6 مورد عجیب که گارانتی خودرو را باطل می کند; از روکش صندلی تا کف سه بعدی!


گارانتی خودرو این اصلی ترین چیزی است که پس از خرید خودرو به عنوان ضمانت به مشتریان تحویل داده می شود. اما مواردی وجود دارد که این گارانتی را باطل می کند. در این مقاله به 6 مورد از عجیب ترین موارد باطل گارانتی خودرو اشاره می کنیم.

اگر برای خرید خودرو به نمایندگی خودرو در ایران یا مستقیما به شرکت سازنده مراجعه کنید، شرکت خودروی شما را تا مهمترین قسمت ضمانت می کند. خدمات پس از فروش این کار را خودتان انجام دهید یکی از اشتباهاتی که خریداران به آن معتقدند این است که تمام هزینه های خودرو پس از خروج از نمایندگی یا کارخانه به عهده شرکت گارانتی است و باید هزینه آن را پرداخت کند. اما ما می دانیم که این اشتباه است و سازنده خودرو در بیشتر موارد از پوشش خدمات مشتری خودداری می کند.

باید گفت که تقریباً هرگونه دستکاری در سیستم، عناصر فنی و موتور خودرو و حتی عناصر تزئینی می تواند گارانتی خودرو شما را باطل کند. برخی از این تغییرات منطقی به نظر می رسد و شرکت گارانتی حق دارد آنها را در پوشش خدمات خود لحاظ نکند. عدم پذیرش برخی موارد از قبیل استفاده از کفپوش سه بعدی، روکش صندلی و … توسط شرکت. با این حال، منطقی نیست و معلوم نیست دلیل آن چه می تواند باشد. به غیر از 2 مورد ذکر شده، 4 مورد دیگر نیز وجود دارد که گارانتی خودرو شما را باطل می کند. در آینده با تکراتو با جزئیات اخبار همراه باشید.

بیشتر بخوانید: میزان مالیات خودرو در سال 1403 اعلام شد; کدام خودروها باید مالیات بپردازند؟

چه مواردی گارانتی خودرو را باطل می کند؟

برخی تصور می کنند خودرویی که گارانتی دارد به این معناست که تمام هزینه ها و ایرادات فنی به عهده سازنده خواهد بود در حالی که اینطور نیست و گارانتی خودرو در ایران دارای قوانین و مقرراتی است. اما در زیر به برخی از عجیب ترین دلایل لغو گارانتی خودرو اشاره شده است که خریداران خودروهای صفر مایل باید از آن آگاه باشند.

  • تغییر سایز رینگ و لاستیک

مشتریان پس از تحویل خودرو، سایز رینگ یا تایر را افزایش می دهند. این مشکل از نظر خودروساز می تواند به سیستم تعلیق خودرو فشار بیاورد و در نتیجه سرویس گارانتی تعلیق خودرو باطل شود.

  • نصب روکش صندلی

روکش صندلی برای خودروهایی که از کیسه هوای جانبی استفاده می کنند یا به صورت الکتریکی قابل تنظیم هستند ممکن است ضمانت صندلی ها را باطل کند. زیرا اکثر روکش های صندلی های موجود در بازار استانداردهای کیسه هوا را ندارند و می توانند از تنظیم راحت تر صندلی خودرو جلوگیری کنند.

  • کف سه بعدی

نصب کفپوش سه بعدی یا زیرپایی یکی از عجیب ترین چیزهایی است که می تواند گارانتی گیربکس خودروهای دنده دستی را باطل کند. شرکت سازنده بر این باور است که کفپوش های سه بعدی به دلیل ضخامت زیاد اجازه نمی دهند که پدال کلاچ کاملا درگیر شود و این مشکل می تواند باعث آسیب به گیربکس شود.

  • نصب برچسب شیشه دودی

نه تنها استفاده از برچسب شیشه های رنگی با درصد بالاتر در اتومبیل شما غیرقانونی است، بلکه حتی گارانتی شما را نیز باطل می کند. این شرکت خودروسازی بر این باور است که تا زمانی که خودرو تحت گارانتی است، استفاده از این برچسب‌ها می‌تواند گارانتی تنظیم‌کننده پنجره‌ها و سوئیچ‌های مربوطه را از بین ببرد.

  • هرگونه دستکاری در قسمت فنی خودرو

انجام هر نوع دستکاری اعم از نصب قطعات الکتریکی غیر استاندارد، تقویت موتور، دستکاری بدنه خودرو و غیره ممکن است موجب ابطال گارانتی شود. اما یکی از عجیب‌ترین قسمت‌هایی که گارانتی خودرو را باطل می‌کند، نصب استرس‌زا است.

  • نصب پر استرس

میله تنش نوعی میله فلزی در نظر گرفته می شود که به حفظ پایداری وسیله نقلیه در حین حرکات ناگهانی و سریع در پیچ های تند یا در حین مانورهای خطرناک راننده کمک می کند. این قطعه امروزه در بسیاری از خودروهای جهان نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اما خودروساز داخلی معتقد است نصب آن باعث آسیب به سیستم تعلیق خودرو می شود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد ابطال گارانتی خودروی مذکور چیست؟ آیا تا به حال برای خدمات پس از فروش به نمایندگی های این شرکت مراجعه کرده اید؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تکراری آن را به اشتراک بگذارید