TTFB چیست؟ چگونه زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهیم


امروز، ما یک راهنمای جامع در مورد Time to First Byte داریم. فرقی نمی کند که یک استارتاپ باشید یا یک صاحب کسب و کار بین المللی. شما اهمیت سئو را می دانید. در اینجا، رابطه بین SEO و TTFB به قدری در هم تنیده شده است که جدا کردن آنها غیرممکن است. در راهنمای خود، به طور خلاصه تعریف First Byte Time را معرفی می کنیم. دوم، تفاوت بین First Byte Time و سرعت وب سایت را بررسی خواهیم کرد. سوم، ما به زمان مناسبی از زمان تا اول بایت برای عملکرد بهینه وب سایت اشاره می کنیم. چهارم، ما به سه روش اصلی برای اندازه گیری زمان بایت اول وب سایت شما نگاه خواهیم کرد. در پایان راهنمای ما، همچنین می توانید 11 روش برای کاهش زمان پاسخگویی سرور، از بهینه سازی کد و محتوای صفحات وب خود تا حذف هر گونه افزونه یا افزونه غیر ضروری را مشاهده کنید. ما به اندازه کافی صحبت کرده ایم. بیا شیرجه بزنیم

زمان اولین بایت چیست؟

TTFB – مخفف Time To First Byte – می تواند به عنوان معیاری تعریف شود که محاسبه می کند وب سرور چه مدت پس از دریافت درخواست از یک مرورگر وب با اولین بیت داده پاسخ می دهد. به بیان ساده، First Byte Time اندازه گیری می کند که وب سایت با چه سرعتی پس از تایپ یک URL یا کلیک روی یک لینک توسط کاربر، شروع به بارگذاری می کند.

چرا زمان برای اولین بایت ضروری است؟

Time to First Byte یک معیار مهم است زیرا می تواند مستقیماً بر سرعت بارگیری وب سایت تأثیر بگذارد و مستقیماً بر تجربه بازدیدکنندگان تأثیر بگذارد. این معیار در سئو بسیار مهم است زیرا موتورهای جستجو مانند گوگل یا یاهو از آن برای اندازه گیری و ارزیابی عملکرد وب سایت شما استفاده می کنند. در این مورد، کندتر Time to First Byte به رتبه وب سایت شما در SERP ها آسیب می رساند. این به این دلیل است که گوگل وب سایت های بارگذاری سریع را در اولویت قرار می دهد تا تجربه بازدیدکنندگان بهتری را برای کاربران خود ایجاد کند. به عبارت دیگر، وب‌سایتی با Time to First Byte سریع معمولاً در Google رتبه بالاتری نسبت به وب‌سایتی با Time to First Byte کم دارد. بهینه سازی TTFB برای وب سایت شما، رتبه وب سایت شما را در نتایج جستجو بهبود می بخشد و منجر به دید بهتر، اعتبار و ترافیک ارگانیک بالاتر می شود.

تفاوت بین TTFB و سرعت وب سایت

در حالی که TTFB و سرعت وب سایت ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند، تفاوت های مشخصی دارند که از اندازه گیری جنبه های مختلف عملکرد وب سایت شما ناشی می شود.

Time To First Byte مدت زمانی است که یک وب سرور با ارسال اولین بایت داده به درخواست یک مرورگر وب پاسخ می دهد. زمان اول بایت کمتر بهتر است، زیرا سرور سریعتر به درخواست ها پاسخ می دهد و در نتیجه زمان بارگذاری وب سایت سریعتر می شود. از سوی دیگر، سرعت وب‌سایت سرعت بارگیری وب‌سایت و پاسخ به ورودی کاربر را اندازه‌گیری می‌کند، از جمله مدت زمانی که طول می‌کشد تا وب‌سایت کاملاً روی صفحه ظاهر شود و ویژگی‌های تعاملی به درستی کار کنند.

به طور خلاصه، TTFB زمان پاسخگویی سرور را اندازه گیری می کند، در حالی که سرعت وب سایت یک معیار بسیار گسترده تر است که بارگذاری کلی وب سایت و سرعت عملیات را ارزیابی می کند.

زمان قابل قبول TTFB برای عملکرد بهینه وب سایت چیست؟

متریک First Byte Time می‌تواند بسته به جنبه‌های مختلف، از جمله ماهیت محتوا، ساختار سرور و سایر عناصر مرتبط، نوسان زیادی داشته باشد. بنابراین، ما نمی‌توانیم یک امتیاز جهانی «خوب» در First Byte Time بگوییم، زیرا این به ساختار و الزامات وب‌سایت شما بستگی دارد. با این حال، TTFB کمتر از 100 میلی ثانیه معمولا عالی در نظر گرفته می شود، در حالی که محدوده 200 تا 500 میلی ثانیه متوسط ​​است. اگر زمان اول بایت بین 500 میلی ثانیه تا 1 ثانیه باشد، کمتر از حد مطلوب است و اگر بیشتر از 1 ثانیه باشد، یک مشکل بالقوه را مشخص می کند که نیاز به بهبود دارد. شما می توانید از ابزار تست سرعت وب سایت Dopinger برای یادگیری سرعت وب سایت خود استفاده کنید و در صورت وجود مشکل، دلیل اصلی می تواند کندی TTFB باشد.

دلایل اصلی TTFB کند؟

عوامل زیادی می توانند باعث کندی Time To First Byte شوند و شناسایی دلیل خاص می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، بررسی و رسیدگی به این موضوع برای بهبود عملکرد کلی وب سایت شما ضروری است. بنابراین می خواهیم دلایل قابل توجهی را برای کمک به شما ذکر کنیم. در اینجا دلایل رایجی وجود دارد که می توانید بررسی کنید:

 • عکس ها، تصاویر، فیلم ها و غیره بهینه یا بزرگ نشده است.
 • معماری وب سایت
 • زمان پاسخگویی سرور
 • مشکلات مربوط به ظرفیت سرور
 • عدم وجود شبکه تحویل محتوا (CDN)
 • حجم ترافیک سنگین
 • وضوح DNS کند
 • سخت افزار قدیمی
 • پرس و جوهای پایگاه داده
 • تأخیر شبکه و اتصال ضعیف به اینترنت

روش‌هایی برای اندازه‌گیری زمان تا اولین بایت (TTFB) یک وب‌سایت

اندازه گیری زمان اول بایت در تعیین عملکرد کلی وب سایت شما و شناسایی نقاطی که نیاز به بهبود دارند، حیاتی است. در این مورد روش های مختلفی برای اندازه گیری TTFB یک وب سایت وجود دارد. با این حال، هر یک ممکن است نتایج کمی متفاوت داشته باشد. بنابراین، انتخاب یک روش و پایبندی به آن برای دقت و سازگاری ضروری است.

اندازه گیری زمان تا اولین بایت با ابزارهای تحلیل شبکه

اندازه گیری زمان برای اولین بایت با ابزارهای تجزیه و تحلیل شبکه یک راه موثر و ساده برای درک عملکرد وب سایت شما است. این ابزارها در مرورگرهای وب مانند Google Chrome DevTools یا Safari Web Inspector تعبیه شده اند. اکنون، می‌خواهیم مراحلی را ارائه کنیم که می‌توانید برای اندازه‌گیری زمان اول بایت با ابزار برنامه‌نویس Google Chrome دنبال کنید.

 • Google Chrome را باز کنید و به وب سایتی که می خواهید آزمایش کنید بروید.
 • برای دسترسی به DevTools، روی سه نقطه عمودی در گوشه سمت راست صفحه کلیک کنید.
 • روی «ابزارهای بیشتر» و سپس «ابزار توسعه‌دهنده» کلیک کنید.

همچنین می توانید با کلیک راست بر روی صفحه و سپس کلیک بر روی گزینه “Inspect” از منو، به DevTools دسترسی پیدا کنید. یا می توانید F12 را به عنوان میانبر فشار دهید.

 • هنگامی که پنجره را باز کردید، روی “شبکه” در قسمت بالا کلیک کنید.
 • صفحه را بازخوانی کنید یا صفحه دیگری را در همان وب سایت باز کنید.
 • در بخش «شبکه» Google DevTool، می‌توانید فهرستی جامع از تمام درخواست‌های شبکه که توسط وب‌سایت آغاز شده است را بیابید. اولین درخواست ارائه شده توسط وب سایت باید جایی در آن لیست باشد. می توانید با مشاهده ترتیب درخواست ها و بررسی اینکه کدام یک ابتدا انجام شده است، آن را شناسایی کنید.
 • برای تعیین مدت بارگذاری صفحه، ستون “زمان” درخواست اولیه را در تب “شبکه” بررسی کنید.
 • برای پیدا کردن TTFB، ستون “در انتظار” اولین درخواست را بررسی کنید

برای ارزیابی کارایی منابع فردی، می‌توانید روی یک درخواست خاص در برگه «شبکه» کلیک کنید تا جزئیات و معیارهای عملکرد آن را ببینید. این به شما امکان می دهد زمان بارگذاری منبع، اندازه و سایر اطلاعات مرتبط را بررسی کنید.

با WebPageTest زمان تا اولین بایت را اندازه گیری کنید

روش دیگر برای اندازه گیری Time To First Byte استفاده از WebPageTest است. این ابزار آنلاین رایگان به شما امکان می دهد عملکرد وب سایت خود را از شاخص سرعت تا زمان بارگذاری صفحه آزمایش و تجزیه و تحلیل کنید. برای دریافت گزارش دقیق از TTFB در وب سایت خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دسترسی به وب سایت WebPageTest:
 • آدرس وب سایتی را که می خواهید آزمایش کنید تایپ کنید.
 • با انتخاب آن از منوی کشویی «مکان آزمایشی»، مکانی را انتخاب کنید که از نظر جغرافیایی به مخاطب مورد نظر شما نزدیک‌تر است.
 • “شروع تست” را فشار دهید.
 • صبر کنید تا فرآیند به پایان برسد؛ بسته به سرعت اتصال اینترنت شما و پیچیدگی صفحه وب در حال آزمایش، ممکن است چند دقیقه طول بکشد.
 • پس از پایان تست، یک گزارش عملکرد جامع دریافت خواهید کرد. برای یافتن اندازه‌گیری TTFB، معیار «First Byte Time» را بررسی کنید.

اندازه گیری زمان برای اولین بایت با GTmetrix

برای ارائه اطلاعات در مورد تست سرعت GTmetrix، GTmetrix، یک ابزار بهینه سازی عملکرد مبتنی بر وب، به شما امکان دسترسی به ابزارهای مختلف از جمله TTFB را برای تجزیه و تحلیل و بهینه سازی وب سایت خود می دهد. با دنبال کردن مراحل زیر می توانید زمان اول بایت را با این ابزار اندازه گیری کنید:

 • رفتن به
 • آدرس وب سایتی را که می خواهید آزمایش کنید در قسمت ورودی تایپ کنید.
 • با انتخاب گزینه ای از منوی کشویی ارائه شده، مکانی را برای انجام آزمون انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که مکان‌های مختلف می‌توانند بر نتایج تأثیر بگذارند، بنابراین انتخاب مکانی که دقیقاً با مخاطبان مورد نظر وب‌سایت مطابقت داشته باشد بسیار مهم است.

 • “آزمایش سایت خود” را فشار دهید. GTmetrix عملکرد صفحه وب را ارزیابی می کند و گزارش مفصلی را ایجاد می کند.
 • پس از در دسترس بودن گزارش، با اسکرول کردن صفحه به سمت پایین، به بخش «زمان‌بندی» گزارش بروید.
 • «Start Render» را در گزارش عملکرد پیدا کنید، که نشان می‌دهد چه زمانی صفحه وب شروع به نمایش محتوای کاربر می‌کند. برای محاسبه TTFB، باید مدت زمان بین لحظه ای که کاربر درخواست را ارسال می کند و نقطه ای که سرور با بایت اولیه داده پاسخ می دهد اندازه گیری کنید.
 • به بخش «زمان‌بندی» گزارش بروید و معیار «TTFB» را پیدا کنید. خودشه!

چگونه زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهیم

اکنون که معنای TTFB، اهمیت آن و روش‌های تست TTFB را فهمیدیم، اکنون می‌توانیم راه‌هایی را برای کاهش زمان پاسخ‌دهی اولیه سرور بررسی کنیم. در اینجا 11 نکته برای کاهش زمان پاسخگویی سرور آورده شده است:

 1. کد و محتوای صفحات وب خود را بهینه کنید تا زمان پردازش را به حداقل برسانید. می‌توانید اندازه تصاویر یا تعداد درخواست‌های HTTP را کاهش دهید، فایل‌های خود را فشرده کنید و امکان ذخیره‌سازی در مرورگر را فراهم کنید.
 2. پیاده‌سازی حافظه پنهان به شما امکان می‌دهد داده‌هایی را که اغلب به آنها دسترسی دارید ذخیره کنید، نیاز سرور به تولید مکرر محتوا و بهبود TTFB وب سایت شما را کاهش می‌دهد.
 3. از یک شبکه تحویل محتوا (CDN) مناسب برای کاهش فاصله بین سرور و کاربران نهایی استفاده کنید. استفاده از CDN نه تنها بار روی سرور مبدا را کاهش می دهد، بلکه TTFB وب سایت شما را نیز بهبود می بخشد.
 4. سرور قدرتمندتر با CPU سریعتر، رم بیشتر یا هارد دیسک SSD را ترجیح دهید.
 5. پلاگین ها، افزونه ها یا اسکریپت های غیر ضروری که باعث کندی سرعت می شوند را حذف کنید.
 6. با محدود کردن استفاده از منابع خارجی مانند رسانه ها، تصاویر و اسکریپت ها، تعداد جستجوهای DNS را کاهش دهید.
 7. سعی کنید به جای سرور اشتراکی از سرور اختصاصی استفاده کنید تا منابع بین چندین وب سایت تقسیم نشود.
 8. استفاده از تغییر مسیرها را کاهش دهید زیرا زمان اضافی را به زمان پاسخگویی سرور اضافه می کند.
 9. پرس و جوهای پایگاه داده خود را بهینه کنید و به طور منظم برای داده های اضافی، مانند ویرایش پست، نظرات هرزنامه یا فایل های موقت افزونه، پاکسازی انجام دهید.
 10. با به حداقل رساندن استفاده از تصاویر یا ترکیب آنها در یک فایل، تعداد درخواست های HTTP مورد نیاز برای بارگذاری وب سایت خود را کاهش دهید.
 11. استفاده از فشرده سازی Gzip می تواند حجم داده های ارسال شده بین سرور و کاربر را کاهش دهد.

افکار نهایی ما در زمان تا اول بایت (TTFB)

Time To First Byte نقش مهمی در عملکرد وب سایت و سئوی شما ایفا می کند، زیرا TTFB سریعتر می تواند به شما کمک کند رتبه خود را در نتایج جستجو افزایش دهید، که منجر به دید بهتر و ترافیک ارگانیک بالاتر می شود. امتیاز عالی Time To First Byte کمتر از 100 میلی ثانیه است که تجربه کاربری خوبی را ایجاد می کند. از طرف دیگر، اگر بیش از 1 ثانیه طول بکشد، ممکن است مشکلی ایجاد شود، مانند تصاویر بهینه نشده، ویدئوها، معماری وب سایت، زمان پاسخگویی سرور، مشکلات مربوط به ظرفیت سرور، کمبود CDN، حجم ترافیک زیاد، وضوح DNS آهسته، سخت افزار قدیمی، پرس و جوهای پایگاه داده، تأخیر شبکه و اتصال ضعیف به اینترنت. برای اندازه گیری TTFB، می توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل شبکه مانند Google DevTools یا ابزارهای شخص ثالث مانند WebPageTest یا GTmetrix استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید