسی کنید. برای دسترسی به فایل error_log، وارد حساب cPanel خود شوید و از طریق مدیر فایل به پوشه public-html بروید و فایل error-log را در آنجا جستجو کنید. سپس روی فایل کلیک راست کرده و View را انتخاب کنید.

این فایل شامل چهار نوع خطای PHP است: Warning، Warning، Parse و Fatal. در ابتدای هر گزارش، نوع خطای شناسایی شده نمایش داده می شود. اگر خطای تجزیه یا خطای کشنده پیدا کردید، باید آن را برطرف کنید.

2-اشکال زدایی وردپرس

وردپرس دارای یک سیستم اشکال زدایی داخلی است که می تواند خطاهای موجود در تم ها و افزونه ها را تشخیص دهد. برای استفاده از این ویژگی، فایل wp-config.php را در پوشه public_html باز کنید و خطوط زیر را پیدا کنید:

define(‘WP_DEBUG’, false);
define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’، false);
define(‘WP_DEBUG_LOG’, false);
define(‘SCRIPT_DEBUG’, false);

مقدار “false” به این معنی است که حالت اشکال زدایی غیرفعال است. برای فعال کردن آن، در تمام خطوط، “false” را با “true” جایگزین کنید.

این چهار خط حاوی ثابت های PHP هستند. وقتی فعال باشد، وظایف زیر را انجام می دهند:

– WP_DEBUG: حالت اشکال زدایی وردپرس را فعال می کند.
– WP_DEBUG_DISPLAY: پیام های اشکال زدایی را در صفحات HTML نشان می دهد.
– WP_DEBUG_LOG: جزئیات خطا را در فایل debug.log ثبت می کند.
– SCRIPT_DEBUG: نسخه های «dev» فایل های CSS و جاوا اسکریپت اصلی را به جای نسخه های فشرده اجرا می کند.

اگر نمی توانید این خطوط را در فایل wp-config.php خود پیدا کنید، می توانید به سادگی آنها را به این فایل اضافه کنید. مقدار “true” را در هر خط وارد کنید.

پس از فعال کردن حالت اشکال زدایی، سایت خود را به روز کنید. به محض رفرش صفحه، چندین خطا در بالای سایت شما ظاهر می شود که محل خطا را نشان می دهد. به عنوان مثال اگر مشاهده کردید که آدرس یکی از افزونه ها در خطا ذکر شده است، آن افزونه را غیرفعال کنید و دوباره صفحه را Refresh کنید. اگر خطای مربوطه برطرف شد نشان دهنده این است که افزونه مشکل داشته است یا باید آن را به روز کنید و ببینید آیا خطا برطرف شده است یا خیر. اگر این روش خطا را برطرف نکرد، بهتر است به دنبال یک افزونه جایگزین باشید.

نکته مهم: حتماً پس از رفع اشکال، مقادیر «قطعی» «true» در کدهای بالا را به «false» تغییر دهید تا نقاط ضعف وب سایت شما در دسترس هکرها و سودجویان قرار نگیرد.

3-تداخل بین افزونه ها و قالب را برطرف کنید

اگر مراحل بالا را دنبال کنید، پیام همچنان ادامه دارد یک خطای مهم در این وب سایت رخ داده است.” دریافت شد، بهتر است روش زیر را نیز تست کنید. گاهی اوقات تضاد بین قالب وب سایت وردپرس شما و یکی از افزونه ها می تواند باعث این مشکل شود. برای یافتن تضاد بین تم ها و افزونه های وردپرس، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

1. بررسی موضوع فعلی: با بررسی موضوع فعلی خود می توانید به راحتی بررسی کنید که آیا با افزونه تداخل دارد یا خیر. برای این منظور می توانید تم فعال را به یک تم پیش فرض مانند Twenty Twenty تغییر دهید و سایت را مجددا بارگذاری کنید. اگر به درستی با این تم بارگذاری شود، به این معنی است که تم فعلی شما با یکی از افزونه ها در تضاد است.

2. افزونه ها را غیرفعال کنید: اگر با تغییر فرمت مشکل شما حل نشد، می توانید افزونه هایی را که باعث این مشکل شده اند جستجو کنید. برای انجام این کار، تمام افزونه های خود را غیرفعال کنید و سپس سایت را بارگیری مجدد کنید. اگر سایت به درستی بارگذاری شود، به این معنی است که یکی از افزونه های شما با موضوع فعال تداخل دارد. برای یافتن افزونه ای که باعث این خطا شده است، باید افزونه ها را یکی یکی فعال کرده و سپس سایت را مجددا بارگذاری کنید تا افزونه مشکل ساز را پیدا کنید. اگر به داشبورد وردپرس خود دسترسی ندارید و نمی دانید چگونه آنها را از طریق سی پنل غیرفعال کنید. در این مقاله به غیرفعال کردن افزونه ها مراجعه کنید (این بخش کامل دارای مراحل کلی است).

3. به روز رسانی: یکی از دلایل احتمالی تضاد بین تم ها و افزونه ها، نسخه های قدیمی آنها است. برای انجام این کار، تمام افزونه ها و تم ها را به آخرین نسخه خود به روز کنید.

اگر پیام “یک خطای حیاتی در این وب سایت رخ داده است” اگر به دلیل تداخل افزونه ها و قالب ها باشد، روش فوق مشکل را حل می کند.

4- استفاده از نسخه پشتیبان

به طور کلی، همه سرویس های هاست به صورت دوره ای از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه می کنند که می توانید از آنها برای بازیابی سایت خود به آخرین باری که وب سایت شما پایدار بوده است استفاده کنید. البته بهتر است قبل از ایجاد تغییرات اساسی، به صورت دوره ای از وب سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اما اگر نمی دانید چگونه آخرین نسخه پشتیبان سایت خود را بازیابی کنید، فقط یک تیکت به پشتیبانی هاست خود ارسال کنید تا آنها بتوانند این روند را برای شما انجام دهند.

5- نسخه ارتقا یافته PHP

ارتقاء نسخه PHP برای بهبود عملکرد وب سایت شما ضروری است. PHP نسخه 7.4 یا بالاتر برای استفاده از وردپرس مورد نیاز است. بهتر است نسخه PHP موجود در هاست خود را بررسی کنید و اگر از نسخه قدیمی استفاده می کنید، آن را به 7.4 یا بالاتر ارتقا دهید تا از خطا جلوگیری شود.یک خطای مهم در این وب سایت رخ داده استجلوگیری شود

برای ارتقاء نسخه PHP خود با استفاده از cPanel، به دنبال بخش با عنوان “تغییر نسخه PHP” نسخه فعال PHP را در تب نسخه PHP مرور و بررسی کنید. اگر از نسخه 7.3 یا قبل از آن استفاده می کنید، بهتر است PHP نسخه 7.4 یا 8.0 را انتخاب کنید و روی Save کلیک کنید. به این ترتیب عملکرد وب سایت شما بهبود می یابد و بازدیدکنندگان می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. البته با انجام این کار ممکن است گاهی به دلیل به روز نشدن افزونه ها و افزونه های خود با خطای جدیدی مواجه شوید، پس دقت کنید که هیچ افزونه و قالبی قدیمی نباشد.

6- رفع محدودیت حافظه PHP در وردپرس

به طور پیش فرض، حداکثر حافظه قابل استفاده برای PHP در وردپرس 128 مگابایت است. افزایش این محدودیت ممکن است مشکل “یک خطای بحرانی در این وب سایت رخ داده است” را در صورت نیاز به حافظه بیشتر برطرف کند.

برای افزایش حافظه PHP در وردپرس، باید فایل wp-config.php را ویرایش کنید. برای این کار کافی است فایل wp-config.php را در پوشه public_html پیدا کرده و باز کنید، سپس خط زیر را به بالای فایل اضافه کنید:
/* همین است، ویرایش را متوقف کنید! وبلاگ نویسی مبارک */
define(‘WP_MEMORY_LIMIT’,’512M’);

البته اگر کد بالا از قبل وجود دارد کافیست مقدار را از 128 به 512 تغییر دهید سپس تغییرات را ذخیره کرده و وب سایت خود را به روز کنید. البته، اگر در حال حاضر در حداکثر محدودیت هستید، آخرین گزینه ارتقای برنامه های هاست خود است.

نتیجه

در صورت دریافت پیام “یک خطای مهم در وب سایت شما رخ داده است” نگران نباشید. برای حل این مشکل، می توانید به سادگی آدرس ایمیل خود را بررسی کرده و ایمیلی از وردپرس پیدا کنید. همچنین راه حل های دیگری برای حل این مشکل وجود دارد:

1- گزارش های خطای سایت را بررسی کنید
2- استفاده از حالت دیباگ وردپرس
3-تداخل قالب و افزونه را برطرف کنید
4- بازیابی سایت با استفاده از فایل های پشتیبان
5- نسخه PHP سایت را ارتقا دهید

همچنین توصیه می شود که به طور مرتب از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت دریافت پیغام خطای وردپرس بتوانید به سرعت آن را بازیابی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید